پسماند شهری همچنان قلب مهرانه رود را فشار می دهد

پسماند شهری همچنان قلب مهرانه رود را فشار می دهد

مهر/ هفته نکوداشت تبریز در حالی آغاز می شود که برخی از پروژه های عمران شهری همچون آبدار کردن میدان چایی(مهرانه رود) که مظهر زیبایی تبریز به شمار می رفت و این شهر را به دو قسمت تقسیم می کند هنوز هم در پیچ و خم وعده های مسئولان شهرداری تبریز و اعضای شورای شهر برای محقق شدن قرار دارد.
پروژه ای که در آخرین سفر هیات دولت دهم تصویب شد و قرار بر این شد تا اعتبار 250 میلیارد ریالی برای این طرح تخصیص یابد ولی نه تنها این میزان اعتبار برای آبدار کردن میدان چایی تخصیص نیافت بلکه یک پروژه ناقص به پرونده دولت دهم افزوده شد.
احساس می شود در هفته نکوداشت تبریز همه مقدمات برای برگزاری این مراسم فراهم است و فعالیت های تبلیغی شهرداری کلانشهر تبریز همچون نصب بنرهایی با عنوان تبریز ، فیروزه بام جهان اسلام) در برخی از نقاط شهرتبریز رنگ و بوی تازه ای به شهر بخشیده است.
ولی متاسفانه کمی آن ورتر از کاخ شهرداری و بنرهایی منصوب در حدفاصل نصف راه تا آبرسان، طرح بزرگ و با اهمیت میدان چایی و انتقال آب سد شهید مدنی به میدان چایی به باد فراموشی سپرده شده است و مردم تبریز دیگر امیدی به آبدار شدن این رودخانه با توجه به مشکلات مربوط به دریاچه ارومیه و وجود کم آبی در استان ندارند.
جالب تر اینکه با توجه به وعده های متعدد مسئولین ، انتقال آب از سد شهید مدنی به تبریز که باعث زیباتر شدن چهره شهر می شود، انجام نشده است.
پروژه ای که به عقیده مسئولان و کارشناسان شهری و جغرافیا نقش بسیار مهمی در جذب گردشگران داخلی و خارجی، شناساندن ظرفیت های تبریز و ایجاد درآمد پایداردر این منطقه می تواند داشته باشد.

مطالعات مربوط به آبدار کردن میدان چایی تا دو ماه آینده تمام می شود

شهردار منطقه پنج تبریز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: مطالعات مربوط به آبدار کردن میدان چایی تا دو ماه آینده تمام می شود.
علی هوشیار اظهار داشت: طرح انتقال آب از سد شهید مدنی به میدان چایی یکی از مصوبات دولت قبلی است که مطالعالت کارشناسی مربوط به آن حداکثر تا دو ماه آینده به پایان خواهد رسید.
وی همچنین ادامه داد : عملیات ساماندهی فضای اطراف میدان چایی به جز مسیر راهنمایی تا فلکه دانشگاه تمام شده است و ساماندهی این مسیر نیز در کوتاه ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.
شهردار منطقه پنج تبریز همچنین ابراز داشت: در راستای اجرای هرچه سریع تر این پروژه، قسمتی از این طرح را با داشتن نگاه اقتصادی ایجاد درآمد پایدار برای تبریز و رسیدن به نتیجه مطلوب در کوتاه ترین زمان ممکن تغییر داده ایم.
وی ابراز امیدواری کرد: عملیات انتقال آب از سد شهید مدنی به میدان چایی تا پایان سال جاری انجام می شود.

تخصیص اعتبار فقط روی کاغذ ماند

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز با انتقاد از ترجمه اسامی خاص تاریخی گفت: طبق اصول بدیهی و اولیه علمی ، اسامی خاص را نباید هنگامی که مورد استعمال قرار می گیرند به زبان دیگری ترجمه کرد.
حبیب شیری آذر با بیان اینکه حتی اسامی خاص نیز جزء تاریخ هر کشوری هستند ابراز داشت: از اصحاب رسانه، مردم و همه اقشار مختلف خواهش می کنم که در راستای ارتقای جایگاه تبریز و شناساندن هویت واقعی اسامی تاریخی مان را که یکی از نمادهای تاریخی و ملی محسوب می شوند به باد فراموشی نسپارند.
وی با انتقاد شدید از عملکرد دولت دهم در این خصوص گفت: عملیات اجرایی مربوط به ساماندهی میدان چایی و انتقال آب از سد شهید مدنی تبریز به این رودخانه از زمان فعالیت شورای سوم مورد تصویب قرار گرفت.
شیری آذر با بیان اینکه تا کنون طرح انتقال آب از سد شهید مدنی به میدان چایی دو بار مورد تصویب شورای اسلامی قرار گرفته است ادامه داد: در آخرین سفر هیات دولت قبلی به تبریز، تخصیص اعتبار 25 میلیاردی از طرف دولت به طرح انتقال آب از سد شهید مدنی به میدان چایی تصویب شد ولی متاسفانه نه تنها این اعتبار تخصیص نیافت بلکه با عنوان یکی از وعده های محقق نشده دولت دهم بر روی کاغذ ماند.
شیری آذر همچنین گفت: عده ای از مسئولان دولتی پس از این امر، مدعی شدند که قسمتی از اراضی موجود در نزدیکی نمایشگاه بین المللی را فروخته و پول آن را به پیمانکاری خواهند داد که عملیات انتقال آب از سد شهید مدنی به میدان چایی را انجام دهد که متاسفانه علی رغم غیر معقول بودن چنین پیشنهادی، باز هم محقق نشد.

وضعیت فعلی میدان چایی نسبت به گذشته عالی است/ اجرای طرح انتقال آب به میدان چایی آرزوی شورای شهر

عضو شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار مهر به مقایسه وضعیت فعلی میدان چایی با گذشته پرداخت و ادامه داد: وضعیت فعلی میدان چایی در مقایسه با چند سال گذشته بهتر شده است و در گذشته این میدان به یکی از مکان های شیوع انواع بیماری ها تبدیل شده بود که در حال حاضر اثری از حیوانات موذی و زباله های شهری در این منطقه مشاهده نمی شود.
وی با بیان اینکه اجرای طرح انتقال آب به میدان چایی برترین آرزوی شورای شهر و شهرداری است ابراز داشت: خوشبختانه با استقرار دولت تدبیر و امید و پیگیری مکرر استاندار آذربایجان شرقی و شهردار جدید تبریز، عملیات مربوط به انتقال آب از سد شهید مدنی به میدان چای به طور جد در حال پیگیری است.
شیری آذر در همین راستا ادامه داد: امیدوارم تا پایان سال جاری مردم کلانشهر تبریز شاهد آبدار شدن مهرانه رود و ایجاد یک منظره استاندارد و زیبای شهری باشند.
عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز همچنین در خصوص وضعیت نامناسب میدان چایی هنگام ریزش باران های فصلی گفت: شهرداری وشورای اسلامی تبریز فقط در محدوده شهری خود اجازه فعالیت و انجام پروژه های عمرانی دارد و این وظیفه سازمان آب منطقه ای استان است که با نصب سیل گیر و فیلترهای مخصوص در خارج از شهر تبریز و در همان مبداء از ورود زباله و گل و لای به میدان چایی جلوگیری کند.

شهردار وقت در ارتباط با آبدار کردن میدان چایی کوتاهی کرد

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذر شهر در مجلس شورای اسلامی با اظهار بی اطلاعی از عدم تخصیص بودجه 25 میلیاردی توسط دولت دهم به اجرای طرح انتقال آب از سد شهید مدنی به میدان چایی گفت: برای اولین بار است که چنین حرفی می شنوم.
محمد اسماعیل سعیدی در ادامه با بیان اینکه شهردار وقت در ارتباط با انتقال آب از سد شهید مدنی تبریز به میدان چایی کوتاهی کرد، ادامه داد: متاسفانه مجموعه مدیریت شهری گذشته در قبال اجرای دقیق و اصولی این طرح کوتاهی کرده اند.
وی در همین راستا افزود: چندین بار پیشنهاد تشکیل جلسه با اعضای شورای اسلامی شهر تبریز و شهردار را کردم که فقط یک بار سه تن از اعضای شورای شهر در این جلسه شرکت کردند.
سعیدی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نباید منتظر انتقال آب از سد شهید مدنی تبریز به میدان چایی باشیم.
وی در همین راستا با بیان اینکه درهر ثانیه 3 متر مکعب پساب در تبریز تولید می شود، اظهار داشت: به نظر من استفاده از ظرفیت پساب تصفیه شده تبریز با توجه به مشکل کمبود آب در استان و مشکلات مربوط به دریاچه ارومیه بهترین اقدام ممکن در این زمینه است.
در پایان ذکر این نکته ضروری است که ساماندهی کامل مهرانه رود از جمله انتقال آب سد شهید مدنی به مهرانه رود یا استفاده از پساب های تصفیه شده شهری ، ایجاد مسیر دوچرخه سواری در حاشیه این رود، علاوه بر اینکه باعث ایجاد یک فضای مناسب و استاندارد شهری برای همشهریان تبریزی می شود بلکه باعث خواهد شد که شهر اولین ها بیش از پیش با استقبال گردشگران داخلی و خارجی روبرو شود که به تبع افزایش گردشگران، رشد و شکوفایی اقتصادی و فرهنگی تبریز را در بر خواهد داشت.

پسماند شهری همچنان قلب مهرانه رود را فشار می دهد

پسماند شهری همچنان قلب مهرانه رود را فشار می دهد

پسماند شهری همچنان قلب مهرانه رود را فشار می دهد

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پسماند شهری همچنان قلب مهرانه رود را فشار می دهد » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X