66 ماماي نمونه در دانشگاه علوم پزشكي شيراز تجليل شدند

به گزارش خبرنگار ايرنا ، قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شيراز در اين مراسم با اشاره به آغاز اجراي طرح تحول نظام سلامت و سياست هاي نظام كه از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شد، گفت : ارتقاي سلامت مادران و افزايش جمعيت بارداري از خدمات قابل ستايش ماماهاست .
دكتر عبدالخالق كشاورزي ايجاد اتاق هاي زايمان بدون درد موسوم به LDR را يكي از راهكارهاي استقبال مادران از كاهش سرازين و افزايش زايمان طبيعي دانست و گفت: LDR به مكان هايي در زايشگاه ها گفته مي شود كه هر مادر در فضايي با امكانات رفاهي و بهداشتي جداگانه از تخت هاي بستري استفاده مي كند و جايگزين محيط هاي قبلي كه بزرگ بود و حريم خصوصي بيمار رعايت نمي شد، شده است.
وي اضافه كرد: زايمان فيزيولوژيك شرايطي است كه براي بيمار فراهم مي شود تا با آب درماني و استفاده از وسايل ورزشي، زمينه زايمان طبيعي را فراهم كنيم تا كمتر نياز به سزارين باشد.
قائم مقام معاون درمان دانشگاه ادامه داد: تمامي بيمارستان ها، مراكز درماني شهرستان ها و مراكز آموزشي درماني كه در شيراز هستند و در حوزه زنان و زايمان فعاليت مي كنند، موظفند تا پايان سال، ايجاد و توسعه بخش هاي LDR در زمينه زايمان طبيعي، امكان انجام زايمان فيزيولوژيك و هتلينگ را به اتمام برسانند.
دكتر كشاورزي يادآور شد: زايمان بدون درد يكي از مراحل و مكانيزم هايي است كه به زايمان طبيعي مادران كمك مي كند و مي توانيم با داروهايي كه درد را از بين مي برد و يا استفاده از بيهوشي، زايمان انجام شود.
مسئول واحد مامايي دانشگاه علوم پزشكي شيراز هم در اين آيين با معرفي روش هاي جديد زايمان، گفت: زايمان بي درد، استفاده از روش هايي براي كاهش درد زايمان شامل ماساژ درماني، رايحه درماني، استفاده از روش هاي دارويي و غيردارويي است.
ثريا شفيعي با بيان اينكه اين روش در بسياري از بيمارستان هاي فارس استفاده مي شود و باعث ايجاد حس آرامش در مادران مي شود، افزود: در دوران بارداري به مادران و همسران آنها آموزش هايي داده مي شود و مادر با اين آموزش ها در اتاق هاي LDR با حفظ حريم خصوصي و حفظ ارزش هاي مربوطه، احساس آرامش مي كند.
وي افزود: افزايش آگاهي مادران در زمينه اين روش هاي زايمان باعث مي شود استقبال از اين روش بيشتر شود، از رسانه ها، صدا وسيما، و تشكل هاي مردمي انتظار داريم با معرفي اين روش ها به اطلاع رساني مناسب و آشنايي مردم كمك كنند تا آگاهي مادران در زمينه زايمان بدون درد و طبيعي را افزايش دهيم.
شفيعي گفت: در زايمان به روش طبيعي، مادر پس از زايمان مي تواند نوزاد را در آغوش بگيرد و شير بدهد، مي تواند راه برود، آسيب هاي ناشي زايمان مانند چسبندگي و خونريزي در زايمان طبيعي بسيار كمتر اتفاق مي افتد و حتي مرگ و مير مادران در زايمان طبيعي بسيار كمتر از روش سزارين است.
در اين مراسم از ماماهاي برتر دانشگاه علوم پزشكي شيراز و 'زيبا دوزنده'، 'مينا طاهري' و ' مريم ثابت قدم'، سه ماماي برگزيده استان فارس كه به مرحله كشوري راه يافته اند تجليل شد.
6113/ 5054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «66 ماماي نمونه در دانشگاه علوم پزشكي شيراز تجليل شدند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X