افزايش تعداد زايمان ها در استان فارس

به گزارش خبرنگار ايرنا ،دكتر محمد هادي ايمانيه عصر يكشنبه در مراسم تجليل از ماماهاي نمونه استاني و كشوري در شيراز با تقدير از 66ماماي نمونه ملي و استاني در دانشگاه علوم پزشكي شيراز از پيشگام بودن فارس در كاهش آمار سزارين در كشور خبر داد و افزود: افزايش جمعيت با كاهش سزارين ها و افزايش زايمان هاي طبيعي به دست آمده است و اين توفيق بزرگي است كه در سالهاي آتي نيز بايد تداوم داشته باشد.
وي گفت: در دو سال گذشته، پس از اجراي طرح تحول نظام سلامت از آرزوهاي ما اين بود كه جريان تعرفه زايمان طبيعي با تعرفه سزارين يكي شود كه با تدابير انديشيده شده، آمار سزارين در همه كشور و به ويژه استان فارس كاهش پيدا كرد و رتبه نخست كاهش سزارين به استان فارس تعلق گرفت.
دكتر ايمانيه با بيان اينكه در سال هاي گذشته استان فارس، بالاترين آمار سزارين در كشور را داشت، افزود: استاندارد بين المللي سزارين بين 15 تا 20 درصد است، اما در فارس 68 درصد از زايمان ها به صورت سزارين انجام مي شد كه آمار بالايي محسوب مي شود و خطرات خاص خود را به همراه داشت.
وي ادامه داد: با تلاش و كمك استادان دانشگاه، متخصصان زنان، ماماها، پرستارها، معاونت هاي درمان و بهداشتي و همچنين رسانه ها، موفق شديم بالاترين نرخ كاهش سزارين كشور را داشته باشيم و از اين آمار از 68 درصد به 50 درصد كاهش پيدا كرد كه اين 18 درصد، كاهش قابل توجهي است.
دكتر ايمانيه تلاش براي كاهش اين آمار به رقم 40درصد در سال جاري را افق تعريف شده امسال دانست و گفت : توجه به سلامت مادران زايمان اولي براي نخستين بار در فارس يكي از اولويت هايي است كه در نظر گرفته شده است و ماماها نيز در اين عرصه رسالت و مسئوليت مضاعف دارند.
رئيس دانشگاه علوم پزشكي شيراز، اضافه كرد: طرح توجه به زايمان اولي ها براي كاهش آمار سزارين ابتكاري بود كه براي نخستين بار در شيراز مطرح شد و در سطح كشور مورد پذيرش قرار گرفت، توسعه مراكز زايمان طبيعي، مراكز زايمان فيزيولوژيك و مراكز زايمان بدون درد، از ديگر كارهاي خوبي بود كه در سطح كشور و استان فارس انجام شد.
ايمانيه گفت: با اعتباراتي كه از وزرات بهداشت گرفته ايم، در تمام بيمارستان هاي شيراز و شهرستان ها كه در آن ها زايمان انجام مي گيرد، در حال راه اندازي مراكز زايمان طبيعي و بدون درد هستيم كه تعدادي از اين مراكز راه اندازي شده و اميدواريم تا نيمه نخست سال، اين هدف به صورت كامل تحقق يابد.
وي افزود: با اجراي اين طرح ها، بانوان مي توانند در كنار همسر خود زايمان طبيعي انجام دهند و در واقع اين امر احساس آرامش بيشتري به مادر مي دهد تا در محيطي آرام تر زايمان داشته باشند و تجربه خوبي از يك زايمان طبيعي فيزيولوژيك براي آنان ايجاد شود.
/ 5054/6113

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزايش تعداد زايمان ها در استان فارس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X