زنانی که مانند مردان سیگار می کشند

 زنانی که مانند مردان سیگار می کشند

زنان نیوز/ یک دکترای جامعه شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه برخی افراد سعی دارند با مجهز شدن به ابزارها نظیر آرایش های غلیظ ، تیپ های نامتعارف و به دست گرفتن سیگار و .. پایگاه اجتماعی خود را بالا ببرند، گفت: متاسفانه بعضی زنان امروزی مانند مردان سیگار می کشند.
امرالله امانی، دکترای جامعه شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار طنین یاس به تشریح عوامل گرایش زنان و دختران جوان به استفاده از سیگار پرداخت و اظهار داشت: متأسفانه امروز شاهدیم که بعضی از زنان به راحتی مثل مردان در انظار عمومی سیگار می کشند.
وی افزود: مجموعه آسیب ها در هر جامعه یا نا به هنجاری سلسله مراتب و درجات مختلف دارد و پدیده ای نیست که منجر به یک عامل باشد، در ناهنجاری اجتماعی بسته به میزان جرم و قُبح اجتماعی مجازات تعیین می شود به طور مثال فردی که مواد مخدر مصرف می کند یک نا به هنجاری است و با توجه به قُبح جرم مجازات برای او اعمال می شود.
این جامعه شناس ادامه داد: سیگار نا به هنجار اجتماعی به حساب نمی آید و از قدیم مردان به راحتی آن را مصرف می کردند ، از آنجایی که برای جامعه ما عموم هنجارها ریشه در اعتقاد دینی و ملی دارد، تعیین میزان قُبح یک آسیب اجتماعی ریشه در همین اعتقادات دارد؛ از نظر بسیار زیادی از مردم سیگار کشیدن خصوصا در زنان مورد پسند، نیست.
وی بیان کرد با توجه به شرایط فرهنگی ما سیگار کشیدن زنان قُبح اجتماعی بالایی دارد، در جامعه شناسی پدیده ای با عنوان "فشار هنجاری" داریم یعنی ( برخی از هنجارها بر روی افراد فشاری را ایجاد می کند که مانع پذیرش رفتار می شود) امروزه فشار هنجاری پایین آمده و به تبع آن رفتارهای ناپسند قبلی، امری عادی تلقی می شود؛ سیگار کشیدن زنان آن هم در ملاء عام یکی از مواردی است که فشار هنجاری نسبت به آن کاهش یافته است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه در خصوص دیگر عوامل گرایش زنان به مصرف سیگار بیان کرد : رسوخ نامناسب مُدرنیته در خانواده، نظارت کم جامعه و نهادهای اجتماعی، تهاجم غرب، کم توجهی والدین و ارتباط با دوستان ناسالم از جمله عواملی است که فشار هنجاری را کم کرده است تا جایی که فرد برهنجارهایی که بر عُرف استوار است احساس مسئولیت نمی کند؛ این عامل باعث می شود افراد در ملاء عام و خصوصا زنان بدون در نظر گرفتن جایگاه و موقعیت خود رفتار ناپسندی همچون سیگار کشیدن را انجام دهند.
وی یکی دیگر از عوامل گرایش زنان به مصرف سیگار را ارزش شدن ، ارزش های منفی دانست و گفت: متأسفانه امروزه شاهد ارزشمند شدن ارزش های منفی در جامعه هستیم.
امانی به دست آوردن ارزش و ترس از هراس پایگاهی ( ترس از سقوط منزلت اجتماعی) را از دیگر عوامل استفاده زنان از سیگار دانست و خاطر نشان کرد: برخی افراد سعی دارند با مجهز شدن به برخی از ابزارها نظیر آرایش های غلیظ ، تیپ های نامتعارف و به دست گرفتن سیگار و .. سعی دارند، پایگاه اجتماعی خود را بالا ببرند؛ هراس پایگاهی فیلم بازی کردن برای کسب کلاس اجتماعی است که بعضی زنانی که سیگار مصرف می کنند از این قاعده مستثنی نیستند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان « زنانی که مانند مردان سیگار می کشند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X