بازتاب ها و جزئیات جدید از توافق اقتصادی ایران و روسیه

بازتاب ها و جزئیات جدید از توافق اقتصادی ایران و روسیه

خراسان/ نیویورک تایمز: ایران به این نتیجه رسیده که بدون توافق هسته ای هم می تواند در برابر تحریم ها بایستد یک روز پس از توافق اقتصادی ایران و روسیه که روز سه شنبه بین وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه صورت گرفت، بازتاب های جهانی و اعلام جزئیات جدید، ابعاد تازه ای از این توافق مهم را روشن کرد.

الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه، دوشنبه شب در مراسم امضای توافقنامه اقتصادی 2 کشور که با حضور جمعی از تجار و فعالان اقتصادی برگزار می شد گفت: 40 شرکت روسی در این اجلاس شرکت کردند که بتوانند مقدمات بهبود روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و روسیه را فراهم کنند. نواک با اشاره به اینکه روسیه علاقه زیادی در زمینه احداث نیروگاه جدید برق و بازسازی نیروگاه های قدیمی ایران دارد، گفت: روسیه می تواند با احداث نیروگاه های جدید شرایط تولید برق در ایران را بهبود بخشد. وزیر انرژی روسیه با اشاره به اینکه حدود 70 میلیارد یورو، این پروژه ها هزینه در بردارد، گفت: ما به دنبال فصل جدید همکاری اقتصادی بین ایران و روسیه هستیم. وی ادامه داد: ما از فعالان بخش کشاورزی ایران دعوت می کنیم، تا در نمایشگاهی که به همین منظور از تاریخ 15 تا 18 سپتامبر در مسکو برگزار می شود، حضور به هم رسانند.

وزیر نفت کشورمان نیز با اشاره به اینکه این اجلاس قدم اول بود و باید به شکل های مختلف ادامه پیدا کند، تصریح کرد: روسیه ظرفیت بزرگی در شاخه های مختلف نفت و گاز، فنی و مهندسی، تامین کالای اساسی و برق دارد که ما می توانیم در اجرای پروژه های مختلف با یکدیگر همکاری کنیم. زنگنه گفت: ایران تمایل دارد ورود و صدور کالاها و خدمات، محصولات کشاورزی، کالاهای دامی، کالاهای مصرفی، خدمات فنی و مهندسی و دیگر همکاری های اقتصادی را با کشور همسایه یعنی روسیه گسترش دهد. زنگنه با اشاره به اینکه این کمیته ها شامل صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی، گردشگری، امور بانکی، فناوری و انرژی و امور مرزی بود، تصریح کرد: در این یادداشت تفاهم که امروز به امضا رسید تمام موارد مو به مو بررسی شد تا بتوانیم در آینده همکاری اقتصادی خود و روسیه را افزایش دهیم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه خوشبختانه همه سازوکارها در این یادداشت تفاهم دیده شده، تصریح کرد: یکی از مواردی که در این تفاهم نامه امروز به امضا رسید، تبادلات مالی دو کشور بود که قرار است از طریق پول های ملی انجام شود. وی ادامه داد: مسائل مربوط به گمرک، استانداردها، روادید و مسائل مربوط به نفت و انرژی مواردی است که در این تفاهم نامه دیده شده و قرار است در طول زمان به نتیجه نهایی برسد. وزیر انرژی روسیه همچنین در پایان سفر خود به تهران گفت: تحریم های کشورهای غربی علیه این کشور مانع از توسعه همکاری ها با شرکای ایرانی نمی شود. به گزارش خبرگزاری ایتارتاس «الکساندر نواک» شب گذشته در گفت وگو با خبرنگاران روسی اعلام کرد: نتیجه مذاکرات ما با شرکای ایرانی نشان داد که هر دو طرف به توسعه همکاری ها، از جمله در زمینه انرژی علاقه مند هستند.»

نواک تاکید کرد: «هدف ما احیای روابط اقتصادی-بازرگانی است که در دوران اتحاد جماهیر شوروی بین دو کشور وجود داشته است و شرکت های روسی و ایرانی همواره در زمینه انرژی و تحقق طرح های مشترک بزرگ با یکدیگر همکاری فعالی داشتند و تحریم های کنونی غرب تاثیری بر این همکاری ها نخواهد داشت.» وزیر انرژی روسیه یادآور شد که صحبت بر سر طرح های مشترک در عرصه انرژی، از جمله تولید برق، نفت و گاز و همچنین توسعه همکاری های دو کشور در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی است. نواک همچنین در گفت و گو با شبکه راشا-24 گفت: «مذاکراتی در زمینه تهاتر نفت خام و کالا نداریم. فعلا چنین قراردادی وجود ندارد و اکنون در مورد انتقال نفت به روسیه مذاکره ای نداریم. در عین حال، ایران نفت خود را می فروشد... ما پیشنهادی برای صدور مجوز برای بازرگانان مان برای مشارکت در این کار داریم.»

با این حال، وی تأکید کرد که با وجود آنکه هنوز چنین معامله ای صورت نگرفته، اما به صورت تئوری امکان انجام چنین کاری وجود دارد.

توپولوف ها از امن ترین هواپیماها هستند! وزیر انرژی روسیه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه با توجه به سابقه سقوط هواپیماهای توپولوف در ناوگان هوایی ایران چه تضمینی وجود دارد که ورود هواپیماهای TU-204 به ایران باعث بروز سوانح هوایی جدید در صنعت هوایی ایران نشود اظهار کرد: سوال جالبی است. ما آمار سقوط هواپیمای توپولوف را در ایران نداریم اما هواپیماهای توپولوف مطمئن ترین هواپیماها هستند. وزیر انرژی روسیه در ادامه افزود: هواپیماهای TU-204 هواپیماهای جدیدی است که جنبه امنیتی و کیفی آن مورد اثبات قرار گرفته است.

سه یادداشت تفاهم اقتصادی بین ایران و روسیه امضا شد به گزارش مهر با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت ایران و الکساندر نواک وزیر انرژی فدراسیون روسیه سه یادداشت تفاهم جدید اقتصادی و تجاری در پایان یازدهمین اجلاس مشترک اقتصادی تجاری ایران و روسیه در تهران امضا شد. بر این اساس ابتدا تفاهم نامه ساخت مجتمع پتروشیمی هرمز به منظور تولید کود اوره و آمونیاک بین شرکت پتروشیمی بین المللی ایران و شرکت روس نفت گاز استرول روسیه امضا شد. همچنین پیش تفاهم نامه اکتشاف معدنی در منطقه سیرجان و جیرفت در محدوده سه هزار کیلومتر مربع بین شرکت ایدروی ایران و راس اورماش روسیه امضا شد. در پایان یازدهمین اجلاس اقتصادی تجاری روسیه هم یادداشت تفاهم بین کانامانف معاون صنعت و تجارت فدراسیون روسیه و خسرو تاج قائم مقام وزارت صنعت معدن و تجارت ایران به منظور توسعه همکاری های صنعتی و تجاری امضا شد.

علاوه بر این یادداشت تفاهم وزرای نفت و انرژی ایران و روسیه هم به عنوان روسای کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری دو کشور یک یادداشت تفاهم جدید به منظور تسهیل در روابط اقتصادی و تجاری ایران و روسیه امضا کردند. 8 محور توافق برقی تهران- مسکو همچنین معاون وزیر نیرو با اشاره به امضای توافق نامه جدید همکاری در حوزه صنایع برق و احداث نیروگاه بین ایران و روسیه، هفت محور این توافق جدید برقی بین دو کشور را تشریح کرد. به گزارش مهر، پس از امضای سه یادداشت تفاهم اقتصادی و تجاری بین ایران و روسیه در حاشیه برگزاری یازدهمین اجلاس مشترک اقتصادی دو کشور در تهران، ایران و روسیه یک توافق نامه جدید همکاری در حوزه صنایع برق و احداث نیروگاه امضا کردند.

بر این اساس با حضور هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ایران و " آناتولی تیخونوف " مدیرعامل آژانس دولتی انرژی روسیه و مدیرعامل شرکت تکنوپروم اکسپورت روسیه به عنوان مجری طرح، این توافق نامه همکاری امضا شد. هوشنگ فلاحتیان در تشریح جزئیات امضای این توافق نامه همکاری برقی بین ایران و روسیه، گفت: هدف از امضای توافق نامه، احداث نیروگاه های حرارتی و نوسازی برخی از واحدهای نیروگاهی در ایران بوده است. معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه هدف ایران احداث نیروگاه هایی با بهترین کیفیت، کمترین آلایندگی محیط زیستی و بالاترین بازده تولید است، تصریح کرد: طرف روسی در پیشنهاد خود باید این نکته ها را مدنظر داشته باشد. این مقام مسئول درباره مفاد این توافق نامه، اظهار داشت: طبق این سند مقرر شد شرکت مجری روسی تا یک ماه آینده طرح پیشنهادی خود را برای احداث یک نیروگاه چهار واحدی در بندرعباس، افزایش ظرفیت نیروگاه سهند تبریز به 700 مگاوات، احداث یک نیروگاه در طبس به ظرفیت 630 مگاوات همراه با تجهیز معدن زغال سنگ این شهر، نوسازی نیروگاه های رامین اهواز، بندرعباس و شهید منتظری اصفهان و تامین تجهیزات مربوط به پست های برق ارائه کند.

بازتاب های جهانی توافق؛ از نیویورک تایمز تا رویترز این توافق با بازتاب های جهانی نیز همراه بود. روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده است که اکنون ایران به این نتیجه رسیده است تهران در صورت شکست مذاکرات هم می تواند در برابر تحریم ها ایستادگی کند. روزنامه نیویورک تایمز روز چهارشنبه با اشاره به مذاکرات نمایندگان ایران و روسیه در تهران، نوشته است که این اقدام می تواند در راستای ضربه زدن به تحریم ها صورت گرفته باشد. این گزارش به نقل از کارشناسان نوشته است که سران ایران به این نتیجه رسیده اند تهران در صورت شکست مذاکرات هسته ای نیز می تواند در برابر تحریم ها بایستد.

وزرای نفت ایران و انرژی روسیه روز سه شنبه توافقنامه همکاری های دوجانبه ای را به امضا رساندند. همچنین گزارش های متعددی از احتمال انعقاد قراردادهای پایاپای میان دو کشور منتشر شده که در صورت تحقق می تواند تحریم های وضع شده علیه دو کشور را به چالش بکشد. نیویورک تایمز با بیان اینکه ایران با مذاکره با روسیه «سیگنال تازه ای ارسال کرد مبنی بر اینکه به دنبال بی اثر کردن تحریم های غرب» است، مدعی شده است که این گفت وگوها بر تردیدها نسبت به پیشرفت دور تازه مذاکرات هسته ای با گروه موسوم به 1+5 که هفته آینده پیش از آغاز مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار می شود، افزوده است.

برخی تحلیلگران معتقدند که مقامات ایرانی متقاعد شده اند تقویت رابطه اقتصادی با روسیه برای ایران اهرم جدیدی را به وجود آورده است. همچنین رویترز گزارش داد: روسیه اعلام آمادگی کرده است سالانه به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار، گندم به ایران صادر کند. یک تاجر غلات روسی به رویترز گفت: روسیه در پی این است که سالانه به ارزش بیش از 500 میلیون دلار غلات به ایران در قبال دریافت نفت صادر کند. روسیه و ایران تبادلات نفت در برابر غذا را از ابتدای سال 2014 به عنوان راهی برای دور زدن تحریم های غربی که برای دو کشور اعمال شده است دنبال می کند. آندره گورماخ معاون اول رئیس اجرایی تجارت غلات روسیه در رسانه ریانوستی روسیه اعلام کرد که شرکت روسی آماده است تا سالانه یک تا 2 میلیون تن غلات در قبال دریافت نفت تحویل دهد. بر اساس محاسبات رویترز ارزش این حجم معاملات حدود 500 میلیون دلار بر اساس قیمت جاری گندم جهانی خواهد بود. همچنین ایتارتاس با اشاره به توافق 2 کشور برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات بانکی اعلام کرد: طی ماه های گذشته و با افزایش تنش های بین روسیه و غرب، این کشور در تلاش است تا وابستگی های خود را به غرب به حداقل برساند. این کشور در دو حوزه مختلف در حال مقابله با نفوذ غرب در اقتصاد خود است. اولین اقدام روسیه کاهش حضور دلار و تکیه بر این ارز در مبادلات بین المللی خود با دیگر کشورهاست و از سوی دیگر روسیه با چرخش از غرب به شرق در تلاش است تا نیازهای خود را به جای غرب از کشورهای شرقی و آسیایی تأمین کند.

ابهامات همکاری های اقتصادی ایران و روسیه در این میان با اینکه از میان صحبتهای وزرای نفت ایران و انرژی روسیه می شد برداشت کرد این تفاهم نامه کلی است و شامل موارد مختلف اقتصادی می شود اما موضوع مهم بحث نفت و انرژی بود که کمتر در این جلسه به آن پرداخته شد که به نظر می رسد این صحبتها کاملا محرمانه باشد. به گزارش ایسنا نکته قابل توجه در مذاکرات این بود که قرار شد دو کشور در زمینه های کشاورزی، انرژی، حمل ونقل، فناوری اطلاعات، تجارت، صنعت، گردشگری و امور بانکی با یکدیگر همکاری داشته باشند اما جزئیات هیچ یک از این همکاری ها مشخص نشد و به بخش خصوصی دو کشور سپرده شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازتاب ها و جزئیات جدید از توافق اقتصادی ایران و روسیه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X