عضو اتاق بازرگانی ایران و تهران: بخشنامه خروج بدهکاران حساب ذخیره ارزی از فهرست معوقات اجرا نمی شود

عضو اتاق بازرگانی ایران و تهران: بخشنامه خروج بدهکاران حساب ذخیره ارزی از فهرست معوقات اجرا نمی شود

خراسان/ نایب رییس کمیسیون تامین سرمایه و منابع مالی اتاق های بازرگانی ایران و تهران اخیرا در جلسه هیات نمایندگان اتاق تهران از اجرایی نشدن بخشنامه بانک مرکزی برای خروج بدهکاران حساب ذخیره ارزی از سرفصل معوقات بانکی گلایه کرد و چنین کاری را موجب زیان مالی به برخی از فعالان بخش خصوصی به دلیل ناتوانی در اخذ تسهیلات از نظام بانکی عنوان کرد.

وی در این جلسه خواهان رسیدگی مسئولان بانک مرکزی به عدم تمکین بانکها برای اجرایی کردن این بخشنامه شد. برای بررسی جزئیات بیشتر این مساله گفت وگویی با محسن حاجی بابا داشتیم که در ادامه می خوانید: *شما اخیرا درجلسه هیات نمایندگان اتاق تهران فرمودید که کسانی که درحساب ذخیره ارزی معوقه داشته اند ، بخشنامه شده است که از فهرست معوقات خارج شوند، درست است؟ -بله، بانک مرکزی از دو سال قبل به شبکه بانکی چنین بخشنامه ای کرده است که بدهکاران حساب ذخیره ارزی از سرفصل بدهکاران معوق یا مشکوک الوصول مستثنی هستند.البته ما اطلاع نداشتیم ولی حدود 2 ماه قبل که اطلاع یافتیم به یکی ازبانکهای طرف حسابمان رجوع کردیم و گفتیم که بدهی ما درحساب ذخیره ارزی تهاتر شده است و امروز به نرخ تهاتر اقساطمان را پرداخت کرده ایم، البته بانک می گوید که به صورت ارز مبادلاتی بدهید ولی ما قبول نکردیم.

*منظورتان از بدهی تهاتر شده چیست؟
درسال 89 دولت به یکسری از بانکها به صورت ریالی بدهکار بود و وام هایی که این بانکها به برخی از مشتریانشان داده بودند را بابت حساب خودش به نرخ روز 28 اسفند 88 تسویه کرد که هریورو 1350تومان بود، یعنی عملا از آن تاریخ طلب این بانکها ریالی می شود.اما الان به دنبال مبادله هریورو 2500 تومان به اضافه بهره اش هستند که هریورو 3700 تومان تسویه شود که البته این رقم را ندادیم اما به نرخ تهاتری دادیم ولی بانک ما را بدهکار معوق کرد.وقتی به بانک مرکزی مراجعه کردیم متوجه شدیم که چنین بخشنامه ای از قبل وجود دارد که ابلاغ کرده اند بدهکاران بانکی مستثنی هستند .

ما به بانکمان گفتیم که چرا این بخشنامه را عمل نکرده اید، آنها نیز به بانک مرکزی نامه نوشتند اما درجواب گفته اند که شما خودتان می توانید تسهیلات بدهید اما درسرفصل (معوقات) نگه دارید. یعنی شترسواری دولا دولا. *یعنی دراین صورت همچنان سرفصل بدهی معوق حذف نمی شود؟ بله، حالا ممکن است خود بانکی که قبلا از آن تسهیلات گرفته شده است،به فرد دارای بدهی معوق تسهیلات بدهد ولی به دلیل این که از سرفصل خارج نشده است، بانکهای دیگر هیچ تسهیلاتی نمی دهند و این باعث شده است که بسیاری از شرکتها قفل شوند و تا یکی دو سال دیگر احتمال دارد خیل عظیمی ازشرکتها دچار ورشکستگی شوند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عضو اتاق بازرگانی ایران و تهران: بخشنامه خروج بدهکاران حساب ذخیره ارزی از فهرست معوقات اجرا نمی شود » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X