کارنگی: شکست داعش تنها با توافق ایران و عربستان ممکن می‌شود

کارنگی: شکست داعش تنها با توافق ایران و عربستان ممکن می‌شود

اشراف/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت اشراف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
موفقیت تلاش‌های آمریکا برای ایجاد ائتلاف بین‌المللی در مقابله با داعش منوط به توافق و سازش میان ایران و عربستان‌سعودی است.
اندیشکده «کارنگی» در جدیدترین مقاله خودبه قلم «لینا خطیب»، مدیر مرکز خاورمیانه این اندیشکده با نگاهی به تحولات منطقه در هفته‌های اخیر و پیشروی و تهاجمات داعش در عراق به بررسی راه‌های مقابله با این گروه تروریستی پرداخته و معتقد است در حال حاضر اقدامات و طرح‌های آمریکا بدون همکاری و مشارکت میان ایران و عربستان‌سعودی به عنوان دو بازیگر اصلی در منطقه امکان‌پذیر نخواهد بود. در این گزارش آمده است ایران و عربستان به داعش به عنوان یک تهدید جدی در منطقه می‌نگرند اما از سوی دیگر نیز این دو کشور حفظ منافع خود را از همه امور و مسائل بالاتر و مهم‌تر می‌دانند. نویسنده این مقاله بر این باور است که تأکید بیش از حد بر بازیگران سنی منطقه آمریکا را از موضوع بسیار مهمی غافل می‌کند که آن هم یافتن راهی برای کاهش رقابت میان ایران و عربستان‌سعودی و ایجاد سازش میان آن‌هاست و به نظر می‌رسد که هیچ یک از استراتژی‌های مقابله علیه داعش بدون در نظر داشتن این امر با موفقیت روبرو نخواهد شد.

■ موفقیت آمریکا برای ایجاد ائتلاف بین‌المللی منوط به توافق میان ایران و عربستان‌ است ■
موفقیت تلاش‌های آمریکا برای ایجاد ائتلاف بین‌المللی در مقابله با دولت اسلامی عراق و شام (داعش) منوط به توافق و سازش میان ایران و عربستان‌سعودی است. حملات هوایی به مناطق تحت اشغال داعش در حال افزایش است و این در حالی است که گروه تروریستی داعش سر دومین گروگان آمریکایی را در هفته اخیر برید. اما در این میان پیدا کردن نشانه‌های روشنی از یک استراتژی به منظور مقابله با تهدید فراینده گروه تروریستی داعش بسیار دشوار است. در واقع باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه اخیر خود در ماه اوت صراحتاً به این موضوع اشاره و اذعان کرد که آمریکا هنوز استراتژی مشخصی در خصوص برخورد با گروه تروریستی داعش ندارد. با این حال، رئیس‌جمهور آمریکا تنها به همکاری‌های بیشتر با متحدان سنی منطقه در مقابله با گروه تروریستی داعش اشاره کرد. چنین همکاری‌های منطقه‌ای لازم است اما باید توجه داشت که تأکید بیش از حد بر بازیگران سنی منطقه آمریکا را از موضوع بسیار مهمی غافل می‌کند که آن هم یافتن راهی برای کاهش رقابت میان ایران و عربستان‌سعودی و ایجاد سازش میان آن‌هاست و به نظر می‌رسد که هیچ یک از استراتژی‌های مقابله علیه داعش بدون در نظر داشتن این امر با موفقیت روبرو نخواهد شد.

■ ایران و عربستان‌ به داعش به عنوان یک تهدید جدی برای کل منطقه می‌نگرند ■
ایران و عربستان‌سعودی به داعش به عنوان یک تهدید جدی می‌نگرند اما از سوی دیگر نیز این دو کشور حفظ منافع خود را از همه چیز بالاتر و مهم‌تر می‌دانند و برای آنها نابودی کامل گروه تروریستی داعش زمانی امکان‌پذیر خواهد شد که قدرت‌هایی که در پی این اتفاقات در سوریه و عراق به قدرت می‌رسند با منافع آنها همراستا و موافق باشند. از نظر ایران، گروه تروریستی داعش این پتانسیل را دارد که به یک تهدید جدی و خطرناک برای این کشور تبدیل شود. پیشرفت‌های داعش در عراق نقطه عطفی در روابط این گروه تروریستی با حکومت سوریه بود. تا پیش از پیشروی‌ها و تجاوزات داعش در عراق، دولت بشار اسد از حمله به این گروه تروریستی امتناع و خودداری می‌کرد، چرا که داعش در مبارزه با نیرو‌ها و گروه‌های شورشی در این کشور همچون «جبهه النصره» و ارتش آزاد سوریه بسیار مفید و سودمند بود. اما داعش با پیشرفت‌های خود در خاک عراق نه تنها به یکی از متحدان اصلی سوریه یعنی دولت عراق حمله کرد، بلکه به عنوان تهدیدی جدی برای مرزهای ایران نیز ظاهر شد.

■ ایران و سوریه در حمله به مواضع گروه تروریستی داعش تاکنون بسیار سریع عمل کرده‌اند ■
هر دو کشور ایران و سوریه در حمله به مواضع گروه تروریستی داعش تاکنون بسیار سریع عمل کرده‌اند. دولت دمشق به سرعت پایگاه این گروه تروریستی در استان «رقه» در شمال سوریهرا بمباران کرد. تهران نیز در همین زمان و پیش از آنکه نیروهای داعش به خاک ایران برسند، نیروهای خود را به منظور کمک به ارتش عراق در مبارزه با این گروه تروریستی روانه این کشور کرد. گردان «ابوالفضل العباس» که متشکل از طرفداران بشار اسد و مسلمانان شیعه از ملیت‌های مختلف است به همراه نیروهای حزب‌الله لبنان (که هر دو گروه در جنگ داخلی در سوریه نیز شرکت داشتند) و نخبگان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی همگی به عنوان نیروهای ایران برای مبارزه با داعش به عراق فرستاده شدند.

■ تلاش‌های ایران برای برقراری ثبات در عراق و حمایت از دولت جدید در این کشور■
در این میان قبایل سنی شهر موصل در شمال عراق با گروه داعش علیه دولت شیعی عراق به نخست‌وزیری نوری‌مالکی همکاری کردند. با شدت گرفتن تنش‌های فرقه‌ای در عراق ایران دریافت که به منظور ایجاد و برقراری ثبات باید دولت نوری‌مالکی را قربانی کند و این امر به نفع ایران نیز خواهد بود. تهران از انتخاب حیدرالعبادی به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق حمایت و پشتیبانی کرد. با حمایت ایران از دولت العبادی در عراق، ایران ناخواسته با رقیب اصلی خود یعنی عربستان‌سعودی همکاری کرد. با تغییر دولت در عراق فرصتی برای عربستان‌سعودی فراهم شد تا از یکسو نزاع و کشمکش‌های مدنی را تا حدی کاهش دهد و از طرف دیگر از طریق تشکیل دولت وحدت ملی در عراق میزان دخالت سنی‌ها در سیاست‌های این کشور را افزایش دهد. گروه تروریستی داعش برای عربستان‌سعودی نیز به منزله یک تهدید بسیار جدی است، چرا که بسیاری از جهادگران کشورهای حاشیه خلیج فارس به این گروه تروریستی پیوسته‌اند و بازگشت این نظامیان و جهادگران به کشورهایشان خود چشم‌اندازی از بی‌ثباتی‌های بیشتر در منطقه را به همراه خواهد داشت.

■ تقویت و تحکیم نفوذ ایران در سراسر منطقه■
با این حال، علیرغم دشمنی و خصومت ایران نسبت به گروه تروریستی داعش، شرایط برای عربستان به گونه دیگری است و این کشور نگران است که اگر گروه تروریستی داعش به طور کلی نابود شود و شرایط در دو کشور سوریه و عراق به همین منوال باقی بماند، در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد. در سوریه، حکومت بشار اسد قوی‌تر از اپوزیسیون (مخالفان) میانه‌رو است و در عراق نیز هنوز دولت وحدت ملی به طور کامل شکل نگرفته است. ریشه‌کن شدن گروه داعش، آن هم بدون جایگزین مناسبی برای حکومت بشار اسد در سوریه و دولت شیعی عراق در بغداد به معنای نجات و بقای دو متحد اصلی ایران در این کشورها خواهد بود. تداوم وضع سیاسی موجود در سوریه و عراق منجر به تقویت و تحکیم نفوذ ایران در سراسر منطقه خواهد شد.

■ همکاری ایران و عربستان‌سعودی در مقابله با داعش منوط به تضمین منافع هر دو کشور است ■
آمریکا نباید بدون مشارکت همکاران و شرکای منطقه‌ای به دنبال مداخله بیشتر و گسترش اقدامات خود (اعم از اقدامات نظامی و یا سیاسی) علیه گروه داعش باشد، این امر نیز کاملاً منطقی و عقلانی است. اما اگر آمریکا به دنبال ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی و منطقه‌ای علیه داعش است، موفقیت در این امر منوط به سازش میان ایران و عربستان‌سعودی و توافق در مورد نقش هر یک از این کشورها در منطقه خاورمیانه است. این امر نیز مستلزم آن است که هر دو کشور با تقسیم قدرت در میان متحدانشان موافقت نمایند. به احتمال زیاد ایران موافقت خواهد کرد تا سناریویی شبیه آنچه برای دولت نوری‌مالکی در عراق روی داد برای حکومت بشار اسد نیز اتفاق بیفتد. این میزان از انعطاف‌پذیری ایران ناشی از این حقیقت است که هدف نهایی ایران حمایت از حکومت بشار اسد نیست، بلکه ایجاد دولتی در دمشق است که منافع ایران را تأمین و تضمین نماید. اما در شرایط سیاسی کنونی در سوریه ایران گزینه دیگری به جز بشار اسد ندارد که قادر باشد همین نقش را برای این کشور ایفا کند. عربستان‌سعودی نیز تنها در صورتی از اقدامات بین‌المللی علیه داعش حمایت و پشتیبانی خواهد کرد که از جایگاه مطمئن و نقش خود در دو کشور سوریه و عراق پس از سرنگونی این گروه تروریستی اطمینان حاصل کند.

■ مذاکره و گفتگو میان ایران و عربستان‌ می‌تواند به تشکیل اتحاد ملی منجر شود ■
هر دو سناریو به نیاز مبرم و ضروری در ایجاد گفتگو و مذاکرات میان ایران و عربستان‌سعودی اشاره دارند. مذاکره و گفتگو میان ایران و عربستان‌سعودی می‌تواند به تشکیل اتحاد ملی و یا یک دولت انتقالی در عراق و سوریه منجر شود، دولت‌هایی که مورد قبول هر دو بازیگر منطقه‌ای یعنی ایران و عربستان‌سعودی واقع شوند. تنها زمانی که یک گزینه سیاسی این چنینی روی میز مذاکره وجود داشته باشد می‌توانیم بگوییم که استراتژی مبارزه با دولت اسلامی (داعش) با همکاری شرکای منطقه‌ای خاورمیانه تأثیرگذار خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کارنگی: شکست داعش تنها با توافق ایران و عربستان ممکن می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X