ایران سرا/ مناطق دیدنی مرودشت

ایران سرا/ مناطق دیدنی مرودشت

ایران ویج/ تخت جمشید
بر فراز تپه سنگی در دامنه غربی کوه رحمت (کوه مهر باستان)، در فاصله 50 کیلومتری شمال غربی شیراز و در پنج کیلومتری مرودشت، بقایای یکی از عظیم ترین بناهای سنگی جهان قرار گرفته است. ساختمان این بنای شکوهمند که اندکی بیش از 125 هزار مترمربع گستردگی دارد، در سال 518 ق. م. به دستور داریوش اول هخامنشی آغاز شد و کارهای ساختمانی در آن تا پایان دوران فرمانروایی هخامنشیان ادامه داشت.
این مجموعه که بر روی صفه‌ای که هشت تا 18 متر از سطح دشت بالاتر است قرار گرفته‌اند، دربرگیرنده چهار بخش کلی کاخ‌های تشریفاتی، سرای نشیمن و کاخ‌های کوچک اختصاصی، خزانه‌های شاهی دژ و باروی حفاظتی است.
ساختمان‌های موجود در این مجموعه شامل کاخ کوچک یا دروازه ملل، آپادانا بزرگترین کاخ موجود بر روی صفه کاخ داریوش این کاخ از نخستین کاخ‌هایی است که بر روی صخره تخت‌جمشید بنا شده است. این کاخ را کاخ تچر و کاخ آیینه نیز گفته‌اند.

کاخ اندرونی یا حرم‌سرا (موزه کنونی تخت‌جمشید)
این مجموعه بی‌مانند تا سال 330 ق. م. که در آتش انتقام اسکندر مقدونی سوخت، پابرجا بود و کارهای ساختمانی در آن انجام می‌گرفت.

ویرانه‌های شهر استخر
شهر استخر، بزرگترین شهر باستانی ایران بوده که از حدود پنج سده پیش از میلاد تا ده سده بعد از میلاد، دایر و آباد بوده و مرکز سیاست و بازرگانی و همچنین مقر روحانیون، موبدان و دستوران بوده است. هم‌اینک ویرانه‌های آن در هفت کیلومتری شمال تخت جمشید قرار دارد و آثاری چند از دروازه‌های سنگی و کاخ‌های ویران شده با ستون‌های آن موجود است.

نقش رستم
نقش رستم یکی از جایگاه‌های مقدس و مورد احترام ادوار باستانی بوده و از هزاران سال پیش از میلاد آباد و دارای اهمیت بوده است. در این منطقه آثاری از سه دوره تاریخی ایلامی، هخامنشی و ساسانی بر سینه کوه سنگ‌تراشی شده است.
آرامگاه‌های پادشاهان هخامنشی در بخش بالایی کوه و همانند یکدیگر کنده شده‌اند و نمای هر کدام تجسمی از صلیب را نشان می‌دهد.روبروی این آرامگاه‌ها، بنای مکعب شکلی دیده می‌شود که متعلق به دوران هخامنشیان است و کعبه زرتشت نامیده می‌شود.
نخستین پادشاهان ساسانی نیز که از پارس برخاستند، به دلیل دلبستگی فراوان به زادگاه خویش و برای بزرگداشت آیین‌هایی همچون توجیه معنوی، کسب قدرت و یا پیروزی بر دشمن، نقوشی را در دامن این کوه به یادگار گذاشته‌اند. نقش‌برجسته ناتمام، نقش‌برجسته‌های نرسی، نبرد بهرام دوم، پیروزی شاپور بر امپراتوران روم (گردیانوس، فیلیپ عرب و والرین)، آذر نرسه یا شاپور دوم، نبرد شاپور دوم، بهرام دوم و درباریانش و تاجگذاری اردشیر بابکان نقش‌برجسته‌های نقش رستم هستند.
کهن‌ترین اثر موجود در این مکان، یک نقش‌برجسته ایلامی است. از دیگر آثار این مکان می‌توان سنگ ‌نبشته بزرگ شاپور اول بر دیواره کعبه زرتشت و یک چاه آب را نام برد.

نقش رجب
در شمال تخت جمشید، نقوشی از دوران ساسانیان در پس‌رفتگی کوه حجاری شده است که به نقش رجب معروف است. دلیل نامیده شدن آن به این نام، بر ما روشن نیست. موربه و اوزلی در سال‌های 1811 و 1812 میلادی موفق به تشخیص سه نقش در دامنه کوه رحمت شدند و فلاندن، کوست، دیولافوا و همسرش زاره و سپس هرتسفلد محل را بررسی کرده و تشخیص آنها را تایید کرده‌اند. این نقش‌ها از سمت چپ به راست شامل شاپور اول و خانواده‌اش، تاجگذاری اردشیر اول و تاجگذاری شاپور اول است.
پل خان این پل که در اوایل سده 11 هجری قمری به دستور امام قلی‌خان والی فارس برای سهولت رفت و آمد کاروانیان بر روی رودخانه کر ساخته شد، یکی از شاهکارهای معماری عصر صفوی به شمار می‌رود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران سرا/ مناطق دیدنی مرودشت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X