تاکید "اشرف غنی احمدزی" به لزوم تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان

تاکید "اشرف غنی احمدزی" به لزوم تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان

ایرنا/ 'اشرف غنی احمد زی' نامزد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری افغانستان چند روز پس از آنکه عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات این کشور از بن بست مذاکرات سیاسی دو طرف خبر داد، گفت: باور ما تشکیل دولت وحدت ملی و فراگیر در افغانستان است.

اشرف غنی احمدزی شنبه شب در نشست خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در کابل با تشریح اوضاع کنونی افغانستان، به کسری بودجه، مشکلات اقتصادی و افزایش ناامنی ها در این کشوراشاره کرد و با تاکید بر اینکه 'به کسی اجازه نمی دهیم کشور را به بحران بکشاند'، گفت: وضعیت کنونی قابل قبول نیست و باید وضعیت تغییر کند، زیرا ما مسوول حفظ جان و مال مردم افغانستان هستیم.

نامزد ریاست جمهوری افغانستان، حکومت وحدت ملی را در برگیرنده تمام مردم افغانستان دانست و با تاکید به اینکه، حکومت وحدت ملی به هیچ اقلیت سیاسی تعلق نخواهد داشت، گفت: حاکمیت قانون بزرگترین رکن حکومت وحدت ملی افغانستان است.

اشرف غنی احمد زی افزود: تاکید بر قانون اساسی برای ثبات در افغانستان است، زیرا بدون توسل به قانون جامعه به ثبات نمی رسد، از این رو سیاست ما سیاست حذف نیست، بلکه سیاست پذیرش و مشارکت است تا از حکومت های موازی جلوگیری شود و افغانستانی پویا، قوی و متحد داشته باشیم.

اشرف غنی احمد زی در ادامه با اشاره به مذاکرات سیاسی خود با عبدالله عبدالله نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری افغانستان افزود: باور ما حکومت فراگیر است و مذاکرات سیاسی نیز ادامه دارد.

نامزد ریاست جمهوری افغانستان در ادامه، کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان را نهادی قانونی دانست که وظیفه برگزاری و اعلام نتایج را دارد و گفت: از طرف دکتر عبدالله پیشنهاد بازرسی 50 درصد آرا شده بود اما ما برای شفافیت، بازرسی 100 درصد آرا را پذیرفتیم و اکنون پس از بازرسی های انتخابات بدون شک از پشتیبانی فراگیر ملی برخوردار است و مشروعیت انتخابات از نگاه جامعه جهانی با هیچ شک و شبهه ای روبرو نیست.

اشرف غنی احمد زی در پایان با تاکید بر اینکه در چارچوب قانون انعطاف پذیر هستیم اما حق نداریم در قانون انعطاف داشته باشیم، گفت:از دکتر عبدالله درخواست می کنیم دست اتفاق را با هم بگیریم و به ملت اطمینان دهیم تا حکومت وحدت ملی ، قانونمند و پاسخگو تشکیل شود.

این در حالی است که 'عبدالله عبدالله' نامزد معترض انتخابات و رهبر تیم اصلاحات و همگرایی هفته گذشته با تاکید بر اینکه گفت وگوهای سیاسی با تیم مقابل به بن بست رسیده گفت: نتایج انتخابات تقلبی را نخواهیم پذیرفت.

وی افزود: با وجود برنده شدن در انتخابات خشونت را رد می کنیم و با اعتراض های مدنی حق خود را خواهیم گرفت.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از آن به بحران کشیده شد که عبدالله عبدالله نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات این کشور را که بر اساس آن اشرف غنی احمد زی، پیشتاز اعلام شد، نپذیرفت و مدعی شد تقلب گسترده در انتخابات روی داده است.

وی تهدید کرد اگر آرا بازشماری و بازرسی نشود، حکومت موازی تشکیل خواهد داد.

پس از این ادعا دو نامزد ریاست جمهوری با میانجگیری سازمان ملل و معاونان رییس جمهور افغانستان و وزیر امور خارجه آمریکا موافقت کردند، صد درصد آرا با نظارت سازمان ملل، نمایندگان دو نامزد، ناظران بین المللی و رسانه ها بازشماری و بازرسی شود.

بر اساس این توافق پس از بازشماری و بازرسی آرا، نفر اول رییس جمهور و نفر دوم رییس اجرایی دولت افغانستان خواهد شد، تا پس از 2 سال با فراخوانی لویه جرگه و اصلاح قانون اساسی، سمت رییس اجرایی دولت افغانستان به نخست وزیری تغییر یابد.

هر چند آرای انتخابات افغانستان بازشماری و بازرسی شده و نتایج آن تا کنون اعلام نشده است، اما اختلاف در باره حدود مسئولیت های رییس اجرایی دولت افغانستان از جمله مسائلی است که در دو ماه مذاکره فنی و سیاسی دو تیم تحول و تداوم به رهبری اشرف غنی احمد زی و تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدلله حل نشده باقی مانده است.

دور اول 16 فروردین و دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی 24 خرداد برگزار شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاکید "اشرف غنی احمدزی" به لزوم تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X