بار سنگین لوازم التحریر در سبد هزینه خانوار

بار سنگین لوازم التحریر در سبد هزینه خانوار

خراسان/ با نزدیک شدن به موعد بازگشایی مدارس، یکی از دغدغه های اصلی خانواده ها خرید لوازم التحریر و تامین نیازهای تحصیلی فرزندان است.

وضعیت فعلی بازار نشان می دهد که خانواده ها در بدو کار برای خرید حداقل لوازم التحریر یک فرزند باید حدود 70 هزار تومان خرج کنند. این هزینه به جز اقلامی همچون روپوش مدرسه، کفش، هزینه سرویس و دیگر اقلام هزینه ای مرتبط با تحصیل فرزندان است. این میزان هزینه البته برای مقاطع تحصیلی پایین است و در مقاطع تحصیلی بالاتر میزان هزینه ها به تناسب بیشتر است. در حال حاضر اگر به طور متوسط هر دانش آموز برای شروع مدرسه خود به 6 دفترچه نیاز داشته باشد و به طور متوسط قیمت هر دفترچه را 3500 تومان در نظر بگیریم، تنها برای یک دانش آموز، والدین باید 21 هزار تومان فقط برای خرید دفترچه هزینه کنند؛ بنابراین اگر قیمت کیف و کفش و خودکار و روپوش مدارس را نیز به آن اضافه کنیم، به طور قطع رقم بالایی باید به دانش آموزان اختصاص یابد.

در عین حال، مراکزی هم هستند که دفترچه های دولتی یا همان تنظیم بازاری عرضه می کنند که قیمت آنها به شدت پایین تر از قیمت سایر دفترچه های موجود در بازار است، اما به لحاظ کیفی، طبیعتا از جنس کاغذ با کیفیتی نسبت به آنچه که در دفترچه های به اصطلاح فانتزی دیده می شود، برخوردار نیستند. بررسی ‍ های میدانی نشانگر این است که دفترچه های دولتی در فروشگاه های نیمه دولتی همچون سپه و شهروند و رفاه عرضه می شود که بر این اساس، قیمت هر دفترچه 80 برگ تنظیم بازاری 1100 تومان، دفترچه 60 برگ تنظیم بازاری 850 تومان و دفترچه 40 برگ دولتی نیز 570 تومان است.

در عین حال، هر دفترچه سیمی 80 برگ تنظیم بازاری به قیمت 1550 تومان عرضه می شود، این در حالی است که به لحاظ ظاهری این دفترچه ها چندان مورد پسند دانش آموزان نیستند و آنگونه که فروشندگان می گویند، چندان مورد استقبال خریداران قرار نمی گیرد؛ چراکه در کنار دفترچه های فانتزی که در فروشگاه ها توزیع می شود، جذابیت ندارند. هم اکنون قیمت هر دفترچه 60 برگ نیمه فانتزی 2300 تومان، 80 برگ نیمه فانتزی 3500 تومان و 100 برگ نیمه فانتزی 4500 تومان است. همچنین قیمت هر دفتر 200 برگ نیمه فانتزی نیز 6000 تومان است. قیمت هر دفترچه 60 برگ فانتزی گلاسه 3000 تومان، 80 برگ فانتزی گلاسه 4000 تومان و 200 برگ سیمی مرغوب نیز 8000 هزار تومان است. همچنین قیمت هر خودکار ایرانی 1000 تومان و هر خودکار خارجی 2000 تومان است؛ قیمت مداد اتود 3600 تومان، قیمت مداد 1000 تومان، قیمت پاک کن 600 تومان، قیمت دفترچه یادداشت فانتزی 1600 تومان است.

قیمت هر برگه A4 نیز 50 تومان است. قیمت هر دفترچه فانتزی نقاشی نیز 3000 تومان و قیمت هر دفترچه زبان انگلیسی فانتزی نیز 3500 تومان است. از هجوم چینی تا طراحی جدید در محصولات داخلی گزارش ها حاکی از سهم 90 درصدی محصولات وارداتی در بازار لوازم التحریر است و البته باز هم سهم اصلی این بازار متعلق به چینی هاست. علی اصغر زحمتکش، مدیر اجرایی اولین نمایشگاه تخصصی لوازم التحریر و نوشت افزار و مهندسی در گفتگو با مهر با بیان اینکه حمایت دولت از تولید لوازم التحریر در هشت سال گذشته به صدور مجوز برگزاری این نمایشگاه در سال جاری خلاصه شده گفت: ۹۰ درصد بازار نوشت افزار در دست واردکنندگان چینی است و ما فعلا توان رقابتی زیادی با آنها نداریم. این فعال صنف لوازم و التحریر به تعرفه های واردات محصولات لوازم التحریر اشاره کرد و گفت: الان اجناس وارداتی فانتزی با تعرفه 35 درصد و اجناس فانتزی با تعرفه 25 تا 28 درصد به کشور وارد می شود و اکثر آنها نیز از مبدا چین به سوی ایران هدایت می شوند.

در مقابل تولید کننده داخلی به دلیل هزینه بالای تولید محصولش، توان رقابتی زیادی با واردات ندارد به ویژه اینکه در سال های اخیر واردکنندگان کمی کیفیت محصولاتشان را نیز بالا برده اند. در هر صورت تلاش ها برای تولید لوازم التحریر و نوشت افزار با تصاویر و نشانه های داخلی تشدید یافته و تولیداتی در این زمینه نیز روانه بازار شده است. در این میان طراحی نوشت افزار براساس شخصیت دخترانه «ثنا و ثمین» و شخصیت پسرانه «سینا»، شخصیت های کارتونی شکرستان و تصاویر شخصیت های بزرگ ملی و مذهبی و حتی شهدای هسته ای نمونه ای از این تلاش هاست که در کنار فرهنگسازی برای والدین و تقویت بیشتر عرضه این محصولات در کنار راهکارهایی از جمله افزایش تعرفه واردات محصولات خارجی می تواند بازار لوازم التحریر داخلی را رونق دهد و ضمن اثرات مثبت اتصادی و اشتغالزایی در این بخش، اثرات فرهنگی مخرب استفاده از محصولات بیگانه را کاهش دهد

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بار سنگین لوازم التحریر در سبد هزینه خانوار» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X