تحلیل مثلث درباره دانشگاه احمدی نژاد

تحلیل مثلث درباره دانشگاه احمدی نژاد

مثلث/ متن پیش رو در مثلث منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

باوجودی که احمدی‌نژاد خواسته بود ثبت‌نام در این دانشگاه انجام شود، وزارت رسما این دانشگاه را غیرقانونی اعلام کرد
سال تحصیلی جدید‌ آ‎غاز می شود، در آستانه بازگشایی دانشگاه‌ها بار دیگر مساله فعالیت دانشگاه ایرانیان (وابسته به محمود احمدی‌نژاد) برسرزبان‌ها افتاد. در آخرین واکنش وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری طی اطلاعیه‌ای می‌گوید که دانشگاه ایرانیان فاقد مجوز راه‌اندازی است و فعالیت این دانشگاه وجاهت قانونی ندارد. این درحالی است که مثلث آنلاین در هفته‌های گذشته از دستور احمدی‌نژاد برای آغاز ثبت‌نام در این دانشگاه خبر داده بود.

هرگونه فعالیت دانشگاه ایرانیان غیرقانونی است
روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امروز با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده: با توجه به سوالات مطرح شده در مورد جایگاه قانونی مؤسسه‌ای موسوم به «دانشگاه ایرانیان» به اطلاع می¬رساند: سیاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای صدور مجوز تأسیس مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و غیردولتی ـ غیرانتفاعی، مبتنی بر قانون مداری و توسعه هدفمند آموزش عالی، با رویکرد تضمین کیفیت و حفظ حقوق کلیه ذی¬نفعان، صیانت از حیثیت و کیان آموزش عالی و شفافیت در اقدام و اطلاع رسانی است.
در این اطلاعیه آمده است؛ متقاضیان ثبت نام در موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیر انتفاعی برای اطمینان از قانونی بودن تأسیس مؤسسه‌های آموزش عالی پذیرنده دانشجو، لازم است قبل از هر اقدامی به نشانی اینترنتی msrt.ir مراجعه و از صدور مجوز تأسیس مؤسسه مورد نظر خود در شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطمینان حاصل کنند.
این اطلاعیه می افزاید: آنچه از آن به عنوان «دانشگاه ایرانیان» یا «دانشگاه غیردولتی ـ غیرانتفاعی جامع بین‌المللی ایرانیان» یاد می‌شود، فاقد مجوز راه‌اندازی و انجام امور آموزشی و پژوهشی از جمله پذیرش دانشجو از سوی شورای گسترش آموزش عالی این وزارت است؛ ضمن این که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص اعطای مجوز به آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد برای تأسیس دانشگاه بین‌المللی در تهران نیز لغو و بلااثر اعلام شده است.

بنابراین هرگونه فعالیت آموزشی و پژوهشی مؤسسه‌ای با عنوان «دانشگاه ایرانیان» یا «دانشگاه غیردولتی ـ غیرانتفاعی جامع بین‌المللی ایرانیان» وجاهت قانونی ندارد و مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیست.

فعالیت را شروع کنید / اطلاعیه ثبت‌نام منتشر می‌شود
اطلاعیه وزارت علوم کاملا روشن است. این وزارتخانه که پس از عزل وزیر با سرپرستی محمدعلی نجفی اداره می شود درواقع راه را برای اقداماتی که احمدی‌نژاد قصد داشت انجام دهد بست.
روز گذشته مثلث آنلاین از جزئیات دستور احمدی‌نژاد خبر داده بود. رئیس‌جمهور سابق گفته بود: «هفته آینده اطلاعیه ثبت نام دانشگاه ایرانیان منتشر خواهد شد».
اواخر هفته جلسه‌ای با حضور احمدی‌نژاد، محمدرضا رحیمی (که به تازه حکم محکومیتش صادره شده است) و اعضای هما (هواداران احمدی‌نژاد) برگزار شد. از میان سخنرانی احمدی‌نژاد تنها یک جمله منتشر شد که گفته شده بود اطلاعیه ثبت‌نام منتشر خواهد شد. 
یک هفته قبل از آن نیز مثلث آنلاین همچنین در گزارشی خبر داده بود احمدی‌نژاد موانع ایجاد شده را غیرقانونی می‌داند. در این گزارش آمده بود: محمود احمدی‌نژاد در جلسه‌ای که به تازگی با حامیان و نزدیکان خود داشته، در مورد دانشگاه ایرانیان چنین گفته است: «سریعاً پذیرش دانشجو را آغاز کنید. موانع ایجاد شده در این رابطه غیرقانونی است و کسی نمی‌تواند مانع فعالیت ما شود».»

داستان یک دانشگاه
گفتنی است اولین بار ماجرای راه اندازی دانشگاه ایرانیان در آبان 1389 توسط محمدشریف ملک‌زاده دبیر شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در مراسم افتتاح مرکز رسیدگی به امور ایرانیان خارج از کشور در فرودگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) و در حضور اسفندیار رحیم‌مشایی جانشین محمود احمدی‌نژاد در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور خبر از تاسیس بزرگ‌ترین دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان مقیم خارج داد. این دانشگاه در وهله اول قرار بود جزیی از منطقه آزاد قشم بوده و به عنوان دانشگاهی غیرانتفاعی در این حوزه عمل کند.براساس قانونی که در وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود داشت٬ تاسیس دانشگاه غیرانتفاعی در تهران ممنوع بود، اما در نهایت مجوز تاسیس این دانشگاه در بهمن ماه سال 89 و زمانی که شورای عالی انقلاب فرهنگی را احمدی‌نژاد اداره می‌کرد٬‌ صادر شد. سرانجام اما مجوز اصلی تاسیس دانشگاه در تاریخ هفتم بهمن‌ماه سال 89 توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صادر شد. اردیبهشت ماه سال 90 بود که رسانه‌ها اعلام کردند شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاسیس این دانشگاه موافقت کرد.
پرده چهارم – آخرین گفتگوی رئیس جمهور- روزهای پایانی حضور احمدی نژاد در پاستور بود که در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش با مردم خبر از تاسیس دانشگاه خود داد و با اعلام شماره حسابی از مردم درخواست کرد که برای تاسیس این دانشگاه به او کمک کنند. در حال حاضر در حال انجام اقدامات مربوط به این دانشگاه هستیم البته هدف ما جذب دانشجو در داخل و خارج و پرداختن به تحصیلات تکمیلی است. من شماره حساب دانشگاه را برای مردم اعلام می‌کنم که اگر خواستند کمک کنند. البته به دنبال آن هستیم که مردم سهامدار این دانشگاه باشند. گزارش مربوط به دانشگاه را در برهه‌های مختلف به مردم ارائه خواهم کرد و شماره حساب موقت دانشگاه بین‌المللی ایرانیان در بانک ملت، شعبه فلسطین شمالی و به شماره حساب ۴۷۰۱۶۸۶۴.۹۵ است و که هر کس که می‌تواند به این دانشگاه کمک کند.
پرده پنجم- اختلاف با دولت- مساله غیر قانونی بودن دانشگاه احمدی ن‍ژاد که با عنوان «دانشگاه ایرانیان» تاسیس شده خبری بود که ابتدا توسط سیدحسین حسینی، مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم دولت یازدهم به طور رسمی در رسانه‌های مختلف منعکس شد. چندی بعد نیز اعلام شد که وزارت علوم نیز با تاسیس این دانشگاه مخالف است و همین مسئله سبب شد تا دانشگاه احمدی نژاد به عنوان کانون درگیری مستقیم احمدی‌ن‍ژاد و یارانش با روحانی و اعضای کابینه وی بدل شود تا اینکه بالاخره تلاش اهالی دولت یازدهم مثمر ثمر بود و دستور لغو مجوز این دانشگاه صادر شد. در نهایت در مرداد ماه سال جاری بود که خبر رسید تکلیف دانشگاه احمدی نژاد مشخص شده و ممنوع الفعالیت بودن این دانشگاه در جلسات کمیسیون های مختلف بررسی شده است و سرانجام مسئولان امر تصمیم به انحلال این دانشگاه گرفته اند. یک روز بعد اما خبر رسمی لغو مجوز این دانشگاه به طور رسمی اعلام شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تحلیل مثلث درباره دانشگاه احمدی نژاد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X