تازه های مطبوعات/ از بوسه هاشمی تا تصویرسازی رسانه‌ای از رهبران انقلاب

تازه های مطبوعات/ از بوسه هاشمی تا تصویرسازی رسانه‌ای از رهبران انقلاب

ابتکار- در سرمقاله امروز خود با تیتر «از بوسه هاشمی تا تصویرسازی رسانه‌ای از رهبران انقلاب» به قلم شایان ربیعی نوشته است: پرداختن به تصویرهایی که رسانه‌های داخلی از گفتمان‌ها و چهره‌های سیاسی کشور ارائه می‌دهند، قابل تأمل و بررسی است. با توجه به اینکه رسانه‌های بزرگ ایران عمدتا تحت مدیریت یک جناح و در برخی از موارد در دست تندروهای آن جناح است، در بیشتر موارد و بنا به مصالح گروهی این جناح، تصویرهایی ناکامل و ناتمام از شخصیت‌های انقلاب و گفتمان‌های تاریخی-سیاسی ایران ارائه شده است. برای مثال نگاهی به تیتر‌ها و تصویرهای صفحه اول این رسانه‌ها در چند سال گذشته ممکن است این موضوع را در ذهن برجسته ‌کند که گویی رهبر انقلاب اسلامی، شخصیتی دست نایافتنی، خشک و عمدتا رسمی است و صد البته که تکرار و تداوم این نوع بازنمایی زمینه را برای تثبیت این کلیشه‌های شخصیتی در قضاوت و ذهنیت سازی مخاطبان فراهم کرده است. این در حالی است که صفات انسانی، شوخ طبعانه و دوستانه رهبر انقلاب اسلامی کمتر در این رسانه‌ها بازنمایی شده و یا دست کم بازنمایی این صفات هم طراز با صفات پیشین، برجسته سازی نشده است نویسنده در بخش دیگر نوشت است : باید توجه داشت که این پیام انسانی نهفته در تصاویر منتشره از رسانه‌ها، حس همذات پنداری مخاطب با تصویر بازنمایی شده را تقویت می‌کند و موجب افزایش قرابت‌های گفتمانی میان مخاطبان و سوژه‌های بازنمایی شده می‌شود، همچنان که درباره انتشار تصاویر رهبر انقلاب این اتفاق افتاد.

دنیای اقتصاد-این روزنامه در مطلبی با عنوان مدل" ورود ایران به بازارهای نوظهور " نوشت: رییس اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین المللی پول، ظرفیت ایران را برای تبدیل به یک بازار نوظهور اقتصادی کافی دانست؛ اما اصلاحاتی ساختاری مانند «مدیریت بازار انرژی و اصلاح قیمت آن»، «تداوم رشد مثبت اقتصادی» و «مدیریت بازار اشتغال و نرخ تورم» را برای نیل به این هدف ضروری تلقی کرد. به اعتقاد او، ایران برای دستیابی به «بهره وری بالا»، «رشد بنگاه ها» و «جذب سرمایه گذاری» به مدلی برای اصلاح فضای کسب وکار نیاز دارد.

آرمان - حمیدرضا جلایی‌پور، در مورد آینده اصلاحات با عنوان «غفلت دولت روحانی اتفاقات ۸۴ را پدید می‌آورد» نوشته است : اصلاح‌طلبان به ‌خوبی می‌دانند که سه پایه در کنار هم جامعه را از افتادن به ورطه‌ بی‌ثباتی حفظ می‌کند و اصلاح‌طلبی سه می‌خواهد بدون تضعیف این سه پایه اصلاح‌جویی را پیگیری کند. اگر با تضعیف این سه پایه بی‌ثباتی‌های حاد در جامعه رخ دهد در آن صورت اولین قربانی آن امنیت و نظم و همین مردمسالاری حداقلی موجود است. هرجا ناامنی رخنه کرده است تندرو‌ها اولین برنده‌ آن بوده‌اند و تقویت مردمسالاری را به تعویق انداخته‌اند. وضع معیشتی، پیوندهای دینی و نهادهای دینی

شرق – این روزنامه در آغاز گزارش خود از سفر «وزیر انرژی و هیأت ۱۸۰ نفره روس‌ها به تهران» نوشت :روابط تهران - مسکو وارد فاز جدیدی می‌شود. دستور صریح زنگنه برای افزایش ۱۰برابری حجم معاملات و خبر وزیر نیرو درخصوص همکاری ۱۰‌میلیارددلاری ایران و روسیه در بخش نیروگاه‌های حرارتی، آغازگر این تغییرات است. تغییراتی که وزیر انرژی فدراسیون روسیه، آن را با جمله دیگری توصیف کرده است. 

اعتماد – این روزنامه با نگاهی منتقدانه به بخشی از توافقات احتمالی در مطلبی با تیتر «روس‌ها جای مپنا را می‌گیرند؟» نوشت: در شرایطی حمید چیت چیان، وزیر نیروی ایران بعد از توافق با وزیر انرژی روسیه لبخند زد و دست وی را به گرمی فشرد که نیم نگاهی به توافقات انجام شده بین ایران و روسیه نشان از بی‌توجهی وی به برخی تولید کنندگان داخلی می‌دهد. 

دنیای اقتصاد- جدیدترین آمار تولید خودروهای داخلی در حالی از سوی وزارت «صنعت، معدن و تجارت» اعلام شده که با توجه به رشد قابل توجه تیراژ محصولات پژو و همچنین آغاز دوباره تولید «سوزوکی گرند ویتارا»، به نظر می رسد شرکای پیشین خودروسازی ایران (پژوی فرانسه و سوزوکی ژاپن) دوباره به «جاده مخصوص» بازگشته اند.

جمهوری اسلامی – این روزنامه در سرمقاله خود با عنوان "با وعده های نادرست دولت های قبل چه کنیم؟"نوشت :مسکن مهر، هدفمندی یارانه ها و... از جمله طرح ها و برنامه هایی بودند که از دولت های نهم و دهم به دولت یازدهم ارث رسیده اند. با اینکه تقریباً در تمامی این موارد رویکرد دولت یازدهم دارای تفاوت های اساسی و مبنایی با نگرش و اهداف دولت های نهم و دهم است اما دولتمردان باید با شناسایی راهکارهای کم هزینه برای به حداقل رساندن پیامدهای منفی این قبیل طرح ها، ضمن ایفای تعهدات دولت نسبت به مردم، جلوی بی اعتمادی جامعه نسبت به نهاد دولت را بگیرند و در عین حال آسیب های طرح های غیرکارشناسی را نیز برای افکار عمومی تشریح کنند تا علت عدم تکرار آن ها برای مردم روشن باشد.

کیهان – این روزنامه در یاددشت خود باعنوان " روح توافقنامه ژنو!" با نگاهی بدبینانه به گفت و گوها نگریسته و نوشت : نزدیک شدن به زمان مذاکرات جدید هسته ای در نیویورک، رفت و آمدهای دیپلماتیک مقامات کشورمان، یک سال مذاکره جدی و مستمر بین ایران و 5+1 و مهمتر از همه رفتارهای مقامات غربی و به ویژه آمریکایی ها در مواجهه با یک سال اعتمادسازی کامل مسئولان کشورمان، افزون بر انتظار عمومی برای رسیدن این ماراتن نفسگیر به خط پایان، تردیدهای قابل توجهی را در ناظران و کارشناسان و مردم پدید آورده است که آیا ادامه این روند، فرجامی درخور این همه هزینه و سرمایه گذاری خواهد داشت؟ و آیا در پس صرف بخش مهم و حیاتی انرژی دولت در دیپلماسی، دستاوردی شایسته و متناسب به دست خواهد آمد؟!

شرق – این روزنامه به گفت وگوی خود با 'علیرضا بیکدلی' سفیر ایران در آنکارا در مورد پرونده 'ضراب'، فعالیت اقتصادی وی در ترکیه، روابط تهران - آنکارا، مسئله گردشگری و ... پرداخته و به نقل از وی می نویسد: موضوع آقای ضراب از منظر ما موضوع تاجر ترکی است که با ایران تجارت داشته و عده ای از مخالفان دولت اردوغان در داخل و خارج ترکیه قصد داشتند او و «هالک بانک» را به دلیل رابطه با ایران تنبیه و از این رهگذر به روابط 2 کشور و آقای اردوغان در آستانه 2 انتخابات آسیب بزنند. اما در ایران موضوع وی را نه در این شمایل بلکه به عنوان یک تاجر ایرانی که احتمال می دهند در پرونده فساد مالی آقای بابک زنجانی دست داشته، مطرح می کنند که این ادعا باید از سوی مراجع قضایی بررسی شود، نه دیپلمات های ایرانی.

آرمان – "نه" اصولگرایان به جبهه پایداری عنوان مطلبی از این روزنامه است که درآن آمده: می خواهند محوریت وحدت اصولگرایان را در دست بگیرند غافل از آنکه خودشان محور اصلی اختلافات بودند ... همان جریانی که هشت سال از اصلاح طلبان گرفته تا اصولگرایان میانه را منزوی و هرچه خواستند کردند ... یک روز به دنبال مجوز برای تشکیل جبهه و شناسنامه دارشدن و روز دیگر به دنبال اصولگراشدن هستند.
آرمان -غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه شکایت حمید بقایی از دادستان دیوان محاسبات مظلوم نمایی است، گفت: بقایی در حالی از مسوولان شکایت می کند که تمامی مراحل تقاضا، موافقتنامه، حواله، سند و واریز وجه 16میلیارد تومان به حساب دانشگاه ایرانیان قبل از ثبت قانونی دانشگاه در 26مرداد سال92 انجام شده است.

همشهری - رویکرد آمانو به برنامه صلح آمیز هسته ای ایران به گونه ای بود که تیرماه سال 89 رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان به آمانو هشدار داد مواظب باشد تا مشروعیت خود را با اتخاذ مواضع سیاسی از دست ندهد. این رویکرد آمانو بعد از توافق ژنو که سوم آذرماه منعقد شد، تغییر کرد. اما پس از انکه مهم ترین اختلافات ایران و غرب در همین مذاکرات، خودی نشان داد و طرفین از فاصله های عمیق سخن گفتند. ورق آمانو دوباره برگشت. ابتدا خبرگزاری های غربی از اختلافات عمیق بین ایران و آژانس خبر دادند و سپس آمانو گزارش فصلی خود را با رویکردی که بازگشت به روزهای قبل از توافقنامه ژنو محسوب می شد منتشر کرد.

اعتماد- این روزنامه با برجسته کردن موضوع راهبرد اصلاح طلبان کسب اکثریت مجلس دهم نوشت: محمدرضا عارف هر چه از انتخابات سال گذشته دورتر می شود مواضع و سخنانش بیشتر همگرایی را در جریان اصلاحات دنبال می کندعارف این روزها ضمن پیگیری تلاش های فرهنگی و سیاسی اش کم کم خود را به عنوان کاندیدای یک رییس مجلس اصلاح طلب معرفی می کند. این را وقتی باید فهمید که تاکید می کند هدف کسب اکثریت در مجلس آتی است. مجلسی با اکثریت اصلاح طلب رییس اصلاح طلب هم می خواهد.

ابتکار –این روزنامه در این باره که اصولگرایان در پی حفظ وزن هستند نوشت: حسین رضازاده یا باید عضویت در شورای شهر تهران را به نفع ریاست فدراسیون وزنه برداری کشور، کنار بگذارد و یا از میز ریاست وزنه برداری خداحافظی کند. زیرا با این روند به گفته برخی از مسئولان به ویژه مسئولان وزارت ورزش و جوانان، نه از پس مدیریت وزنه برداری برخواهد آمد و نه مدیریت شهری و شورای شهر.

ابتکار – این روزنامه در مطلبی به سنت هایی که یک جناح شکست پرداخت و نوشت: بررسی تغییراتی که در ادوار مجلس اتفاق افتاده است نشان می دهد که بر خلاف تصور عمومی، این اصولگراها بوده اند که برخی از سنت های عرف شده این نهاد تقنینی را تغییر داده اند. از جمله مهمترین این تحولات انتخاب رییس جمهور غیر روحانی پس از سه دوره ریاست جمهوری افراد روحانی در راس قوه مجریه است .همچنین نمایندگان مجلس اصول گرا با تلاش علی مطهری و در 10 محور، محمود احمدی نژاد را برای پاسخ به سوال نمایندگان به مجلس کشاندند. این تابو در حالی شکست که رییس جمهور وقت با پاسخ های بی ربط خود به سوالات و حتی شوخی با نمایندگان باعث شد، پاسخ های او بیش از سوال نمایندگان مورد توجه قرار بگیرد.

جوان – این روزنامه با بازتاب عنوان لوازم التحریر با تصاویر قهرمانان هسته ای پر فروش ترین شدند، به نقل از حامد علامتی دبیر کل اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان نوشت: تمثال شهید احمدی روشن پرفروش ترین کاراکتر روی جلد لوازم التحریرها بوده است، در حوزه دانش آموزی و دانشجویی از دفاتری که تمثال این شهید روی آن قرار گرفته است، استقبال زیادی شده است.

رسالت – این روزنامه که در مطلبی با عنوان "گشاد است لباس نقد، می نشیند بر تن"خطاب به رئیس جمهور گفت: چرا منتقدین خود را دشمن می پندارید؟ یک سال از عمر دولت شما مثل برق و باد سپری شد. سه سال دیگر هم به همین سرعت سپری می شود. دوست دارم شما سه سال دیگر هم در مسند خدمتگزاری به مردم باقی بمانید.

رسالت - برنامه ریزی دشمن در حوزه نوشت افزار مشهود است، تیتر یک این روزنامه است سعید حسینی مدیرعامل مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت افزارهای اسلامی ایرانی گفت: برنامه ریزی دشمن در حوزه نوشت افزار مشهود است.


آرمان- خرابکار خارجی از نیروگاه بوشهر اخراج شد. «اصغر زارعان» معاون حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی به واحد مرکزی خبر گفت: خوشبختانه این فرد شناسایی، با او برخورد و در نهایت با همکاری مبادی مربوطه به موجب قوانین و پروتکل‌های مورد توافق از کشور اخراج شد. هفته گذشته برخی رسانه‌ها از دستگیری یکی از متخصصان اوکراینی وابسته به پیمانکار روس به خاطر «اقدام به خرابکاری» در نیروگاه اتمی بوشهر خبر داده بودند.

آرمان- پایگاه خبری دانا مجدداً فیلتر شد. به گزارش ایران این سایت به دلیل نداشتن مجوز از سوی هیأت نظارت بر مطبوعات مسدود شده است.

آرمان- غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در واکنش به اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه وی در دیدار با محمد خاتمی مسئولیت راه‌اندازی نشریات اصلاح‌طلبان را برعهده گرفته است، گفت: خیر؛ این خبر صحت ندارد.

آرمان- «به گفته یکی از مسئولان عالی رتبه یمن، دیپلمات ایرانی که از بیش از یک سال پیش در یمن ربوده شده بود، زندانی دستگاه اطلاعاتی یمن است و ربوده نشده است.» گفته یکی از مسئولان عالی‌رتبه یمن، دیپلمات ایرانی که از بیش از یک سال پیش در یمن ربوده شده بود، زندانی دستگاه اطلاعاتی یمن است و ربوده نشده است.

جمهوری اسلامی - شیخ محمد العریفی مفتی وهابی سعودی در واکنش به تعطیلی مراکز فرهنگی ایران توسط دولت سودان از این کشور تشکر کرد. وی تشیع را مکتب بدعت، غلو و شرک خواند که هر دولتی باید برای مقابله با آن برخیزد و تمام اقدامات لازم را انجام دهد!؟

جوان – این روزنامه در سرمقاله خود با عنوان "چرایی دگردیسی یاران انقلاب اسلامی"نوشت یرخی از نیروهای انقلاب اسلامی که اکنون دچار سستی و دگردیسی شدند، علاقه‌مند به حضور در بهترین اجزا و ارکان قدرت بوده‌اند. این جماعت پیشینه مبارزاتی خود را سندی بر صدرنشینی بعد از انقلاب می‌دانند؛ لذا اگر فردی جایگاهی را اشغال کند و از نظر آنان سابقه جدی در انقلاب اسلامی نداشته است، هرگز برنمی‌تابند و اگر مسئولیتی در شأن و جایگاهی که برای خود قائل هستند دریافت نکنند .نویسنده معتقد است : این دسته قدرت خواهی خود را فریاد ‌‌نمی‌زنند اما با فکر و با قهر و نافرمانی مدنی چهره‌‌های عبوس خود را نشان می‌دهند. به رغم اینکه بعضاً در تصویب قوانین نظام جمهوری اسلامی در مجلس یا دولت نقش داشته‌اند اما اگر همین قوانین بر آنان اعمال شود‌ به سوی قهر و اعتراض و تحریک اجتماعی پیش می‌روند، گویی قوانین سلبی و بازدارنده نظام برای دیگران نوشته شده است و نزدیکان انقلاب باید کارت نبرد داشته باشند. میل به قدرت و قدرت طلبی که معمولاً در آدمی نهادینه شده است از مهم‌ترین علل بریدن‌ها و واگرایی است که البته علت آن به دلایلی دیگر ارجاع و واقعیت به دلیل قبح دینی و اجتماعی پنهان نگه داشته می‌شود ‌.

کیهان - معاون مشارکتی وزارت کشور اصلاحات می‌گوید؛ یکی از گزینه‌های تصدی معاونت سیاسی در این وزارتخانه است.محمود میرلوحی گفت: بنده از گزینه‌های این سمت در دولت هستم. البته تاکنون برای پذیرش پست معاونت سیاسی از سوی وزارت کشور با بنده صحبتی نشده است. اما چند ماهی است که این بحث در دولت و وزارت کشور مطرح شده است.

کیهان - نشریات زنجیره‌ای سخنان هنری کیسینجر استراتژیست و وزیر خارجه پیشین آمریکا درباره قدرت جمهوری اسلامی ایران را منتشر نکردند.روزنامه‌های شرق، اعتماد، آرمان و... ترجیح دادند اظهارات کیسینجر در مصاحبه با رادیو آمریکا- NPR- را سانسور کنند و این در حالی است که همین نشریات، به سیاه‌نمایی یا نظرسنجی‌های محافل غربی علیه ایران بها می‌دهند.

کیهان -«عماد-ب» عضو گروهک آمریکایی نهضت‌ آزادی با حمله به تشکیلات موسوم به ندا، آنان را محافظه‌کار توصیف کرد و از آنان خواست مانند خود روحانی از عنوان اصلاح‌طلبی استفاده نکنند.این نوچه گروهک نهضت آزادی سپس با حمله به ندا نوشت: آنها که خود را نسل دوم اصلاح‌طلبی می‌خوانند در واقع نسل جدید محافظه‌کاران‌اند. البته نگارنده اذعان دارد که این طیف از جوانان را دقیقا نمی‌توان تحت عنوان محافظه‌کاران کلاسیک یا سنتی دسته‌بندی کرد و شاید بتوان از نوعی نومحافظه‌کاری و راست‌نو سخن گفت...

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تازه های مطبوعات/ از بوسه هاشمی تا تصویرسازی رسانه‌ای از رهبران انقلاب» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X