بکارگیری روش نوین برای فرزند آوری/ امکان بارداری بعد از 40 سالگی

بکارگیری روش نوین برای فرزند آوری/ امکان بارداری بعد از 40 سالگی

مهر/ رئیس مرکز تحقیقات سلولی صارم از بکارگیری روش نوینی خبر داد که براساس آن می توان با نمونه برداری از تخمدان یک زن در سنینی که هنوز قادر به باروری است و فریز آن این امکان را فراهم می آورد که او در آینده و در زمان مناسب بتواند صاحب فرزند شود.

دکتر ابوطالب صارمی گفت: این روش همچنین کمک می کند که زنان با حفظ بافت تخمدانی از طریق نمونه برداری و فریز و بکارگیری آن در ایام یائسگی، بتوانند از استروژن خود به جای داروهای شیمیایی بهره گرفته و دچار عوارض یائسگی نشوند.

وی با اشاره به اینکه این روش انقلابی در علم پزشکی محسوب می شود، یادآور شد: روش پیوند تخمدان سبب حفظ پتانسیل تولید مثل در زنان از طریق تامین هورمون های خود فرد می شود که تداوم سلامت زنان را به همراه دارد.

به گفته صارمی، در این روش از طریق لاپاراسکوپی بخشی از بافت تخمدان به اندازه یک سانت و به قطر یک میلی متر به صورت ورقه جدا و سپس بافت مذکور فریز می شود.

وی خاطر نشان ساخت: در صورتی که خانمی که بافت تخمدان او فریز شده، تمایل به بارداری به روش طبیعی طی سالهای بعدی (بالای 40 سال) را داشته باشد، می توان پس از خروج بافت مذکور از حالت انجماد، آن را مجدد به تخمدان پیوند زد و در صورتی که وی خواستار بارداری به کمک روش IVF باشد، می توان با کاشت یک لایه از بافت تخمدان در زیر پوست دست یا پا، بدون نیاز به پیوند تخمدان، شرایطی را فراهم کرد که او بتواند به روش آزمایشگاهی صاحب فرزند شود.

رئیس مرکز تحقیقات سلولی صارم ادامه داد: با توجه به اینکه در حال حاضر سن ازدواج در کشور به بالای 35 سال رسیده و تصمیم به فرزندآوری به حدود 40 سالگی و اینکه در این سنین ذخیره تخمدان ها به لحاظ کمی و کیفی روبه کاهش بوده، حتی در صورت بارداری، شانس سقط به خصوص سقط های مکرر در این زنان بیشتر است، بهره گیری از این شیوه به دختران جوان توصیه می شود.

وی با تاکید بر سلامت خانمها در دوران یائسگی و عوارضی از قبیل عصبی و بدخلق شدن، گر گرفتگی، پیری زودرس و... که خانمهای یائسه بدان دچار می شوند، گفت: طی سال های اخیر، بحث هورمون درمانی مطرح شده که موافقان و مخالفان زیادی را به دنبال داشته است.

صارمی افزود: به کمک کاشت یک لایه از بافت تخمدان که در سنین باروری از خانمها دریافت می شود، می توان شرایطی را فراهم کرد که زنان در دوران یائسگی بتوانند از هورمون های طبیعی بدن خود استفاده کرده، دچار عوارض یائسگی نشوند.

وی تصریح کرد: این شیوه همچنین برای زنانی که در سنین باروری دچار سرطان می شوند و انجام شیمی درمانی سبب صدمه به تخمکهای آنان می شود، نیز کاربرد داشته به زنان جوان مبتلا به سرطان این امکان را می دهد، قبل از شروع شیمی درمانی با فریز بافت تخمدان بتوانند، پس از بهبودی کامل طی سالهای بعد صاحب فرزند شوند.

رئیس مرکز تحقیقات سلولی صارم اظهار داشت: به همین منظور طی سالهای اخیر در زمینه نمونه برداری (بیوپسی) تخمدان یا ذخیره و فریز تخمدان پژوهش های فراوانی در دنیا انجام شده است.

وی افزود: با وجود انجام پژوهشهای کاربردی از سوی محققان خارجی، مرکز تحقیقات سلولی صارم، خود را به لحاظ اخلاقی موظف می دانست، این طرح را نخست به صورت آزمایشگاهی به انجام برساند که خوشبختانه پس از موفقیت آمیز بودن آن و انجام پژوهش دو ساله روی چندین نمونه از داوطلبان به کار گرفته شد که خوشبختانه نتایج همگی مثبت بود.

صارمی در مورد هزینه های این روش یادآور شد: هزینه های عمل لاپاراسکوپی، فریز بافت تخمدان و نگهداری از آنها، طبق تعرفه های وزارت بهداشت، از بیمار دریافت می شود و هم اکنون در حال رایزنی با بیمه ها به ویژه بیمه های تکمیلی برای کاستن از هزینه های پرداختی این روش توسط مراجعان هستیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بکارگیری روش نوین برای فرزند آوری/ امکان بارداری بعد از 40 سالگی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X