تحلیلگر و استاد دانشگاه آمریکا: اوباما بدون کمک ایران قادر به از بین بردن داعش نیست

تحلیلگر و استاد دانشگاه آمریکا: اوباما بدون کمک ایران قادر به از بین بردن داعش نیست

تسنیم/ یک تحلیلگر مرکز بین‌المللی وودرو ویلسون تاکید کرد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قادر نخواهد بود بدون کمک ایران داعش را از بین ببرد.

به گزارش تسنیم "جک ای گلدستون" کارشناس مرکز بین المللی "وودرو ویلسون" و استاد سیاست عمومی دانشگاه جورج میسون آمریکا در مقاله ای در پلیتیکو نوشت: آیا آمریکا در جنگ با داعش است؟ روز جمعه جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد " در همان مسیری که ما در جنگ با القاعده و گروه های وابسته به آن در سراسر جهان هستیم اکنون ما با داعش نیز در جنگ هستیم."

استفاده از کلمه "جنگ" توسط جاش ارنست در شرایطی است که جان کری وزیر خارجه آمریکا یک روز قبل زودتر کاملا اظهاراتی بر خلاف سخنان سخنگوی کاخ سفید داشته و باراک اوباما نیز در سخنرانی روز چهارشنبه خود هرگز از کلمه "جنگ" استفاده نکرده است.

ولی جنگ با شبه نظامیان تندرو و رادیکالی که بخش های وسیعی از سوریه و عراق را تصرف کرده اند یک جنگ ساده نخواهد بود. در یک جنگ متعارف شما در حال مبارزه با یک ارتش متمرکز هستید و به دنبال به دست آوردن یا حفظ یک سرزمین هستید، چنین ارتشی را می توانید با بهره گیری از نیروهای برتر و تاکتیک های ماهرانه نظامی از بین ببرید.

در یک جنگ داخلی شما با چریک ها یا شبه نظامیانی روبرو هستید که قصد نجات و آزادی خود را از دولت مرکزی دارند. آنها را نیز می توان با دادن کمک نظامی و حمایت مالی از دولت مرکزی شکست داد. ولی بر خلاف این دو نوع جنگ داعش در حال اجرای یک جنگ انقلابی است که در آن شهروندان غیر نظامی برای حمایت از تفکرات ایدئولوژیکی اجیر می شوند و برای سرنگون کردن رژیم هایی که به زعم آنها ناعادلانه و غیر قانونی هستند تظاهرات و راهپیمایی می کنند.

برای از بین بردن تهدید داعش نیاز به رویکردی برای مقابله با انقلاب است. داعش در هسته مرکزی خود تنها متشکل از 30 هزار جنگجو است ولی چیزی که موجب شده تا این گروه بتواند بخش های وسیعی از دو کشور با جمعیت بیش از 50 میلیون نفر را تصرف کند این است که آنها از سوی میلیونها نفر که آنها را پیشقراول جنبش انقلابی برای برقراری عدالت می دانند، حمایت می شوند.

حمایت از داعش شامل اجیر شدگان نظامی از حامیان سایر گروه های شبه نظامی که به داعش پیوسته اند، ثروتمندان محافظه کار در عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی خلیج فارس نیز حمایت مالی گسترده ای را از داعش به عمل می آورند. میلیونها نفر از جمعیت سنی عراق و سوریه نیز از داعش حمایت می کنند.
ولی داعش چگونه توانسته است حمایت میلیونها نفر در سوریه و عراق را جلب کند؟ با قول دادن برای حمایت و حفاظت از آنها و گرفتن انتقام از دولت بشار اسد در سوریه و مقابله با دولت شیعه در عراق.

تاریخ انقلاب ها نشان می دهد که چنین گروه های تندرویی معمولا در دوران هرج و مرج ناشی از ضعف دولت های مرکزی ظهور پیدا می کنند. ما از بررسی تاریخ به این مساله پی می بریم که اگر نیروهای تندرو قادر به جلب حمایت اکثر مردم باشند و آنها را علیه نخبگان قرار دهند و بتوانند رهبران میانه رو را از رژیم سابق جدا کنند به زودی قادر خواهند بود تا یک دولت انقلابی توسعه طلب را تشکیل دهند.

مشکل اصلی در ماهیت دوگانه مقابله با انقلاب داعش است. انجام دو کار واقعا لازم و ضروری است: نخست اینکه نیروهای انقلابی داعش با حمله به نیروهای نظامی و محدود کردن دسترسی به کمک های مالی متحدان خارجی آنها ، منزوی و تضعیف شوند. دومین اقدام که ضروری تر و مهمتر است آن است که جایگزین کردن تفکرات ایدئولوژیکی داعش برای توده های مردم از طریق ایجاد یک رژیم جایگزین که بتواند امنیت، فرصت و فراگیر بودن را برای مردم به ارمغان آورد و بتواند آرزوهای مشروع مردم را برآورده کند. تنها در این صورت اقدامات نظامی برای از بین بردن نیروهای داعش می تواند موثر باشد.

به همین دلیل است که موفقیت راهبرد اوباما برای از بین بردن داعش بستگی به راهکارهایی سیاسی در عراق و سوریه دارد که بتواند دولت هایی فراگیر و غیر نظامی را برای مردم تامین کند.

با این حال چیزی یک واقعیت ضروری در حیات خاور میانه وجود دارد که چیزی از آن هنوز گفته نشده است: بدون موافقت ایران هیچ راهکار سیاسی در عراق و سوریه نمی تواند وجود داشته باشد.

خوشبختانه اتفاقات در ایران و خاور میانه به سویی پیش رفته است که موجب بهبود روابط آمریکا و ایران شده است. به نظر می رسد دولت جدید حسن روحانی صادقانه به دنبال مذاکره برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران به منظور رهایی از تحریم های بین المللی است. ایران در شرایط کنونی به شدت به آمریکا وابسته است تا برای حفظ ثبات در عراق کمک کند. داعش یک تهدید مرگبار و کشنده هم برای ایران و هم برای آمریکا است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تحلیلگر و استاد دانشگاه آمریکا: اوباما بدون کمک ایران قادر به از بین بردن داعش نیست» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X