علم از دیدگاه پیامبر اعظم(ص)

علم از دیدگاه پیامبر اعظم(ص)

آخرین خبر/ علم از نظر پیامبر اعظم(ص) از اهمیت ویژه برخوردار است. مسلمانان جهان باید از این احادیث شریف و گوهربار نهایت استفاده را نمایند. به علم اهمیت زیادی بدهند، در این رابطه باید به دنبال یادگیری علم بروند، و با عمل به آن ها با توجه به الگوهای بسیار با ارزشی که داریم، شاهد بیداری جهانیان و صلح و صفا در سایه علم و عرفان باشیم.

پیامبر اعظم(ص) درباره علم یادآوری فرموند:«علم آموزید که آموختنش کاری نیک است، گفتگو درباره آن تسبیح خداست، بحث و بررسی آن جهاد به شمار می آید، آموزشش به آن کس که نمی داند، صدقه محسوب می شود. بذل و بخشش آن به اهلش سبب تقرب به خدا می گردد؛ زیرا معیار شناسایی حلال و حرام است، و دانشجو را به راه های بهشت می کشاند و از هراس تنهایی می رهاند و در غربت دمساز او می گردد. [علم] راهنمای امور پنهانی است، اسلحه ای است برای مقابله با دشمنان، زیوری است برای دوستان. خداوند به خاطر علم، مردمی را سرفراز گرداند تا جایی که آنان را در امور خیر پیشوای دیگران سازد و از ایشان پیروی شود. و کارهایشان مورد توجه قرار گیرد و آثارشان قابل فراگیری گردد و فرشتگان شیفته دوستی آنانند، زیرا علم، احیاگر دل ها و روشنگر دیدگان از نابینایی است و سبب قدرت بدنی از سستی و تنبلی می شود و خداوند دارنده علم را به مقام محبان می رساند و همنشینی با نیکان را در دنیا و آخرت نصیبش گرداند. در سایه علم، خدا را فرمان برند و پرستش نمایند و در سایه علم، خداشناسی صورت پذیرد و به یگانگی شناخته شود و به وسیله علم صله رحم انجام گیرد...»
وقتی انسان به مسایل مربوط به علم از نگاه پیامبر اعظم(ص) مراجعه می نمایدد، حیرت زده می شود که چقدر آن بزرگوار به علم و اهمیت می داد. و چه قدر به کلیات و جزئیات آن توجه نموده است: به علم، علوم سودمند و زیان آور، انتشار علم، دوستدار علم، علم آموز، علم گم شده مومن و... که هر کدام از عناوین زیر می تواند به مقاله مستقل تبدیل شود.

1- اهمیت علم

«ان فلیل العمل مع العلم کثبر و کثیر العمل مع الجهل قلیل.» کار اندک که با علم انجام شود، بسیار است و کار بسیار که با نادانی انجام شود کم است.

«الغد و الریاح فی تعلیم العلم افضل عندالله من جهاد.» صبح و شب در کار تعلیم علم بسر بردن، نزد خدا از جهاد بهتر است.


2- اهمیت علم آموزی

«اذا اتی علی یوم لا ازداد فیه علما یقربنی الی الله تعالی فلا بورک لی فی طلوع الشمش ذالک الیوم.» اگر روزی بر من بگذرد و در آن روز دانشی نیاموزم که مرا به خداوند نزدیک کند، طلوع آفتاب آن روز بر من مبارک مباد.

«ساعه من عالم متکی علی فراشه ینظر فی علمه خیر من عباده العابد سبعین عاما.» یک ساعت وقت عالم که بر بستر خود تکیه زده و در علم خویش می نگرد، از هفتاد سال عبادت عابد نیکوتر است.

« طلب العلم فریضه علی کل مسلم و ان طالب العلم یستنفر له کل شیء حتی الحیتان فی البحر.» جستن علم بر هر مسلمانی واجب است. و همه چیز، حتی ماهیان دریا برای جویای علم، آمرزش می طلبند.

«افضل الاعمال العلم بالله ان العلم ینفعک معه قلیل العمل و کثیره و ان الجهل لا ینفعک معه قلیل العمل و لا کثیره.» بهترین کارها‍ [یادگیری و آموزش علم] خداشناسی است. کاری که با علم قرین است اندک آن بسیار سودمند است و کاری که با نادانی قرین است نه اندک آن سود می دهد و نه بسیار آن.

«ایما ناشیء نشا فی طلب العلم و العباده حتی یکبر اعطاه الله یوم القیامه ثواب اثنین و سبعین صدیقا.» هر طفلی که در طلب علم و عبادت بزرگ شود، خداوند در قیامت ثواب هفتاد و دو صدیق به او عطا کند.

3- راه و روش علم آموزی

«علموا و یسروا، و لا تعسروا و بشروا و لا تنفروا و اذا غضب احد کم فلیسکت .» تعلیم دهید و سهل گیرید، و سخت نگیرید، گشاده رویی کنید و خشونت نکنید و چون یکی از شما[تعلیم دهنده یا تعلیم گیرنده] خشمگین شود خاموش ماند[بهتر است.]

«علموا و و لا تعنفوا فان المعلم خیر من المعنف» تعلیم دهید و خشونت نکنید که آموزگار بهتر از خشونت گر است.

4- آفت علم

«آفته العلم النسیان.» آفت علم فراموشی است.

«آفته العلم النسیان و اضاعته ان تحدث به غیر اهله.» آفت علم فراموشی است. و دانشی که به نااهل سپاری تلف می شود.

5- محدوده علم آموزی

«اطلبوا العلم من المهد الی اللحد.» از گهواره تا گور دانش بجویید.

6- دانشمندتر از همه کیست؟
«اعلم الناس من جمع علم الناس الی علمه.» دانشمندتر از همه مردم کسی است که علم دیگران را به علم خود بیفزاید.

7- مسلمان باید در یکی از گروه های چهارگانه زیر قرار گیرد:(به دستور پیامبر اعظم)
«اغد عالما و متعلما و مستمعا او محبا و لا تکن الخامسه فتهلک.» دانشمند باش، یا دانش آموز، یا مستمع یا دوستدار علم و پنجمی نباش که هلاک خواهی شد.

8- سحرخیزی در علم آموزی
«اغدوا فی طلب العلم فان الغدو برکه و نجاح.» در طلب علم زود خیز باشید زیرا زود خیزی مایه برکت و کام یابی است.

9- نگهداری علم

«قیدوا العلم بالکتاب.» علم را با نوشتن در بند کنید.


کمال تقوا در این است که آنچه را نمی دانی بیاموزی و بدانچه می دانی عمل کنی

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «علم از دیدگاه پیامبر اعظم(ص)» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X