تازه های مطبوعات/ تغییر صف بندی اصولگرایان در برابر دولت

تازه های مطبوعات/ تغییر صف بندی اصولگرایان در برابر دولت

ابتکار-این روزنامه در گزارشی با عنوان «تغییر صف بندی اصولگرایان در برابر دولت»، حمایت های رهبری از دولت طی سخنرانی های اخیر ایشان را موجب تغییر لحن برخی از تندترین منتقدان دولت دانست. این روزنامه با اشاره به نام افرادی نظیر «سید احمد خاتمی» و «احمد علم الهدی» در بین مخالفان دولت نوشت: سید احمد خاتمی، بی شک یکی از سرسخت ترین منتقدان دولت یازدهم در چند ماه گذشته بوده است. مواضع صریح و قاطع وی در انتقاد از برخی رویه ها یا سخنان شخص رییس جمهور به ویژه در موضوعاتی مانند هدایت مردم از سوی دولت به بهشت یا جهنم و ... نشان داد که صراحت لهجه وی در انتقاد از دولت روز افزون است و هربار با صراحت بیشتری ادامه می یابد. اما در ادامه این انتقادها و با گذر زمان گویا زبان و لحن وی تغییر یافته است.

ابتکار – این روزنامه با اشاره به اینکه برخی از چهره های متعادل و میانه رو منتقد دولت نیز مسیری عکس مسیر چهره های یاد شده را پیموده اند، نوشت: نشانه های چرخش سیاسی محمدرضا باهنر از سوی معتدلین اصولگرا به سمت تندروها در ترکیب جدید شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین روشن تر شد؛ جایی که در لیست 21 نفره این شورا حداقل دو نفر از اصلی ترین چهره های گرداننده استیضاح فرجی دانا ابقا شده اند؛ محمد مهدی زاهدی و جبار کوچکی نژاد. دو فردی که البته از متهمین پرونده بورسیه های غیر قانونی هم محسوب می شوند. شاید این ترکیب خط بطلان دیگری باشد بر ادعاهای باهنر درباره آنچه که در جلسه استیضاح فرجی دانا انجام داده است.
افتاب یزد – این روزنامه به نقل از زیباکلام با اشاره به اینکه موضوع ندا چیزی ساده تر از بحث هایی نظیر عبور از خاتمی یا هاشمی، نسل دوم اصلاح طلبان و ... است نوشت: اگر ظرف هفته های آینده، ندا در هیئت یک جریان دموکراسی خواه ظاهر شود، در آن صورت نه نیازی به تصویق آقایان هاشمی و خاتمی دارد و نیازی به تصدیق رهبران احزاب موثر اصلاح طلب. اما اگر ندا خواسته باشد یک سری مواضع اتخاذ نماید که نه سیخ بسوزد و نه کباب، ندا راه به جایی نخواهد برد.

شرق- این روزنامه در مطلبی به نقل از دکتر مسعود مردانی عضو کمیته ی کشوری ایدز با بیان اینکه شایع ترین سن ابتلا به HIV در ایران از دهه دوم زندگی شروع شده و زمینه ابتلا تا دهه چهارم زندگی گسترش دارد، گفت: متوسط این سن در ایران بین 20 تا 45سال است. وی شایع ترین روش های ابتلا را در چهار، پنج سال گذشته، استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی مواد دانست و گفت: متاسفانه در حال حاضر راه انتقال از طریق مقاربت جنسی در کشور رو به افزایش است. براساس آمار ثبت شده حدود 28هزار مبتلا به ایدز در کشور وجود دارند. این درحالی است که طبق تخمین های سازمان جهانی بهداشت، وجود 80 تا 90 هزار مورد AIDS/HIV در کشور پیش بینی می شود.

اعتماد- روند مذاکرات هسته یی میان ایران و 1+5 سیر سعودی به خود گرفته است. در شرایطی که ایران و شش کشور مقابل آن در هجدهمین روز ماه جولای و دو روز پیش از ضرب الاجل زمانی ماه نوامبر، با اعلام اینکه موفق به نیل توافق برای امضای متن توافق جامع نشده اند، صحنه را برای مذاکره تا چهار ماه دیگر یعنی تاریخ 20 نوامبر باز گذاشتند.

اعتماد - محمدرضا تاجیک رییس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری و مشاور سیاسی سیدمحمد خاتمی در مطلبی با عنوان "اصلاح طلبان از هویت خود دفاع می کنند "در پاسخ به این پرسش که استراتژی، تاکتیک و تکنیک اصلاح طلبان با توجه به شرایط امروز برای فردای اصلاح طلبی چه باید باشد، گفت: اصلاح طلبان زنده به آنند که آرام نگیرند، موجند که آرامش آنان در عدم آنان است. جنبش اصلاح طلبی، اساسا جنبش مطالبه هاست. بنابراین تا مطالبه وجود دارد، جنبش اصلاح طلبی حیات و جوشش دارد، این مطالبه، امری مستمر است. تا این مطالبه هست، نقد هست و تا نقد هست، جنبش اصلاح طلبی تمایز و تشخص دارد. با این بیان، می خواهم بگویم جنبش اصلاح طلبی برای تضمین مانایی خود گریزی از پویایی ندارد و این پویایی نیز ممکن نمی شود مگر در پرتو حضور نقادانه بر سر کوی و برزن سیاسی و اجتماعی و در هر شرایط سخت و دشوار. جنبش اصلاح طلبی جزیی انکارناپذیر از تاریخ امروز و فردای این مرز و بوم است و اصلاح طلبان حق ندارند با انفعال و خمودگی خود، اجازه دهند این تاریخ بی حضور و بی اذن آنان ورق بخورد.

آرمان –این روزنامه در مطلبی با عنوان " چه کسی بر صندلی داغ تکیه می زند" نوشت: چه کسی بر صندلی طبقه چهاردهم شهرک غرب تکیه زده و عهده دار سمت راهبردی وزارت علوم خواهد شد؟ این سوالی است که اذهان سیاسیون از مجلس خبرگان رهبری گرفته تا مجلس را به خود معطوف داشته است. شاید هیچ کس گمان نمی برد که داغ ترین صندلی وزارت دولت یازدهم نه یک وزارتخانه اقتصادی و یا سیاسی بلکه یک وزارتخانه علمی، پژوهشی باشد. افرادی چون دکتر محمدجواد اطاعت با سابقه نزدیک به 2 دهه ای تدریس در دانشگاه و تصدی سمت های مختلف از سوی این دانشیار دانشگاه شهید بهشتی و البته دکتر مصطفی معین که سوابق گرانسنگی در این زمینه دارد. نام محمدرضا عارف نیز در این میانه قابل چشم پوشی نیست.

همشهری – این روزنامه در مطلبی با عنوان سرگردانی مترو در دالان های بودجه دولتی، نوشت: بودجه مورد نیاز برای ساخت و توسعه متروی پایتخت و کلانشهرهای دیگر همیشه محل بحث بوده است. با روی کار آمدن دولت یازدهم و تأکیدات صورت گرفته از سوی هیأت دولت برای توسعه حمل ونقل عمومی در شهرها، این امید در دل شهروندان زنده شد تا بدینوسیله متروی تهران نیز نفسی بکشد و صدای سوت قطارهای مترو در تونل های بیشتری طنین انداز شود.

جوان – این روزنامه با موضوع واگذاری پرابهام مدارس دولتی به موسسان مدارس غیردولتی، نوشت: واگذاری مدارس دولتی به موسسان مدارس غیر دولتی یکی از اعضای کانون تصمیمات پرابهام آموزش و پرورش است و جزییات منتشر شده از آن در رسانه ها نشان می دهد که در تنظیم آن مشاور حقوقی و مشاور تعلیم و تربیت جامع نگر نقشی نداشته اند، چرا که ساده ترین و صریح ترین ایرادی که می توان بر این گونه تصمیمات و اقدامات وارد کرد مغایرت نگاه اقتصادی و منفعت طلبانه حوزه آموزش و پروروش با قانون اساسی است. مضاف بر اینکه حدس این مسئله که در این تصمیمات وجه اقتصادی آن ها پر رنگ تر است، کارشناسان اقتصادی نیز در تنظیم آن هیچ نقشی نداشته اند.

جوان – این روزنامه در مطلبی باعنوان " دوپینگ دولتی هم در بورس جواب نداد، "نوشت : بورس تهران در شرایطی شاهد افول پیوسته ارزش سهام شرکت ها در کل کاهش ارزش بازار سهام می باشد که بی شک سهامداران خود بازنده اصلی سهام طی ماه های گذشته بوده اند البته زخم کاهش قیمت سهام بر بدن برخی از بزرگان بورس و سهامداران عمده نیز به چشم می خورد.

کیهان- کرباسچی دبیرکل کارگزاران بدون در نظر گرفتن کارنامه سیاه حزب متبوع خود گفت: امیدوارم ریاست چمران بر شورای شهر، باعث آمدن احمدی‌نژاد دیگری نشود.

ابتکار- این روزنامه در مطلبی با عنوان "هاشمی در کجای قاب نظام؟"در نگاهی گذار به فراز و فرود چهار دهه زندگی پیچیده سیاسی اقای هاشمی پرداخته و نوشت :در دهه 60 تمام تلاش ضدانقلاب حول حذف دو یار اصلی انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای و آیت الله هاشمی، از کنار امام (ره) بود..اما در سه دهه بعدی هاشمی سیبلِ تندروهای درون نظام شد... ماشین تندروهای دهه هفتاد، انگها و تهمت ها روانه اش ساخت و هر روز او را لقبی دادند، تا شاید از محبوبیتش بکاهند و منزوی اش کنند. آنان در حذف هاشمی ناکام ماندند، ولی موفق شدند که منحنی محبوبیتش را به پایین ترین حد ممکن برسانند، آنچنانکه در انتخابات مجلس ششم، نفرِ آخرِ پذیرفته شدگان تهران شد.. اما حملات و هجمه های نسل دوم راست گراها، هاشمی را از گردونه انقلاب خارج نساخت، ولی بهای مهمی به دست آوردند؛ آنان توانستند دولتی رادیکال با محوریت محمود احمدی نژاد را بر سر کار آورند؛ اما نتوانستند بین او و رهبری جدایی افکنند. البته ریشه هاشمی آنچنان عمیق و دراز مدت بود که با این مقدار تلاش از قاب نظام حذف نشد.حال او در متن تحولات سیاسی نیست، ولی به بهانه نقش جدیدی که برعهده گرفته (رئیس جمهور ساز)همچنان هدف حمله تندروها است. .پس هر زمان که هاشمی در قاب نظام، در کنار رهبر معظم انقلاب باقی بماند، امیددشمنان کم فروغ و دل مومنین و انقلابیون اصلی شاد می شود.

شرق -شیرین گرامی، ورزشکار سه گانه کار برای دومین بار تنها شرکت کننده زن ایرانی بود که به نمایندگی از کشورمان در مسابقات بین المللی (سه گانه) دو، دوچرخه سواری و شنا شرکت کرد. این ورزشکار 25ساله که سال هاست در لندن اقامت دارد، سال گذشته برای اولین بار با شرکت در مسابقات سه گانه لندن تاریخ ساز شد و مورد توجه رسانه های بین المللی و مجامع ورزشی قرار گرفت.

کیهان-شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر تهران موجب بگومگوهایی میان این طیف شده و حتی برخی از تهیه‌کنندگان لیست اولیه نامزدهای اصلاح‌طلبان در انتخابات سال گذشته متهم شده‌اند که پول گرفته و افرادی را در فهرست گذاشته‌اند. اما محسن رهامی این اتهام را رد می‌کند.

کیهان – حمیدابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور می‌گوید، مصاحبه مطبوعاتی رئیس‌جمهور حاکی از عدم موفقیت اعتمادسازی با آمریکاست.

جمهوری اسلامی - "آجی شارما" کاردار غیرمقیم انگلیس در ایران روز پنجشنبه مذاکرات خود با "محمد حسن حبیب‌الله زاده" همتای ایرانی خود در لندن را "خوب" ارزیابی کرد.پیش از این "مجید تخت روانچی" معاون آمریکا و اروپای وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده بود که کاردار ایران به زودی برای رایزنی‌های دوجانبه، به انگلیس سفر می‌کند.به گفته آقای شارما، در این نشست مباحث مختلف از جمله "موضوعات حل نشده‌ای که باید پیش از بازگشایی سفارت‌ها برطرف شوند"، مورد بحث قرار گرفته‌اند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تازه های مطبوعات/ تغییر صف بندی اصولگرایان در برابر دولت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X