ابتکار: مهمترین چالش بعد از صلح و امنیت، محیط زیست است

ابتکار: مهمترین چالش بعد از صلح و امنیت، محیط زیست است

مهر/ رئیس سازمان محیط زیست مهمترین چالش بعد از صلح و امنیت را محیط زیست دانست و گفت: میزان پایبندی به محیط زیست و حفظ آن به عهده دولتهاست. امروز ما شاهدیم که دولتها شعار حفظ محیط زیست می دهند اما در عمل به گونه ای دیگر عمل می کنند.

دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست امروز 15 شهریورماه در "نشست بین المللی اخلاق و محیط زیست" که در فرهنگستان پارک پردیسان برگزار شد اظهار داشت: یکی از ملاکها برای حکمرانی در جامعه کنونی پایبندی به طبیعت و حفظ محیط زیست است. یکی از شاخصهای حکمرانی خوب دولت ها میزان و وعده هایی که جهت پایبندی به محیط زیست می دهند.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم بحث اخلاقیات و پایبندی دولتها و حکمرانان به مسائل اخلاقی است که البته این را فقط به دولتها نباید محدود کرد بلکه شرکتها و رسانه های بزرگ را هم شامل می شود چرا که همه اینها در بحث قدرت سهیم هستند و به همان میزان در پایبندی به مطالبات مردم سهیم هستند.

ابتکار در ادامه سخنانش اظهارداشت: مهمترین چالش آنها بعد از صلح و امنیت بحث محیط زیست است و میزان پایبندی به محیط زیست و حفظ آن به عهده دولتهاست. امروز ما شاهدیم که دولتها شعار حفظ محیط زیست را می دهند اما در عمل به گونه ای دیگر عمل می کنند که بارزترین آن تغییرات آب و هواست.

رئیس سازمان محیط زیست بیان کرد: بحث چالش اخلاق و محیط زیست فقط به دولت ها و حکومتها محدود نمی شود بلکه این موضوع را به جوامع و تک تک افراد آن باید تسری داد. چه میزان حاضرند در عمل پایبندی خودشان را به عنوان یک شهروند نسبت به حفظ محیط زیست عمل کنند در این زمینه هم ما چالش داریم آیا امروز من حاضرم از خودرو شخصی ام به نفع خودروی عمومی بگذرم این چالش ریشه در درون ما دارد و اگر ما با خودمان کنار بیاییم و خدای خودمان را فراموش نکنیم و با خدای خودمان به صلح برسیم به صلح با طبیعت هم خواهیم رسید.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: ما باید سعی کنیم اخلاق مدار باشیم و کرامت حیوانات دیگر را حفظ کنیم، کرامت انسان جای خاص خودش را دارد و آنچه که محقق داماد در کتاب الهیات محیط زیست گفتند جایش در زندگی ما خالی است. وقتی راجع به اخلاق صحبت می کنیم نیابت بردار نیست همه ما با ارزشهای اخلاق یکی از آنها ارزش به محیط زیست است و در واقع سیستماتیک و نظام مند این را درک بکنیم و متفاوت است با جراحی و ... اما وقتی که با درک و معنا مواجه هستیم بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم. تغییر قلب و رفتار را باید داشته باشیم و این نظام اخلاقی است که ما بر آن تاکید داریم و اسلام نیز بر آن تاکید می کند.

ابتکار گفت: ما به واکسیناسیون اخلاقی نیاز و احتیاج داریم تا سطح زندگی و محیط زندگی مان را بیمه کنیم و این مهم است که رویکرد اخلاقی داشته باشیم می بینیم که خیلی التزام عملی به محیط زیست وجود ندارد، شکار غیر قانونی، بریدن جنگلها را هنوز داریم.

وی ادامه دارد: بسیار اهمیت دارد که در نظام سیاسی و اجتماعی این ملاحظات را در نظر بگیرید و برای آگاهی بخشی عمومی باید طرح و نقشه داشته باشیم و بلکه تغییر دیدگاهها را داشته باشیم. هنوز مردم نگرانند که مسئله محیط زیست به کجا ختم می شود. مناقشات و جنگها در سطح دنیا اثر سوء بر محیط زیست می گذارد و همه اینها به این جنگ درون بر می گردد و ما تا با درون خودمان صلح نکنیم و این چالش را از درون خودمان شروع نکنیم و تا زمانی که خودمان را آموزش اخلاقی ندهیم، به نفع یک نگرش جامع تر، بزرگ تر تا آن زمان این را نیاموزیم قطعا به یک جامعه اخلاقی محور نسبت به همدیگر نخواهیم رسید.

وی در پایان سخنانش گفت: ما شاهد به خطر افتادن زیستگاهها خواهیم بود که مسئله اساسی و مهمی برای ما و جامعه جهانی است. این مسئله را باید در چارچوب اخلاق و محیط زیست به بحث بگذاریم تا گفتمان در این زمینه شکل بگیرید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابتکار: مهمترین چالش بعد از صلح و امنیت، محیط زیست است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X