دوقلوها و تفاوت های هوشی

دوقلوها و تفاوت های هوشی

خراسان/ دختر و پسر دوقلوی ۴ سال و ۴ ماهه ای دارم. پسرم قل دوم و بچه بازیگوشی است شعر و آموزش های مهد را یاد می گیرد، اما رنگ ها را یاد نمی گیرد ضمناً او دیر راه افتاد و دیر به حرف آمد، نگرانم به کجا باید مراجعه کنم؟ روانشناس یا مراکز بازی درمانی؟
مخاطب عزیز سلام! در صورتی که مخاطب همیشگی ما باشید قطعاً مطالب ما و همکارانمان را درباره ویژگی های دوقلوها مطالعه کرده اید. رعایت مواردی همچون مقایسه نکردن دوقلوها و توانایی هایشان، توجه به علایق و سلایق دوقلوها به طور جداگانه و... از مختصر نکاتی است که باید همواره به یاد داشته باشید. به طور کلی دختران و پسران در مراحل رشدی تفاوت هایی با هم دارند و دوقلوها نیز از این مورد مستثنی نیستند. دختران به مهارت هایی همچون راه رفتن و بلوغ زودتر از پسران دست می یابند و به تدریج و در جریان رشد، پسران در فعالیت های حرکتی از دختران پیشی می گیرند.
توانایی های کلامی دختران بیشتر از پسران
علاوه بر این دختران در توانایی های کلامی خواندن و یادگیری و همچنین خلاقیت از پسران چند گام جلوتر هستند. این مهارت های کلامی و توجه به جزئیات دیداری در پسران تا حدود ده سالگی رشد می یابد. و اما درباره روند آموزش رنگ ها و تشخیص آن در کودکان مختلف با توجه به توانایی ها و همچنین چگونگی رشد سیستم عصبی آن ها همیشه تفاوت هایی وجود دارد. در هر حال اگر قصد دارید به کودک تان در آموزش رنگ ها کمک کنید می توانید از این راه ها استفاده کنید.
آموزش به وسیله بازی
برای شروع می توانید از اشیای مشابه و همرنگ آغاز کنید. استفاده از مکعب های رنگی، بسیار مناسب به نظر می رسد. ساختن برج ها و ساختمان های همرنگ و... از جمله بازی های ساده ای است که می توانید با کودک تان داشته باشید.
از سه رنگ اصلی آغاز کنید: زرد، آبی و قرمز. پس از این که کودکتان در تشخیص و شناسایی این سه رنگ مهارت کافی را به دست آورد می توانید رنگ های فرعی (بنفش، نارنجی و سبز) را نیز آموزش دهید. ضمناً نوزادان در بدو تولد با دو رنگ سیاه و سفید آشنا می شوند. به یاد داشته باشید در مباحث آموزشی صبر، تکرار و تمرین حرف اول را می زند.
تشویق را فراموش نکنید
به طور کلی تشویق و ترغیب کودک در امر یادگیری نقش مهمی ایفا می کند. کودک تان را در شناسایی رنگ های مختلف اشیا در موقعیت های مختلف تشویق کنید. اگر پس از چند لحظه کودکتان قادر به تشخیص نشد خودتان رنگ را بگویید و از وی بخواهید موردی مشابه آن به شما نشان دهد.
استفاده از اسباب بازی برای آموزش بهتر
در صورتی که آموزش رنگ ها را با یک اسباب بازی خاص نظیر مکعب ها آغاز کردید برای تمرین نیز از همان مکعب ها استفاده کنید پس از مهارت یافتن در تشخیص، یادگیری را در دیگر موقعیت ها و اسباب بازی ها تمرین کنید. اسباب بازی های کودکتان را بر اساس رنگ ها دسته بندی کنید و از وی بخواهید هر کدام را در کنار دیگر اسباب بازی های همرنگ خودش قرار دهد.
سیمین قربانی - کارشناس ارشد مشاوره خانواده

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دوقلوها و تفاوت های هوشی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X