مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه جام‌جم: شو برگزار نمی‌کنیم

مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه جام‌جم: شو برگزار نمی‌کنیم

مهر/ مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه جام‌جم با تأکید بر اینکه عروسک امروز فراتر از یک ابزار ساده سرگرمی به حساب می‌آید، از ساخت عروسک وزیر دفاع آمریکا در جریان لشکرکشی به عراق خبر داد و اعلام کرد این جشنواره یک شو نیست بلکه می‌خواهد عروسک اقوام ایرانی را به مردم معرفی کند.
نشست خبری جشنواره «بچه‌های ایرانی، عروسک ایرانی» امروز سه شنبه اول مهرماه با حضور محمد میرکیانی مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه جام جم و فرزاد هوشیار پارسیان مدیرعامل برج میلاد در تالار سعدی این برج برگزار شد.

گرامیداشت کودکانی که تندیسی از آنها ساخته نشد

میرکیانی در ابتدا با تبریک بازگشایی مدارس و آغاز هفته دفاع مقدس اظهار کرد: جا دارد یاد کودکانی را گرامی بداریم که نه برایشان پرچمی برافراشته شد نه تندیسی ساخته شد و مظلومانه و غریبانه زیر خروارها خاک و بمباران های رژیم صهیونیستی جان به جان آفرین تسلیم کردند.
وی جشنواره «بچه‌های ایرانی عروسک ایرانی» را آغاز یک حرکت بزرگ فرهنگی دانست و تاکید کرد: عروسک قدیمی ترین و کهن ترین ابزار سرگرمی در تاریخ بوده است و هر قوم و ملتی این ابزار را مطابق با فرهنگ خود به کار می گرفته اند. در متون کهن ایرانی هم در تاریخ آل بویه اولین سلسله شیعه در ایران از کارکرد عروسک سخن به میان آمده است چراکه کودک با عروسک همذات پنداری کرده و دنیایی بین این دو شکل می گیرد که حتی والدین هم نمی توانند در آن وارد شوند.

ساخت عروسک وزیر دفاع آمریکا همزمان با لشگرکشی به عراق

این نویسنده کودک و نوجوان تصریح کرد: در آینده نیز براساس تداعی معانی تاثیر پنهان این ابزار تربیتی در زندگی کودکان به چشم می خورد. بنابراین امروزه عروسک به وسیله‌ای برای انتقال فرهنگ تبدیل شده است در جریان لشکرکشی آمریکا به عراق نیز عروسک وزیر دفاع آمریکا به صورت فراگیر ساخته و به بسیاری از کشورها فرستاده شد و از آن به عنوان یک ابزار سیاسی بهره‌برداری شد. پس عروسک دیگر تنها یک ابزار ساده سرگرمی نیست.
میرکیانی با انتقاد از عروسک‌های موجود در بازار که ارتباطی با فرهنگ ایرانی ندارند، ادامه داد: عروسک های موجود قابل تایید ما نیستند بنابراین باید بکوشیم عروسک های خودی را با استفاده از فرهنگ خودی به دست کودکان برسانیم در این جشنواره نیز عروسک های اقوام مختلف عرضه خواهد شد. اکنون کودک و نوجوان بی پناه ترین قربانیان جنگ نرم هستند چرا که توان تشخیص و ارزیابی ندارند و حوزه تولید عروسک به موضوعی چند لایه و پیچیده و منبع سیاستگذاری و سرمایه داری برخی کشورها شده است.

معرفی عروسک‌های ایرانی به کودکان

این فعال عرصه کودک و نوجوان فضاسازی و ایجاد موج فرهنگی درباره این موضوع را که مورد غفلت قرار گرفته است، نیازمند به کارگیری یک ظرفیت و توان فرهنگی بزرگ دانست و تاکید کرد: ما با برگزاری این جشنواره وارد یک دوره جدید می شویم و می توانیم عروسک های بسیاری را که در سرزمین ما وجود دارند، از جمله عمو نوروز به کودکان معرفی کنیم، حتی به جای تندیس اماکن تاریخی جهان که در خانه‌ها دیده می‌شود، باید به فکر ساخت تندیس اماکن ایرانی و مذهبی باشیم. اینها همان موارد و عناصر سبک زندگی ایرانی اسلامی است که مقام معظم رهبری به آن اشاره می کند.
میرکیانی افزود: در حالی که در گذشته بر سردر خانه ها کاشی خوش نویسی شده ای با خط زیبای نستعلیق قرار داشت اکنون این عناصر از زندگی مردم ایران گرفته شده است حتی می توان تندیس حرم امام رضا(ع) را که در تمام جهان شیفتگانی دارد ساخت و به اشکال مختلف از فرهنگ ایرانی حمایت کرد.
مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه جام جم در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره اینکه چه عروسک هایی و از کدام برنامه ها در این جشنواره حاضر خواهند بود توضیح داد: برنامه بچه‌های ایران به صورت مستقیم از برج میلاد پخش می شود و ما در طول پخش زنده عروسک های اقوام مختلف را معرفی می کنیم و با خانواده ها و علاقمندان نیز به گفتگو می پردازیم نمایش های عروسکی نیز پخش زنده خواهند داشت همچنین با سازندگان عروسک های اقوام درباره خصوصیات ظاهری و اهداف تولید آن عروسک ها گفتگو می کنیم تا مردم با این روند آشنا شوند.

جشنواره ما فقط مربوط به عروسک‌های تلویزیونی نیست

وی ادامه داد: البته باید بگویم این جشنواره مربوط به عروسک های تلویزیونی نیست و ما عروسک های ایرانی را مدنظر داریم. در این راستا و برای معرفی عروسک ایرانی از تهیه کنندگان و فعالان عرصه عروسک های تلویزیونی نیز کمک خواهیم گرفت چراکه هدف اصلی از برگزاری جشنواره ایجاد فضای موضوعی از جایگاه عروسک ایرانی در کشور است.
میرکیانی خاطرنشان کرد: بسیاری از عروسک های تلویزیونی اینگونه نیستند که مثلا یک دختربچه با آنها همذات پنداری کنند و با اهدافی خاص برای یک برنامه خاص تلویزیونی تولید شده اند.

تقدیر از فعالان عرصه عروسک ایرانی در اختتامیه

این عضو شورای راهبردی شبکه 2 درباره علت برگزاری جشنواره توسط شبکه جام جم اظهار کرد: تبلیغ فرهنگ ایرانی و آموزش زبان فارسی از رسالت های شبکه جام جم است و برگزاری این جشنواره نیز همسو با همین اهداف قرار دارد. ما سعی می کنیم در اختتامیه این جشنواره از کسانی که در عرصه تولید عروسک، هنر نمایشی یا هنرمندانی که حرفی برای گفتن در این عرصه دارند تقدیر کنیم.
وی با اشاره به جلسه ای که هفته گذشته با مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داشته یادآور شد: در این جلسه اعلام کردند نسل سوم عروسک های دارا و سارا در حال تولید است و من بابت این موضوع قدردان کانون هستم.

توفان عرضه تولیداتی فرهنگی چیزی باقی نمی‌گذارد

میرکیانی اذعان کرد: ما در زمینه تولید فکر و اندیشه مشکلی نداریم و تنها نگرانی ما درباره عرضه این اندیشه ارجمند و بالا است چراکه اگر این تولیدات برای کودکان و نوجوانان عرضه شود مثل توفانی خواهد بود که چیزی باقی نمی گذارد بنابراین اگر ما موفق شویم عروسک ایرانی را به مخاطب خود معرفی کنیم این جشنواره به هدف نهایی خود رسیده است.
وی تاکید کرد: مجریانی که همراه با عروسکشان شناخته شدند حتما به جشنواره می آیند اما این جشنواره عروسکی یک شو نیست و ما از افراد برای معرفی عروسک ایرانی کمک خواهیم گرفت.

برقراری دبیرخانه دائمی جشنواره در برج میلاد

در بخش های دیگری از این نشست هوشیار نیز به سخنرانی پرداخت و درباره جشنواره مربوطه توضیح داد: قرار است دبیرخانه دائمی این جشنواره در برج میلاد برپا شود و ما هر سال شاهد بروز و ظهور عروسک های ایرانی باشیم. با همکاری شبکه جام جم موج نویی در ادبیات کودک و نوجوان ایجاد خواهد شد و این جشنواره که 12 تا 22 مهر برگزار می شود بخش های مختلفی خواهد داشت که عروسک و تاثیر آن بر فرهنگ هویتی از جمله این موارد است.
وی در ادامه با قرائت بخش هایی از بیانات مقام معظم رهبری درباره فراگیر شدن عروسک هایی چون باربی و بنتن و خلأ عروسک ایرانی در بین کودکان ادامه داد: این جشنواره 12 تا 22 مهر از ساعت 17 تا 22 برگزار می شود و بیش از 300 غرفه در حوزه کودکان و نوجوانان طراحی شده است و هر روز در استیج خاص جشنواره برنامه های کودک و نوجوان نیز اجرا می شود تا از این طریق کودکان شیوه های عروسک گردانی و بومی سازی عروسک آشنا شوند.

معرفی عروسک‌هایی با اسطوره‌ و افسانه‌های خاص

هوشیار تاکید کرد: همچنین به معرفی عروسک های اقوام ایرانی می پردازیم، کشور ما 13 اقلیم از 16 اقلیم جهانی را دارا است و تنوع پوشش و گویش در کشور ما بسیار است بنابراین در هر قوم و منطقه ای گونه ای از عروسک شکل گرفته که دارای اسطوره و افسانه خاص خود است.
مدیرعامل برج میلاد ادامه داد: ورود عموم در این جشنواره آزاد است و سعی می کنیم گروه های دانش آموزی را به صورت سازماندهی شده دعوت کنیم. تهیه کننده محترم برنامه بچه های ایران شبکه جام جم نیز در این زمینه با ما همکاری می کند تا ما در راستای دغدغه های مقام معظم رهبری گامی برداشته باشیم.

عروسک‌های نوستالژیک دهه 60 هم هستند

وی در پایان تصریح کرد: بخشی از جشنواره به عروسک های نوستالژیکی مربوط است که خاطرات کودکان و نوجوانان دهه 60 را تشکیل می دهد و ما درصددیم با ایجاد دبیرخانه دائمی این جشنواره را تا سال ها ادامه دهیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه جام‌جم: شو برگزار نمی‌کنیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X