چهارمین شماره ماهنامه «سرآمد» منتشر شد

چهارمین شماره ماهنامه «سرآمد» منتشر شد

بنیاد ملی نخبگان/ شاید بتوان گفت که جامعه نخبگان و استعدادهای برتر و اخیرا اهالی رسانه، دیگر عادت کرده اند که از اوایل هر ماه، منتظر از راه رسیدن شماره جدید «سرآمد» باشند. این ماهنامه خبری، علمی، آموزشی، تحلیلی که با حمایت بنیاد ملی نخبگان منتشر می شود، در چهارمین گام از دوره جدید انتشار خود، به موضوع نسبت سرزمین مادری و نخبگان و استعدادهای برتر پرداخته است.
همچون شماره های قبل، آثار و گفتاری از نام آشنایان و اساتید نام آور کشور نیز در آن می توان یافت: دکتر رضا منصوری، صادق آیینه وند، پرویز کلانتری، مصطفی رحماندوست، محمود شیخ زین الدین، فریدون مجلسی و چندین و چند نام دیگر که همگی در موضوعات مختلف مرتبط با دغدغه ها و دلمشغولی های حوزه علم و فناوری، نخبگان و برتراندیشان کشور، نکته های قابل ذکر، ادا کرده اند.
در این شماره، رضا منصوری از اساتید بنام دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف با تیتر «مریم، رامین و حسین» به سراغ نوع رفتار با نخبگان جوان رفته و آسیب شناسی این موضوع را در قالب یک یادداشت برعهده گرفته است.
شاه بیت مطالب سرآمد چهارم، گفت وگو با دکتر صادق آیینه وند برگزیده جایزه علامه طباطبایی است با عنوان «علم سلطان است.» این استاد برجسته حوزه تاریخ اسلام در جایی از گفت وگویش بیان کرده است: «علوم ذاتا نه اسلامی هستند نه غیراسلامی. علم نه کافر است نه لاییک. علم، علم است. این ما هستیم که در برابرش جهت می گیریم و ازش استفاده می کنیم. دانشمندان اسلامی و کشورهای اسلامی به علم جهت اسلامی می دهند و کشورهای غیراسلامی جهت غیراسلامی.»
گفت و گو با دکتر محمود شیخ زین الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی نیز با موضوع اقتصادو شرکت های دانش بنیان از زبان این مدیر خوش زبان اصفهانی نیز خواندنی است. او در این گفت وگو از دغدغه های خود و مدیران معاونت علمی درباره مشکلات اقتصاد نفتی سخن گفته است. به عنوان مثال در جایی می گوید: «تا وقتی ما آن منبع راحت درآمد را داریم، سخت است برویم سراغ چیز دیگر. مثل اینکه شما گرسنه باشید، یک آشپزخانه پر از غذا هم باشد، بعد بگویند از این نخور. خیلی کار سختی است. شما هفت دلار خرج می کنید، 100 دلار نفت می فروشید. کدام فعالیت اقتصادی این قدر سود دارد؟»
درآمد چهارم، گزارش ها و یادداشت های متنوع دیگری در باره موضوعات مختلف مرتبط با مسائل اقتصادی، محیط زیست، فرهنگی، هنری و اجتماعی حوزه نخبگان و استعدادهای برتر دارد که اغلب موضوعات تازه غیرتکراری هستند. از جمله این موارد، گفت وگو با استاد پرویز کلانتری از هنرمندان عرصه تجسمی است که نقاشی هایش خاطره انگلیزش همچنان در ذهن و رویای نسل اول انقلاب جاخوش کرده است. این گفت وگو در همان موضوع پرونده «سرزمین مادری» انجام شده و کلانتری در آن گفته است: «هرگز دوست ندارم ایران را به قصد ماندن در کشوری دیگر برای همیشه ترک کنم. شاید در ایران کم نباشند مسائل و مشکلاتی که گاه عرصه را بر من و امثال من تنگ می کنند، اما با این همه، ارتباط عاطفی من با ایران آنقدر عمیق است که دلم نمی خواهد وطنم را برای همیشه ترک کنم.»
مصطفی رحماندوست از شاعران و نویسندگان شناخته شده عرصه کودک و نوجوان نیز در گفت وگویی، نقدهایی بر عملکرد تاریخی آموزش و پرورش روانه می کند و از کشتن لذت کتاب و کتابخوانی در دل و جان بچه ها گلایه هایی بر زبان می راند.
سیدعلی میرفتاح نیز از روزنامه نگاران خوش قلم کشورمان هم به قرار یکی دو شماره قبل سرآمد، از جهان شیخ شیراز و آموخته ها و آموزه های این نخبه تاریخ ادبیات نکته هایی را در سپهر امروزه روزگار بیرون کشیده است با عنوان: «بنیاد ظلم در جهان اول اندکی بود».
پرویز کرمی سردبیر «سرآمد» نیز در سخن نخست این شماره از ضرورت نقد منصفانه حکایت کرده است و از «دوری از افراط و تفریط» حمایت. او در جایی از یادداشت اش آورده است: «مهم ترین حسن نقد همین است که ما را نسبت به آنچه هستیم آگاه می کند و در رسیدن به آنچه باید باشیم یاری مان می دهد. بی جهت نبوده است که مهم ترین وظیفه رسانه ها را نقادی برشمرده اند.»
دکتر مهدی زارع از جمله یاران موافق «سرآمد» از شماره نخست تا امروز دوره دوم به شمار می رود که مطالبی خواندنی و نکاتی اندیشیدنی را به زبان قلم درآورده است. او این سوال را در یادداشت اش مطرح می کند که «چرا وطن محبوب شهروندان یک کشور است یا نیست؟» و به مهاجرت مغزها و دغدغه حب وطن شان اشاره می کند.
مهدی صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز یادداشتی درباره استارتاپ ویکند (startup weekend) و افق های پیش روی آن صحبت کرده است تحت عنوان «این گوی و این میدان».

گفت وگو با سیدحسین گلدانساز دبیر کانون هماهنگی دانش و صنعت انار معاونت علمی هم با موضوع «چگونه در تولید انار سرآمد بمانیم» طعم خوش پاییز را در این ماهنامه جاری کرده است. پرونده ویژه نخبگان و سرزمین مادری نیز شامل یادداشت های متنوعی است که لطف خواندنش کمتر از لذت ورق زدن صفحات متعددش نخواهد بود.
چهارمین شماره ماهنامه خبری، علمی، آموزشی، تحلیلی «سرآمد» به صاحب امتیازی بنیاد ملی نخبگان، مدیرمسوولی دکتر سورنا ستاری و در 130 صفحه در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چهارمین شماره ماهنامه «سرآمد» منتشر شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X