دکتر سلام/ داروی دیابت باعث بروز تیروئید و مشکلات قلبی می شود

دکتر سلام/ داروی دیابت باعث بروز تیروئید و مشکلات قلبی می شود

ایرنا/ محققان بر اساس یک مطالعه هشدار داده اند : داروی متفورمین به اندازه زیادی برای افراد مبتلا به دیابت تجویز می شود می تواند باعث بروز تیروئید، مشکلات قلبی و یک سری مشکلات سلامتی دیگر شود.
متفورمین معمولا برای درمان دیابت نوع دو مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو سطح قند خون را با کاهش تولید گلوکز در کبد پایین می آورد.
اما اکنون یک مطالعه جدید که در مجله Canadian Medical Association منتشر شده است نشان داده است که این دارو با ابتلا به تیروئید کم کار ارتباط دارد.
محققان هشدار می دهند که خطر زیاد تولید سطح کم هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) می تواند به ایجاد عوارضی منتهی شود.
این شرایط می تواند به بیماری های قلبی، گواتر - توده در گلو ناشی از تیروئید متورم - مشکلات بارداری و شرایط تهدید کننده زندگی به نام کما myxoedema منجر شود.
این مطالعه که در مجله Canadian Medical Association منتشر شده است اطلاعات 74 هزار و 300 بیمار را که متفورمین و «سولفونیلورا» (sulfonylurea) - یک داروی دیگربرای دیابت- مصرف می کردند در طول 25 سال مورد بررسی قرار دادند.
از این تعداد، پنج هزار و 689 نفر به دلیل ابتلا به کم کاری تیروئید تحت درمان قرار گرفتند و 59 هزار و 937 نفر عملکرد معمولی تیروئید داشتند.
در گروه افراد مبتلا به کم کاری تیروئید ، 495 مورد کاهش سطح هورمون TSH در سال مشاهده شد که با 322 مورد در گروه عادی قابل مقایسه بود.
در بیمارانی که کم کاری تیروئید خود را درمان کرده بودند متفورمین با 55 درصد افزایش خطر کاهش سطح هورمون TSH ارتباط داشت.
اما به نظر نمی رسید که درمان با متفورمین بر افرادی که عملکرد تیروئید عادی داشتند اثر بگذارد.
دکتر «لورنت آزولای» از بخش آنکولوژی دانشگاه مک گیل گفت: نتایج این مطالعه تایید می کند که استفاده از متفورمین با افزایش خطر سطح کم TSH در بیمارانی که کم کاری تیروئید درمان شده دارند، ارتباط دارد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دکتر سلام/ داروی دیابت باعث بروز تیروئید و مشکلات قلبی می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X