اعتماد نوشت: هشت دلیل برای عدم همکاری ایران و امریکا بر سر داعش

اعتماد نوشت: هشت دلیل برای عدم همکاری ایران و امریکا بر سر داعش

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در حالی که انتظار می‌رفت ایران به یکی از عناصر اصلی در پیمان بین‌المللی مبارزه با داعش تبدیل شود امریکا رسما اعلام کرد که ایران جایی در این پیمان ندارد و در حمله به مواضع داعش در عراق نیز به هیچ‌وجه با ایران ارتباط نداشته است. ایران نیز گفته است که نه با امریکا در مبارزه با داعش همکاری داشته و نه قصد دارد با آن در این زمینه وارد همکاری شود. در عین حال تهران گفته است که به تشکیل پیمان مبارزه با داعش مشکوک است و احساس می‌کند امریکا با این پیمان می‌خواهد در خاورمیانه ماجراجویی کند. جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در سفر به بغداد به مقام‌های عراقی گفت که امریکا تمایل ندارد ایران عضوی از پیمان مبارزه با داعش باشد. وی در ترکیه نیز در دیدار با مقام‌های ترک گفت «امریکا نمی‌خواهد ایران عضوی از پیمان مبارزه با داعش باشد.» چرا امریکایی‌ها تغییر موضع داده‌اند و در حالی که پیش‌بینی می‌شد داعش باعث نزدیکی روابط ایران و امریکا شود، این اتفاق نیفتاد؟

کارشناسان معتقدند که تلاش امریکا برای تشکیل پیمان مبارزه با داعش تنها چند روز مانده به مجمع عمومی سازمان ملل نشان می‌دهد که امریکا هدفی غامض را دنبال می‌کند. در عین حال همزمانی تشکیل این پیمان با مذاکرات ایران با 1+5 بر سر پرونده هسته‌یی‌اش نکات استفهامی بسیاری را ایجاد کرده است. از جمله اینکه آیا امریکا با این کار می‌خواهد از ایران در پرونده هسته‌یی امتیاز بگیرد تا آن را در پیمان مبارزه با داعش شرکت دهد؟

با وجود این سوال‌ها کارشناسان دلایل روشن دیگری را نیز بیان می‌کنند که نشان می‌دهد امریکا اگر هم بخواهد، نمی‌تواند به این سادگی با ایران در پرونده مبارزه با داعش همکاری کند.

 اول از همه بی‌اعتمادی کشورهای عربی به امریکا در رابطه با ایران است. این بی‌اعتمادی از زمانی که برای نخستین‌بار محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با همتای امریکایی‌اش در نیویورک و ژنو و وین دیدار کرد و به گفت‌وگو نشست و همچنین حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران با باراک اوباما، رییس‌جمهوری امریکا تلفنی گفت‌وگو کرد، آغاز شد. اعراب همچنان بر این باورند که امریکا با تلاش برای نزدیکی به ایران و حل پرونده هسته‌یی آن و به رسمیت شناختن قدرت هسته‌یی‌اش درصدد خیانت به آنهاست. این بدبینی سبب شده تا آنها گمان کنند که همکاری امریکا با ایران در مبارزه با داعش با توجه به حضور موثر ایران در عراق و سوریه به ضرر آنها تمام خواهد شد. به ویژه که در لبنان و یمن نیز می‌رود تا به دستاوردهای مهمی دست یابد.

دلیل دیگر به فضای طایفه‌یی سنگینی بازمی‌گردد که بر منطقه سایه انداخته است. داعش یک جریان تندروی سنی است. کشورهای عربی منطقه نیز همگی سنی مذهب هستند. در فضای به‌شدت طایفه‌یی که بر منطقه حاکم شده است، اعراب این‌گونه برداشت می‌کنند که همکاری امریکا با ایران در مبارزه با داعش باعث تقویت جبهه شیعی در برابر جبهه سنی می‌شود. این مساله می‌تواند باعث خودداری اعراب از همکاری در این پیمان شود. در حالی که امریکا ترجیح می‌دهد در مبارزه با بنیادگرایی سنی از کشورهای عرب سنی کمک بگیرد و به کمک آنها به جنگ با داعش برود.

سومین دلیلی که کارشناسان به آن اشاره می‌کنند، خودداری امریکا از درگیر شدن در درگیری‌های شیعه و سنی در منطقه است. شاید عده‌یی امریکا را متهم کنند که سیاست‌هایش به‌گونه‌یی است که این فتنه را تقویت می‌کند اما حتی با وجود این مساله هم امریکا مایل نیست به‌طور مستقیم درگیر این موضوع شود. در حالی که کشورهای عربی ایران را متهم به حمایت از جریان‌های شیعی و توسعه مذهب تشیع در جهان اسلام می‌کنند، همکاری امریکا با ایران در مبارزه با داعش – حتی اگر داعش مخالف منافع اعراب و کشورهای سنی غیرعرب باشد – باز هم در نظر آنها این به معنای حمایت از ایران شیعی در برابر آنها است و این به معنای تشدید فتنه شیعه – سنی است و این مساله‌یی است که امریکا نمی‌خواهد مستقیما در آن درگیر شود.

 چهارمین دلیل به آن چیزی باز می‌گردد که در بالا به آن اشاره شد؛ پذیرفتن ایران در پیمان مبارزه با داعش باعث تقویت جایگاه آن در مذاکرات هسته‌یی شود. شاید با وجود همه این دلایل روزی امریکا مجبور شود در مبارزه با داعش با ایران همکاری کند اما اکنون ترجیح می‌دهد این مساله به وسیله‌یی برای امتیازدهی به ایران تبدیل نشود. برای امریکایی‌ها شاید عکس آن صادق باشد و بخواهند ایران را در شرایطی قرار دهند که با امتیاز دادن در پرونده هسته‌یی در مبارزه با داعش به آنها کمک کند اما نمی‌خواهند شاهد خلاف آن باشند.

پنجمین دلیل به قدرت منطقه‌یی ایران باز‌می‌گردد. پرواضح است که اگر ایران به قدرتی منطقه‌یی تبدیل شده مطابق میل امریکا رفتار نکرده است. به گفته سرکیس نعوم، روزنامه‌نگار مشهور لبنانی ایران تنها کشور خاورمیانه است که هیچ وابستگی‌ای به قدرت‌های بزرگ جهانی ندارد و در حال رشد و قدرت گرفتن در خاورمیانه است. اگر امریکا حضور ایران را در پیمان مبارزه با داعش بپذیرد، با توجه به جایگاه و نفوذی که ایران در کشورهای عراق و سوریه و لبنان، کشورهایی اصلی‌ای که عرصه رویارویی با داعش شده‌اند، دارد، این به آن معناست که امریکا قدرت منطقه‌یی ایران را پذیرفته و این باعث تقویت ایران در خاورمیانه خواهد شد و این مساله سبب می‌شود در آینده در دیگر پرونده‌های خاورمیانه امریکا مجبور شود حضور ایران را به‌رسمیت بشناسد و این به هیچ‌وجه باب میل امریکا نیست. اگر چه کارشناسان عرب بر این باورند که امریکا در آخر مجبور خواهد شد که قدرت و نفوذ ایران را در منطقه بپذیرد حتی اگر این مساله به قیمت از دست دادن متحدانش در خاورمیانه شود.

ششمین مساله به بحث سوریه باز می‌گردد. پذیرفتن ایران در پیمان مبارزه با داعش به معنای پذیرفتن شرایط ایران در این مبارزه است. یکی از این شرایط هماهنگی با دولت دمشق به رهبری بشار اسد است که خود ابراز تمایل کرده که در مبارزه با داعش با آن هماهنگ شود. در عین حال سوریه رسما اعلام کرده است، هرگونه حمله هوایی به داعش در خاک سوریه باید با هماهنگی دمشق صورت بگیرد. موضعی که ایران و روسیه نیز از آن حمایت کرده‌اند. اگر امریکا بخواهد تسلیم این خواسته شود باید خط ارتباطی خود را با دمشق پررنگ کند. این به معنای به رسمیت شناختن حکومت بشار اسد به عنوان حکومت مشروع در سوریه و عقب‌نشینی از مواضع سابقش در برابر آن است. این مساله در مقابل سبب می‌شود تا اعراب طرفدار سرنگونی حکومت بشار اسد تعلل کنند و پیمان مبارزه با داعش دچار تزلزل شود. در حالی که امریکا همچنان می‌خواهد مواضعش را علیه بشار اسد، حداقل در برابر رسانه‌ها و در ظاهر حفظ کند.

هفتمین دلیل به احتمال تبدیل شدن این پیمان به پیمانی برای مبارزه با بشار اسد باز می‌گردد. این دقیقا همان مساله‌یی است که سبب می‌شود ایران بگوید نسبت به اهداف تشکیل این پیمان شک دارد. به نوشته روزنامه الحیات، چاپ بیروت در نشست جده دولت عربستان به طرف امریکایی پیشنهاد داده است که در چارچوب این پیمان به مساله سوریه نیز پرداخت شود. به این ترتیب که به جای ورود رسمی امریکا به مبارزه با داعش در قالب این پیمان در سوریه به مخالفان سوری – افرادی که عربستان و امریکا آنها را نیروهای معتدل می‌نامند – کمک شود تا آنها در سوریه با داعش بجنگند و بعد از شکست داعش و تضعیف آن به سراغ بشار اسد بروند. عربستان گفته است که آمادگی دارد در این چارچوب اردوگاهی برای سوری‌های مخالف اسد در خاک خود دایر کند. پرواضح است که در چنین پیمانی ایران جایی ندارد.

هشتمین دلیل به فشارهای اسراییل باز می‌گردد. اسراییل از اینکه جامعه جهانی ایران را در پیمان مبارزه با داعش بپذیرد و پرونده هسته‌یی ایران تحت‌الشعاع آن قرار بگیرد و از درجه اهمیت آن برای جامعه جهانی کاسته شود، بسیار نگران است. برای همین به امریکا فشار می‌آورد که ایران را عضو این پیمان نکند. سفر هفته گذشته مقام‌های اسراییلی که در سطح بالا و در سطح روسای دستگاه‌های امنیتی این رژیم انجام و رسما اعلام شد هدف از آن قانع کردن امریکا برای خودداری از همکاری با ایران در مبارزه با داعش است، دلیل روشنی بر این ادعاست. دقیقا بعد از این سفر است که کری می‌گوید: «جایی برای ایران در پیمان مبارزه با داعش نیست.» این دلایل به روشنی نشان می‌دهند که جایی برای همکاری میان ایران با امریکا در چارچوب پیمان مبارزه با داعش نیست. شاید این همکاری به‌طور غیرمستقیم و از راه‌های دیگر صورت بگیرد، همانند آنچه در افغانستان و بعد از آن در عراق اتفاق افتاد، اما تا این جای کار قطعا این همکاری در قالب این پیمان نخواهد بود. مگر اینکه دلایل محکم‌تر دیگری نمایان شوند که بتوانند بر تمامی دلایل فوق بچربند و همکاری ایران و امریکا را ایجاب کنند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعتماد نوشت: هشت دلیل برای عدم همکاری ایران و امریکا بر سر داعش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X