اکوتوریسم/ شهرستانک، جایی همین نزدیکی

اکوتوریسم/ شهرستانک، جایی همین نزدیکی

ایستا/ شهرستانک، منطقه‌ای است در جاده چالوس که حدود 85 کیلومتر بعد از تهران قرار دارد. زمانی که از سد کرج عبور کنید، نرسیده به گچسر، سمت راست؛ فرعی قرار گرفته که شما را به سمت روستای ییلاقی شهرستانک راهنمایی می‌کند. شهرستانک از جمله مکان‌هایی است که برای نیم روز گردش کردن هم می‌تواند مفید باشد.
هرچقدر زودتر از خانه به سمت مکان مورد نظر حرکت کنید برد بیشتری خواهیدکرد. پیشنهاد ما حرکت از ساعت 6 صبح است تا 8 صبح به آنجا برسید و اگر طبق برنامه عمل کنید 8 شب هم در خانه‌تان هستید.

شهرستانک، با 50 خانوار دائم
80 درصد از خانه‌هایی که در این روستا قرار دارد، خانه دوم ساکنان ابرشهرهایی مانند تهران و کرج است. صاحبان این خانه‌های ویلایی در بهار و تابستان و آخر هفته‌ها برای عوض کردن آب و هوا به اینجا می‌آیند. یعنی شهرستانک به محلی تبدیل شده که مکان زندگی دائمی به حساب نمی‌آید. باقی سکنه که به صورت دائم در این روستا زندگی می‌کنند و بومی این منطقه هستند؛ به دامداری یا باغداری مشغول‌اند. البته این تعداد افراد به بیش از 50 خانوار هم نمی‌رسند.

روستایی خنک‌تر از پایتخت
شهرستانک از نظر آب و هوا همیشه تا 15 درجه از تهران خنک‌تر است. درختان و محیط شهرستانک به گونه‌ای است که زمستان پوشیده از برف بسیار زیبا، پاییز رنگارنگ فرح‌بخش، تابستان سرسبز پر از میوه‌های تابستانی و بهار دلپذیر پر از شکوفه‌های سفید و صورتی است. برای همین در هر فصلی وارد این روستا شوید حتما از فضای زیبایی بهره‌مند خواهید شد.

راهنما برای صرفه‌جویی در وقت
بهترین راه رفتن به شهرستانک برای اینکه بتوانید به خوبی با این محیط آشنا شوید با تورهای طبیعت‌گردی است. چون با خود راهنمایی به همراه دارند تا در مواقع لازم توضیحاتی را درباره منطقه به گردشگر بدهند. در غیر این صورت اگر برای نخستین بار با اتومبیل خود به این منطقه بیایید شاید هم از نظر زمانی و هم از نظر پیدا کردن مکان‌هایی که برای تفریح و استراحت مناسب باشد به مشکل بربخورید. مگر اینکه خودتان از قبل با این منطقه آشنایی داشته باشید. برای انتخاب یک تور مناسب، مجوز‌دار بودن آن بسیار مهم است. در این صورت است که نسبت به مسافر تعهد دارد و شما را بیمه سفر می‌کند. معمولا تورهایی که برای شهرستانک تبلیغ می‌کنند به صرف یک وعده صبحانه مهمان‌تان می‌کنند و شما باید با خودتان ناهار به همراه داشته باشید. قیمت این دسته از تورها حدود 50 تا 70 هزارتومان، بسته به خدمات و مکان‌هایی که به شما می‌دهند متغیر است.

پارکینگ، شروع پیاده‌روی
زمانی که به روستای شهرستانک می‌رسید در همان ابتدای روستا پارکینگی برای ماشین‌ها درنظر گرفته شده است که شما می‌توانید با وسیله‌ای که آمده‌اید آن را در این فضا پارک کنید. چون قرار است باقی مسیر را پیاده طی کنید. برای همین قبل از انتخاب این روستا برای گردش کردن این نکته را باید بدانید که قرار است چند ساعتی پیاده بروید. شهرستانک از آن دسته روستاهای ییلاقی است که اتوبوس هم می‌تواند وارد آن بشود اما هستند مناطقی که تنها اتومبیل و نهایتا مینی‌بوس می‌تواند از خیابان‌های آن عبور کند.

کوچه باغی پر از درختان میوه و نهر جاری
بعد از پیاده شدن از اتومبیل دیگر زمان پیاده‌روی آغاز می‌شود. راهنمای تور شما را به سمت کوچه باغ‌های شهرستانک راهنمایی می‌کند. کوچه باغ‌های زیبا با درختان گیلاس، سیب، آلبالو، آلو و گردو. بسته به اینکه چه گروه سنی در این تور همراه شما هست پیاده‌روی در این مسیر کوچه باغ حدود یک ساعت و نیم تا دو ساعت طول می‌کشد. در مسیر عبور شما علاوه بر اینکه شاهد درختان میوه خواهید بود، در کنارتان رودخانه خروشانی نیز عبور می‌کند. اگر دوست داشته باشید می‌توانید دست و پایی به آن بزنید و از خنکایش استفاده کنید.

پوشش گیاهی پشت کوه‌های توچال
اگر با تور به شهرستانک بروید راهنمای تور در طول مسیری پیاده از پوشش گیاهی، جانوری، آب و هوایی، آداب و رسوم و معیشتی این مکان برای شما توضیحاتی می‌دهد. به عنوان مثال در این منطقه علاوه بر اینکه مردم به باغداری مشغول هستند، دامداری نیز می‌کنند که بیشتر از گاوداری، گوسفند و بز پرورش می‌دهند و محصولات دامی و لبنی را به صورت عمده یا جزئی به فروش می‌رسانند. در فصل بهار، روستای شهرستانک پر می‌شود از گیاهان دارویی و خوراکی که ساکنان این منطقه در این فصل از سال را به علف‌چینی اختصاص می‌دهند چون پوشش گیاهی را به خوبی می‌شناسند. بنابراین زمانی که به قول خودشان به علف چینی می‌روند دست پر برمی‌گردند. گیاهانی مانند آویشن کوهی، گل بابونه، تره‌کوهی، سیرک و... از جمله گیاهانی هستند که در این مکان به خوبی رشد می‌کنند و مردم شهرستانک یا برای مصرف خودشان یا برای فروش در عطاری‌ها به کوه و دشت می‌زنند.

قصری در دل کوه
بعد از این پیاده‌روی دو ساعته به نقطه عطف خواهید رسید. یعنی مکانی که در آنجا بقایای قصر ناصری ناصرالدین شاه قرار گرفته. ناصرالدین شاه در دوران حکومت خود یک ماه از سال را به همراه خدم و حشم به این مکان اختصاص می‌داد. جایی که تا قبل از ساخته شدن قصر ناصری، کاروانسرایی نیز از سال‌ها قبل وجود داشته که هنوز هم در کنار این کاخ، بقایایی از آن باقی مانده است. پنجره‌های کاخ طوری طراحی شده است که از داخل سالن؛ می‌توانید مناظر رویایی جنوبی کوه توچال را ببینید. ناصرالدین شاه زمانی که به این مکان می‌آمده، مراسم آش پزانی را راه می‌انداخت که در آن، تمام خدم و حشم سهم داشتند. بعد از اینکه پیش مرگ، آش را قبل از شاه می‌خورد، سوگلی پیاله‌ای از آش را پیش‌کش ناصرالدین شاه می‌کرده و بعد از آن باقی خدمه از آن آش می‌خوردند.

گهی پشت به زین و گهی زین به پشت
اگر با تله‌کابین به قله توچال رفته باشید در زیرپای‌تان مسیری را دیده‌اید که در گذشته به آن مسیر ناصری می‌گفتند. جاده صافی که کالسکه‌ها از آنجا عبور می‌کردند. در حال حاضر به خاطر اینکه چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد کاربری خود را از دست داده. یک مسیر از این راه به امامزاده داوود و از ایستگاه هفت‌تله کابین عبور می‌کند و مسیر دیگر نیز تا شهرستانک کشیده می‌شود البته هستند برخی از دوچرخه سوارانی که این مسیر را برای عبور انتخاب می‌کنند. اما باید به این نکته اشاره کنیم که در برخی نقاط از این جاده به خاطر متروک شدن لازم است دوچرخه را خودتان حمل کنید. به قول معروف گهی پشت به زین و گهی زین به پشت.

پیش به سوی سرچشمه رودخانه
بعد از اینکه به خوبی کاخ، کاروانسرا و کتیبه سه متری پشت کاخ که داخل رودخانه واقع و با خط پهلوی در زمان قاجار روی آن کنده کاری شده را تماشا کردید نوبت به آن می‌رسد که به سراغ سرچشمه این رود روان بروید. البته به 45 دقیقه کوهپیمایی از کاخ ناصری نیاز دارد تا بتوانید سرچشمه‌اش را رویت کنید. چشمه خروشان و جوشانی که در زمان آب شدن برف‌ از کوه‌ها ‌ نیز رودهایی به سمت این چشمه جاری می‌شود و نمای زیبایی به این فضا می‌بخشد. تا قبل از شروع این کوه‌پیمایی شما با یک سربالایی ملایم روبه‌رو بودید؛ اما اگر تصمیم دارید که این سرچشمه را هم از نزدیک ببینید لازم است کمی به خودتان سختی بدهید. چون کمی سربالایی تندتر می‌شود. اما قرار هم نیست کوه‌پیمایی سختی در پیش داشته باشید و با پرتگاه و دره‌ای روبه‌رو نخواهیدشد. به شما باید نوید این را بدهیم در زمان این کوه‌پیمایی با مناظر بی‌نظیری روبه‌رو می‌شوید که به بالا آمدن از کوه بسیار می‌ارزد. شما زمانی که به سرچشمه می‌رسید می‌توانید سرسبزی باغات، مراتع و کوه‌ها را به شکل باشکوهی ببینید.

دغدغه‌ای به نام سرویس بهداشتی!
متاسفانه یکی از مشکلاتی که در زمان طبیعت‌گردی با آن مواجه خواهید شد؛ کمبود سرویس بهداشتی است. با وجود آنکه در کنار کاخ ناصری سرویس بهداشتی وجود دارد؛ اما به خاطر رسیدگی نکردن به این محیط به نوعی غیرقابل استفاده است. برای همین در این دسته از سفرها باید از قبل خودتان را برای چنین پدیده‌هایی آماده کنید.

کیسه‌ها زباله در زمان برگشت
در زمان برگشت، راهنمای تور علاوه بر اینکه از شما می‌خواهد زباله‌هایتان را از طریق کیسه‌های مخصوصی که به شما می‌دهند؛ حمل کنید؛ می‌خواهند تا زباله‌های ریخته شده از قبل در طبیعت را هم جمع‌آوری کنید تا در آنجا باقی نمانند. به این طریق علاوه بر اینکه طبیعت را سالم نگه داشته‌اید به اهالی بومی آنجا نشان خواهید داد که نه تنها برای تخریب آنجا نیامده‌اید بلکه سالم ماندن آنجا برای شما هم مهم است.

وسایل مورد نیاز برای رفتن به شهرستانک
کفش کوه‌پیمایی: نخستین چیزی که برای رفتن به شهرستانک و پیاده‌روی باید با خود همراه داشته باشید کفش مناسب کوه پیمایی است. یک کفش سبک ساق‌دار که جلوی پیچ خوردن قوزک پای شما را می‌گیرد.
لباس مناسب فصل: البته از آنجایی که شهرستانک محیط معتدل رو به خنکی دارد، لباس نیمه‌گرم هم با خودتان به همراه داشته باشید تا اگر هوا کمی سرد شد به جای کاسه چه کنم چه کنم دست گرفتن، از آن استفاده کنید.
پانچو و بارانی: از جمله وسایلی است که بد نیست با خود به همراه داشته باشید تا اگر هوا بارانی شد باز هم بتوانید به پیاده‌روی خود ادامه بدهید و از هوای بارانی هم لذت ببرید چون در کوچه باغ شهرستانک زمانی که نم‌نم باران هم می‌زند پیاده‌روی بسیار لذت‌بخش‌تر خواهد بود.
باتون یا چوبدستی: با داشتن چوبدستی‌ در مسیر پیاده‌روی خیلی دیرتر خسته می‌شوید. علاوه بر آن برای حفظ سلامت و آناتومی بدن شما نیز می‌تواند کمک‌حالتان باشد.
کوله‌پشتی: حتما با خود داشته باشید تا وسایل‌تان را داخل آن قرار بدهید. کوله مناسب با پشت شما تا به ستون فقرات فشار نیاورد و در طول مسیر عصای دستتان باشد نه قاتل جانتان! کوله را طوری انتخاب کنید که بتوانید در آن یک زیرانداز یک‌نفره، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، کلاه، دوربین عکاسی و قمقمه آب‌تان را جابدهید.
ناهار قابل حمل: از آنجایی که در این دسته از طبیعت‌گردی‌ها تورها وعده ناهار را تقبل نمی‌کنند برای همین بد نیست که با خود ناهار سبک و مناسب در این سفر یک روزه به همراه داشته باشید.
نقشه و اطلس راه: با داشتن این نوع نقشه‌ها به عینه می‌توانید ببینید که از کدام نقاط کشور عبور می‌کنید. اگر یک روز قرار باشد خودتان به تنهایی و بدون تور به چنین جایی بیایید کامل دستتان بیاید که چطور باید این مسیر را طی کنید و چه کارهایی انجام بدهید.
داروی روزانه‌تان: اگر از آن دسته از افراد هستید که در طول روز لازم است دارو مصرف کنید پس بهتر است دارویتان را با خود به همراه داشته باشید. چون خود شما بهتر می‌دانید که زمان سفر در طبیعت دسترسی به محیط‌هایی مانند داروخانه کمی سخت به نظر می‌رسد.

اکوتوریسم/ شهرستانک، جایی همین نزدیکی

اکوتوریسم/ شهرستانک، جایی همین نزدیکی

اکوتوریسم/ شهرستانک، جایی همین نزدیکی

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اکوتوریسم/ شهرستانک، جایی همین نزدیکی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X