منظور از اعتدال بهاری چیست؟

منظور از اعتدال بهاری چیست؟

دانستنی ها/ اختلاف زاویه محور گردش زمین به دور خود با صفحه حرکت زمین به دور خورشید باعث می شود تا ناظر زمینی تصور کند خورشید روی مداری دایروی که با مدار استوای زمین 5/23 درجه اختلاف دارد. به دور سیاره ما می چرخد. در این میان چهار نقطه از مدار فرضی گردش خورشید به دور زمین هستند که بسیار مهم اند: دو اعتدال بهاری و پاییزی که محل تلاقی مدار گردش خورشید به دور زمین و دایره استوای سماوی است و دو انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی که به نظر می رسد خورشید در بیشترین ارتفاع نسبت به استوای سماوی قرار گرفته است.
اعتدال بهاری در ستاره شناسی به لحظه ای گفته می شود که خورشید از دید ناظر زمینی از صفحه استوای سماوی می گذرد و حرکت خود به سمت شمال آسمان را در پیش می گیرد. اعتدال بهاری یکی از دو اعتدالین زمین است که در هر سال رخ می دهد: اعتدال دیگر اعتدال پاییزی است که تقریبا اول مهر ماه رخ می دهد. اعتدال بهاری در نیم کره شمالی معادل اعتدال پاییزی در نیم کره جنوبی است.
در تقویم ایرانی، لحظه تحویل سال مقارن با عبور مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری است و جشن باستانی نوروز از لحظه اعتدال بهاری در نیم کره شمالی شروع می شود. در نقطه اعتدال بهاری، طول شب با طول روز در تمام نقاط زمین برابر است. از این لحظه به بعد و تا زمان رسیدن به انقلاب تابستانی به تدریج طول روز بلندتر و طول شب کوتاه تر می شود. از آن جایی که چند صد سال پیش نقطه اعتدال بهاری در صورت فلکی حمل بوده است نقطه اعتدال بهاری نقطه اول حمل نیز نامیده می شود. البته در حال حاضر و به دلیل حرکات ویژه زمین مانند رقص محوری، نقطه اعتدال بهاری در این صورت فلکی قرار ندارد و اندکی به سمت چپ منتقل شده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «منظور از اعتدال بهاری چیست؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X