دبیرکل مأمور گشایش جبهه جدید علیه ایران

دبیرکل مأمور گشایش جبهه جدید علیه ایران

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

بان‌کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در آستانه سفر دکتر روحانی به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، اظهارات مداخله‌جویانه‌ای را در خصوص محقق نشدن وعده‌های دکتر روحانی در حوزه‌های حقوق بشری داشت؛ اظهاراتی که تکرار آن از سوی بان‌کی‌مون قابل پیش‌بینی بود، ‌تا جبهه‌ای تازه برای ایران در آستانه دور تازه گفت‌وگو‌های هسته‌ای بگشاید و سفر دکتر روحانی را به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل تحت تأثیر خود قرار دهد.

بر‌اساس گزارش‌های منتشر شده، بان‌کی‌مون این گزارش را به مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرده و گفته می‌شود مبنای اظهارات دبیرکل سازمان ملل در خصوص حقوق بشر ایران، وعده‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور روحانی در مورد آزادی بیان و امنیت اصحاب رسانه است.

بر اساس آنچه که رسانه‌ها در این خصوص منتشر کرده‌اند، در بخشی از این گزارش آمده است: «رئیس‌جمهور (ایران)، روحانی متعهد شده محدودیت‌های موجود در زمینه آزادی بیان را رفع و امنیت رسانه‌ها را تضمین کند. متأسفانه این وعده‌ها به پیشرفت‌های چشمگیر منجر نشده و محدودیت‌ها علیه آزادی‌های بیان، همچنان بسیاری از حوزه‌های زندگی را تحت تأثیر قرار داده‌اند.» بان‌کی‌مون در گزارش خود با اشاره به شرایط خبرنگاران و دیگر اصحاب رسانه گفته است که هنوز این وعده عملی نشده است.

در گزارش دبیرکل سازمان ملل همچنین آمده است که تبعیض علیه اقلیت‌های مذهبی و نژادی در ایران هم در قانون و هم در عمل به چشم می‌خورد. این اظهارات در حالی است که نمایندگان اقلیت‌های دینی در کشور نسبت به آزادی‌های مذهبی خود در ایران ابراز رضایت کرده‌اند. وعده‌های رئیس‌جمهور در مورد شبکه اینترنت نیز از جمله مواردی است که چگونگی اجرای آن در گزارش بان‌کی‌مون مورد نقد قرار گرفته است.
دبیرکل سازمان ملل همچنین در ادامه در مورد شمار اعدام‌ مجرمان محاکم قضایی در طول یک سال گذشته در ایران ابراز نگرانی کرده است. اگرچه خود نیز اعتراف کرده که اکثر این افراد، جزو قاچاقچیان مواد مخدر هستند.
این در حالی است که گفته می‌شود بخش زیادی از این گزارش براساس اسنادی است که احمد شهید نماینده دبیرکل در امور ایران آنها را تدوین کرده است و اغلب از اظهارات مخالفان نظام جمع‌آوری شده است.

منابع احمد شهید چه کسانی هستند؟
استناد به اطلاعات احمد شهید برای ایجا فشار به جمهوری اسلامی در حالی است که این فرد تاکنون اجازه سفر به ایران را نداشته و گفته می‌شود که تمامی گزارش‌های خود را بدون داشتن ذهنیتی مستقیم از فضای داخلی ایران تنظیم کرده است. حال نگاهی به اسامی افرادی که احمد شهید برای تهیه گزارش‌های خود با آنان ملاقات داشته، به خوبی نشان می‌دهد که فضای ذهنی این فرد در خصوص ایران چگونه شکل گرفته است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، احمد شهید ارتباط ویژه‌ای با گروهک منافقین دارد و این گروهک در آستانه انحلال جزو مهم‌ترین منابع اطلاعاتی «شهید» برای تنظیم گزارش‌های خود علیه جمهوری اسلامی ایران است. بر این اساس، دیدار‌های آشکار و پنهان وی با منافقین بارها و بارها رسانه‌ای شده و برخی اخبار نشان می‌دهد که منافقین با سوءاستفاده از شرایط افرادی که در کشورهای اروپایی و ترکیه خواستار پناهندگی هستند، آنان را وادار به ارائه اطلاعات غلط در خصوص ایران به احمد شهید می‌کنند.
علاوه بر این احمد شهید با سرکردگان برخی از دیگر گروهک‌های تروریستی که علیه جمهوری اسلامی اقدام مسلحانه می‌کنند هم دیدار داشته است. تجزیه طلبان، تروریست‌های حزب منحله دموکرات ایران، تجزیه‌طلبان عرب، تروریست‌های گروهک کومله و فتنه‌گران در کنار گروهک منافقین همگی جزو کسانی هستند که در تهیه گزارش‌های احمد شهید نقش دارند.

ادعاهای خلاف واقع بان‌کی‌مون
اما ادعاها بان‌کی‌مون در خصوص عدم تغییر در وضعیت داخلی ایران با روی کار آمدن حسن روحانی، در حالی است که با استقرار دولت یازدهم در رأس قوه مجریه، نزدیک به 80 زندانی امنیتی که بیش از نیمی از دوران محکومیت خود را سپری کرده بودند، از زندان آزاد شدند که در میان آنها چهره‌های جنجالی همچون نسرین ستوده نیز حضور داشتند. همچنین وزارت علوم دولت یازدهم در اقدامی دیگر نیز زمینه ادامه تحصیل برخی از محکومان امنیتی را که به دانشجویان ستاره‌دار معروف بودند، فراهم کرد؛ اتفاقی که حتی باعث شد وزیر علوم دولت یازدهم استیضاح و از کار برکنار شود. تمامی اینها اتفاقاتی بود که در هیچ کدام از بخش‌های گزارش‌ ضد ایرانی بان‌کی‌مون به آن اشاره نشده است و تنها روی اجرای حکم قصاص و اعدام قاتلان و قاچاقچیان مواد مخدر تمرکز شده است.

تغییر موضع از هسته‌ای به حقوق بشر
اما روزهای پردیپلماسی دولتمردان جمهوری اسلامی در حالی با ملاقات‌های مختلف برای حل مسائل موجود در پرونده هسته‌ای کشورمان سپری می‌شود که تحرکات در بلوک غرب حکایت‌کننده تغییر استراتژی فشار از موضوع هسته‌ای به سمت موضوع حقوق بشر است؛ واقعیتی که پس از حصول توافق ژنو قابل پیش‌بینی بود و در حالی که عده‌ای امضای این توافق را پایان خصومت میان ایران و غرب می‌پنداشتند، در طرف مقابل بسیاری، این خصومت را غیر قابل پایان می‌دانستند و از ادامه تنش‌ها میان ایران و غرب با بهانه‌های دیگر خبر می‌دادند. حال‌گویی استدلال‌های طیف دوم به ثمر نشسته و با حل بخشی از تنش‌ها میان ایران و غرب در موضوع هسته‌ای، پرونده حقوق بشری ایران، برای ادامه فشارها روی میز سیاستمداران غربی قرار گرفته، تا اجماع جهانی درباره ایران از موضوع پرونده هسته‌ای به پرونده حقوق بشری برود.

نقض اصل بی‌طرفی سازمان ملل
اما گزارش اخیر بان‌کی‌مون به مجمع عمومی سازمان ملل در حالی است که به باور بسیاری از کارشناسان امور بین‌الملل، این گزارش نقض‌کننده اصل بی‌طرفی سازمان ملل توسط دبیر کل این سازمان است. این گزارش در حالی علیه جمهوری اسلامی مطرح می‌شود که این سازمان سکوت بی‌سابقه‌ای را در قبال کشتار مسلمانان فلسطین، سوریه، ‌پاکستان، میانمار و افراد بی‌گناه دیگر در کشورهای آفریقایی دارد. این در حالی است که موارد نقض حقوق بشر، شهروندان و پناهندگان در کشورهای مختلف اروپایی و امریکایی نیز اگرچه بارها توسط رسانه‌ها پوشش داده شد، اما همواره با بی‌تفاوتی سازمان‌های بین‌المللی به ویژه سازمان ملل همراه شده است. این رفتار دوگانه سازمان ملل در قبال ایران و سایر کشورها در حالی است که به باور بسیاری گزارش بان‌کی‌مون در آستانه دور تازه گفت‌وگوهای هسته‌ای کشورمان با 1+5 و همچنین در آستانه سفر رئیس‌جمهور به نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، بیان کننده استراتژی جدید غرب در خصوص جا به جا کردن موضوع فشارها از بحث هسته‌ای به موضوع حقوق بشر است.

موضع گیری‌های بان‌کی‌مون دارای رنگ و بوی سیاسی و در جهت منافع غرب است
در همین ارتباط رئیس دیوان عدالت اداری گفت: موضع گیری‌های بان‌کی‌مون دبیر کل سازمان ملل متحد رنگ و بوی سیاسی دارد. به گزارش میزان، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری با اشاره به بیانیه اخیر بان‌کی‌مون درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، اظهارکرد: از رئیس سازمان ملل متحد می‌توان انتظار داشت که موضع‌گیری هایش نسبت به کشورها براساس مستندات واقعی و قابل قبول باشد. وی افزود: متأسفانه در مقاطع مختلفی از آقای بان‌کی‌مون شاهد موضع‌گیری هایی بوده ایم که کاملاً رنگ و بوی سیاسی دارد، یعنی منشأ این اظهارنظرها یک نظر کارشناسی مستدل و مستند نیست. رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه بیان کرد: این موضع‌گیری‌ها براساس یک سری گرایش‌های حادی است که آبشخور اینها همان سیاست‌های خصمانه‌ای است که کشورهای غربی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران دارند. این مسئول عالی قضایی تصریح کرد: آبشخور اظهار نظر آقای بان‌کی‌مون رئیس سازمان ملل متحد به نظر ما همان مواضع سیاسی خصمانه‌ای است که کشورهای غربی دارند و این امر از لحاظ بین‌المللی جایگاه این مرکز را کاهش می‌دهد. منتظری همچنین گفت: متأسفانه ما نه تنها در رابطه با این موضع بلکه در موارد مختلفی شاهد بودیم که موضع گیری‌های رئیس سازمان ملل متحد در جهت منافع غرب است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دبیرکل مأمور گشایش جبهه جدید علیه ایران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X