اقدامات پیشنهادی برای ارتقای علمی دانشگاه امیرکبیر

اقدامات پیشنهادی برای ارتقای علمی دانشگاه امیرکبیر

ایسنا/ مدیر کل سابق پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر میزان مراجعات دانشجویان و استادان به این حوزه را شاخصی برای ارزیابی عملکردهای این حوزه دانست و گفت: در حال حاضر رتبه علمی این دانشگاه ارتقا یافته است که لازم است به شاخص‌های اچ ایندکس نیز توجه شود.
دکتر بهرام رضایی مدیر کل سابق پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در زمان فعالیت در این حوزه شکایت خاصی در حوزه کارشناسی نداشتیم و بر اساس مقررات کارشناسان کار خود را انجام دادند، افزود: از سوی دیگر با همکاری مسئولان دانشگاه موفق شدیم که سیستم مالی پژوهشی دانشگاه را به روز کنیم به گونه ای که امروز گزارش دقیق و گردش مالی این حوزه موجود است.
وی با بیان اینکه تعداد مراجعه استادان و دانشجو به حوزه پژوهشی ملاکی برای ارزیابی عملکردها بوده است؛ خاطرنشان کرد: هر زمانی که رفت و آمد دانشجو و استاد به حوزه ما زیاد می‌شد، هشداری برای ما بود که اشکالی وجود دارد؛ چراکه در صورت وجود سیستم پژوهشی درست و بدون نقض نیازی به مراجعه استاد و دانشجو به حوزه پژوهشی نیست.
رضایی از سوی دیگر رفت و آمد مکرر استادان و دانشجویان به این حوزه را به دلیل عدم آگاهی آنها از مصوبات دانست و ادامه داد: به عنوان مثال زمانی که در رساله دانشجو واژه ساخت به کار برده شده باشد، هزینه‌ای پرداخت می شود و اگر این واژه نباشد این هزینه پرداخت نمی‌شود و یا در سفرهای عضو هیات علمی باید مقالات ISI ارائه شود که عدم آکاهی آنها به این رویه‌ها موجب چانه زنی آنها خواهد شد.
وی استاد محوری را گلوگاه این حوزه نام برد و یادآور شد: همواره اعتقاد داشتیم که استاد محوری تنها این نیست که استاد زیر برگه ای را امضا کند و دکتر و مهندس تحویل جامعه شود. استاد محوری به این معنا است که دانشجو می‌داند که چطور می تواند با مدیریت چهار میلیون بودجه به هدف مورد نظر دست یابد.
مدیر کل سابق پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر اینکه ما هرکز استادان را مجبور به ارائه فاکتور نکردیم، یادآور شد: در این راستا 12 سال قبل طرحی را ارائه کردیم که استادان برای دریافت گرنت‌های پژوهشی فاکتور ارائه نکنند.
وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های گرنت ما این است که اعتبارات 5 میلیونی اعطا می‌شود و ما نظارت داریم، اضافه کرد: در اعطای گرنت آموزشی نیز مشکلاتی وجود دارد که اثراتی در رتبه دانشگاه دارد، از این رو لازم است در حوزه پژوهشی نیز به آن توجه شود.
رضایی در این باره توضیح داد: مبالغی به عنوان حق التدریس به استادان اعطا می شود و این در حالی است که می توان این حق التدریس را در ازای دعوت از استادان و جذب دانشجویان خارجی و یا برگزاری دوره های کوتاه مدت بین المللی اعطا کرد. اگر بتوان به موازات گرنت پژوهشی، گرنت آموزشی داده شود بسیاری از تنگناها حل می‌شود.
وی به میزان تولیدات علمی دانشگاه اشاره کرد و افزود: زمانی رتبه علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از دانشگاه شریف عقب بوده است، ولی در حال حاضر این دانشگاه به لحاظ رتبه علمی در وضعیت خوبی قرار دارد ولی لازم است که اقداماتی در زمینه بهبود کیفیت مقالات انجام شود و به تدریج به اچ ایندکس اقدامات پژوهشی و آموزشی که شامل همه شاخص های رتبه می شود، توجه کنیم.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اقدامات پیشنهادی برای ارتقای علمی دانشگاه امیرکبیر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X