معنای بی طرفی اروپا در همه پرسی اسکاتلند

معنای بی طرفی اروپا در همه پرسی اسکاتلند

رسالت/ متن پیش رو در رسالت منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

اگرچه مقامات اروپایی در صدد القای بی طرفی خود در رفراندوم استقلال اسکاتلند هستند اما از طرق غیر مستقیم و به عناوین مختلف مخالفت خود را با این موضوع نشان می دهند. یکی از اصلی ترین نگرانی مقامات اروپایی در این خصوص، به فعال شدن سایر گروهها و کشورهای استقلال طلب در قاره سبز باز می گردد.
سخنگوی کمیسیون اروپا در این خصوص تاکید کرده است که در صورت استقلال اسکاتلند، این کشور باید از اتحادیه اروپا خارج شده و سپس درخواست برای عضویت بدهد. موضع قبلی اروپا درباره لزوم خروج اسکاتلند از اتحادیه و درخواست عضویت مجدد در آن در صورت استقلالش تغییر نکرده و به قوت خود باقی است.
این اظهارات مقام ارشد اروپایی در حالی مطرح می‌شود که تا تاریخ 27 شهریور ماه،همه‌پرسی درباره استقلال اسکاتلند برگزار می‌شود. هم اکنون مخالفان و موافقان استقلال اسکاتلند، رقابت پایاپایی دارند. با نزدیک شدن به زمان برگزاری همه‌ پرسی استقلال اسکاتلند، فرانک والتر‌ اشتاین‌ مایر وزیر خارجه آلمان در کنفرانس خبری مشترک با فیلیپ هاموند همتای انگلیسی در برلین حمایت خود را از یکپارچگی بریتانیا اعلام کرد.در چنین شرایطی مشخص است که اساسا مقامات اروپایی در خصوص استقلال اسکاتلند بی طرف نیستند.
در این میان فشار دولت لندن بر اسکاتها، در خصوص استقلال از انگلستان افزایش یافته است. اسکاتلندی‌ها که پیشتر اعلام کرده بودند در صورت استقلال هم همچنان پوند را به عنوان واحد پولی خود حفظ می‌کنند، حالا با مخالفت لندن مواجه شده‌اند.آزبورن در همان مصاحبه روز یک‌شنبه خود که با وعده‌های متعدد همراه بود، اشتراک واحد پولی با اسکاتلند مستقل را رد کرد و تأکید کرد که لندن اسکاتلندی‌ها را از پوند بی‌بهره می‌گذارد. آزبورن که از کلیدی ترین افراد در کابینه کامرون محسوب می شود در این خصوص عنوان کرده است که هیچ اما و اگری ندارد. ما پوند را با اسکاتلند مستقل، سهیم نمی‌شویم.»
در این میان حتی برخی گزارشهای غیر مستند نیز در خصوص وضعیت اسکاتلند در صورت جدایی از انگلیس منتشر شده است. هشدار نسبت به ناتوانی در کنترل اقتصاد و هزینه‌های بالایی که این اقدام برای اسکاتلند دارد، از دیگر اقدامات رسانه‌ها و موسسات انگلیسی در یک ماه گذشته بود. لندن و هواداران اتحاد می‌گویند اسکاتلند مستقل قادر به تأمین نیازهای خود و اداره اقتصاد نخواهد بود. مقامات انگلیسی همچنین هشدار داده‌اند که اسکاتلند در صورت استقلال باید بخش زیادی از بدهی‌های مشترک را بر عهده بگیرد.این در حالی‌است که طرفداران استقلال اسکاتلند از انگلیس تاکید کرده اند که جدایی اسکاتلند منجر به افزایش قدرت مانور اقتصادی این کشور مستقل خواهد شد.
هم اکنون مقامات اروپایی نگران رشد زمزمه های استقلال خواهانه در سرتاسر قاره سبز بر اثر استقلال اسکاتلند هستند. این موضوع هم اکنون خود را در کشور اسپانیا نشان داده و نگرانی های زیادی را برای بروکسل ( مقر اتحادیه اروپا) به وجود آورده است. در حالی که یک هفته به برگزاری همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از انگلیس مانده، بحث ها و کشمکش ها میان موافقان و مخالفان آن شدت یافته است، در جنوب اروپا و در اسپانیا نیز کاتالان ها انگیزه بسیاری برای کسب استقلال پیدا کرده اند .
کاتالونیا 7/5 میلیون جمعیت دارد که حدود یک پنجم اقتصاد 1/4 تریلیون دلاری اسپانیا را در اختیار دارد. مردم این منطقه زبان و فرهنگ مخصوص خود را دارند اما بر خلاف اسکاتلند هنوز به صورت قانونی با برگزاری همه پرسی در این منطقه موافقت نشده است.در هر صورت کاتالانها امیدوارند که دولت مادرید تن به برگزاری همه پرسی در این منطقه بدهد. در این صورت کاتالانها برای استقلال از اسپانیا مسیر راحتی در پیش خواهند داشت.
بر اساس آخرین نظرسنجی های صورت گرفته، حدود 55 درصد از کاتالان ها خواهان استقلال از اسپانیا هستند.این روز از این جهت برای تظاهرات انتخاب شده که در سال 1714، کاتالونیا به اسپانیا پیوست و از 300 سال پیش تاکنون یکی از استان های این کشور به شمار می رود.
در این خصوص انگیزه مقامات محلی کاتالونیا برای استقلال از اسپانیا بیشتر شده است. با این حال دولت مادرید که نسبت به نتیجه احتمالی همه پرسی ( در خصوص جدایی این منطقه از اسپانیا) آگاه است، سعی دارد به هر نحو ممکن مانع از چنین رخدادی شود.رئیس دولت کاتالونیا مشغول سازماندهی طرحی برای کسب نظرات مردمی در زمینه استقلال در تاریخ نهم نوامبر است. این طرح پس از رد آن از سوی دولت مرکزی اسپانیا به صورت یکجانبه تنها از سوی بارسلونا تعیین و تأیید شده است. مادرید این طرح را بر خلاف قانون اساسی می داند و از این رو همچنان با آن مخالفت می کند. رئیس دولت کاتالونیا معتقد است در این زورآزمایی و کشمکش، وضعیت اسکاتلند می تواند پیشینه‌ای را در این زمینه ایجاد کند.
نخست وزیر انگلستان روز چهارشنبه از اسکاتلندی‌ها درخواست کرد که از پادشاهی انگلستان جدا نشوید. وی که هشت روز مانده به همه‌پرسی استقلال اسکاتلند به این منطقه سفر کرده بود در سخنرانی احساسی‌اش از اسکات‌ها خواست با «قلب و مغزتان برای همه‌پرسی 18 سپتامبر تصمیم بگیرید» و در ادامه تاریخ مشترک دو منطقه در جنگ جهانی اول در مبارزه با هیتلر را یادآوری کرد.
شاید یک سال قبل خوش‌بین‌ترین حامیان استقلال هم تصور نمی‌کردند اختلاف گسترده با رقیب، این‌طور به سرعت جبران شده و ورق به نفع آنها برگردد.تا یک ماه قبل هم همه‌پرسی «یوگاو» از پیشتازی 22درصدی مخالفان استقلال حکایت داشت،اما این موسسه هم اکنون از رقابت پایاپای در این خصوص خبر می دهد. بدون شک در صورتی که آرای خاموش به آرای موافقان استقلال اسکاتلند اضافه شود، عملا دیگر خبری از اتحاد اسکاتلند با انگلیس نخواهد بود. این خود بدترین ضربه ممکن را به دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس وارد خواهد کرد و موجبات برکناری وی را فراهم خواهد ساخت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معنای بی طرفی اروپا در همه پرسی اسکاتلند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X