جوان نوشت: اصلاح‌طلبان، اعتدال را دولت اجاره‌ای خود می‌دانند

جوان نوشت: اصلاح‌طلبان، اعتدال را دولت اجاره‌ای خود می‌دانند

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«تعبیرم این است که پایگاه اجتماعی آقای روحانی ائتلافی است. از آن خودش نیست ولی در اختیار او قرار داده شده است تا پایان دوره‌‌ای که خواهد بود.» این تازه‌ترین موج حمله وابستگان به دوم‌خرداد علیه شخص رئیس‌جمهور است که روز گذشته احمد پورنجاتی در گفت‌وگو با اعتماد عنوان کرد.
وی در ادامه و در جواب به این سؤال که آیا تلاش روحانی برای ایجاد پایگاه اختصاصی اعتدال به نتیجه می‌رسد یا خیر، می‌گوید: برخلاف برخی اطرافیان آقای روحانی که به دنبال پایگاه‌‌سازی بودند و مدل جبهه مشارکت در زمان آقای خاتمی را خیال می‌کردند، این اتفاق هنوز نیفتاده است. آقای خاتمی برآمده از پایگاه اجتماعی بود نه اینکه او ایجاد‌کننده آن پایگاه باشد. این طور نیست که هر روز فراتر از سقف آنچه خود آقای روحانی اعلام کرده و اصلاً حمایت‌ها مبتنی بر آن اتفاق افتاده است، مطالباتی دنبال شود، البته «حمله به آرای روحانی»، «تضعیف پایگاه اجتماعی وی » و «تخطئه دولت تدبیر و امید» در طول ماه‌های گذشته سیری صعودی به خود گرفته است، به گونه‌ای که با مرور برخی از اظهارات وابستگان به طیف دوم‌خرداد می‌توان به راحتی دریافت که در آینده تخریب‌ها علیه دولت حجم بیشتری به‌خود گرفته و سطح تنازعات میان اصلاح‌طلبان و دولت رو به افزایش گذارد.

سبد کالا؛ بهانه‌ای برای تخریب
توزیع سبد کالا در میان مردم بهانه‌ای بود تا دوم‌خردادی‌ها با اتخاذ گارد «دلسوزی برای مردم» اقدامات دولت را به باد انتقاد گرفته و زمینه تخاصم‌های بعدی با دولت را مقدمه‌چینی کنند. در یکی از مهم‌ترین آنها محمد هاشمی‌رفسنجانی درباره توزیع سبد کالا و تأثیر این کار در بهبود وضع معیشتی مردم گفت: بالاخره اگر عده‌ای که استحقاقش را دارند این سبد را دریافت کنند، مقداری کمک به معیشت اقشار آسیب‌پذیر است ولی روش اجرا و دامنه اجرا، خیلی مناسب شرایط اقتصادی کشور نیست، راه‌های بهتری وجود دارد و این نوع مسائل از نظر بنده خیلی توجیه ندارد.
همچنین صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگویی با روزنامه اصلاح‌طلب «اعتماد»، اجرای طرح سبدکالایی دولت روحانی را اشتباه فاحش می‌داند و بیان می‌کند: «سبدکالای دولت روحانی به‌گونه‌ای همان یارانه 45هزار و 500 تومانی دولت احمدی‌نژاد است اما با برنامه‌ریزی کمتر و ناپختگی.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه فکر می‌کنم سبدکالا یک فکر «ناپخته» و یک ایده «نسنجیده‌ای» بود که دولت با عجله و بدون تدبیر به آن پرداخت، افزود: «متأسفانه دولت بدون اینکه برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهد و افرادی را که قرار است این سبدکالا به آنها تعلق گیرد را شناسایی کرد. . .»

گروگانگیری مرزبانان حملات بعدی را سازماندهی می‌کند
در ایامی که پنج مرزبان کشورمان در شرق گروگان گرفته شدند هم شاهد انتقادات بسیاری از سوی اصلاح‌طلبان علیه دولت اعتدال بودیم. بهروز شجاعی از عناصر فعال جریان اصلاح‌طلبی که در انتخابات شورای شهر در لیست این جریان سیاسی حضور داشت در فیس‌بوک خود با اشاره به گروگان گرفتن پنج مرزبان، وظیفه حسن روحانی را عذرخواهی در قبال اتفاقات رخ‌داده می‌داند و اشاره می‌کند: دولت تدبیر و امید بدون شک در به گروگان گرفتن این پنج مرزبان، به درازا انجامیدن گروگانگیری و شهادت دانایی‌فر مقصر است. . . آن طور که از شواهد امر مشخص است دولت آنطور که باید و شاید این گروگانگیری را جدی نگرفت و همه امکانات و. . . ظرفیت‌های خود را برای آزادی این پنج فرزند ایران‌زمین بسیج نکرد، آزادی این پنج نفر نیازمند یک کار دقیق دیپلماتیک و اطلاعاتی بود و کم از مذاکرات ژنو نبود اما تلاش‌های صورت‌گرفته بیشتر روی دوش یک وزارتخانه بود. دولت و شخص رئیس‌جمهور باید از ملت ایران و به ویژه خانواده‌های این عزیزان عذرخواهی کند.

تأکید بر نبود پایگاه اجتماعی روحانی
«رفع حصر سران فتنه»، «آزادی برخی محکومان فتنه 88» و «به کارگیری عناصر منسوب به جریان اصلاحات در پست‌های مهم و حیاتی کشور» از جمله اهدافی بوده که همواره از طریق رسانه‌های وابسته به این جریان مطرح بود و بی‌توجهی دولتمردان به این خواسته‌ها خشم دوم‌خردادی‌ها را در پی داشته است.
احمد پورنجاتی در مطلبی که در صفحه فیس‌بوک خود در بهمن ماه سال گذشته منتشر کرد، اظهار می‌کند: «چه خوب می‌شد، اگر مقاماتی که برای رسیدن به منصب و قدرت، نیازمند رأی مستقیم شهروندان هستند، به ویژه رئیس‌جمهوری که باید خود را در گستره ملی در معرض انتخاب مردم قرار دهد، آرشیو محرمانه‌ای را از تصویر جلسه‌ها و دیدارهایی که در دوره «رایزنی و جلب نظر و مددجویی و مشورت‌خواهی و. . . التماس دعا» با چهره‌ای گشاده و منت‌پذیر و سپاسگزار، با صغیر و کبیر برگزار کرده، در گنجه خانه‌اش نگهداری می‌کردند. . .». وی در مطلب دیگری تأکید می‌کند: «... درست است که روحانی با تابلوی اعتدال و نوعی دولت فراجناحی به میدان رقابت‌ها آمد اما بی‌هیچ تردیدی او به عنوان شخص خودش از هیچ پایگاه اجتماعی و بدنه سیاسی اختصاصی برخوردار نبود.»

روحانی، مستأجری 4 ساله!
آغاز سال 93 رشد قابل توجه تخریب علیه دولت و شخص روحانی را نشان می‌دهد. محمدرضا تاجیک فعال سیاسی این جبهه در نخستین روزهای اردیبهشت ماه در گفت‌وگو با روزنامه شرق با تأیید پروژه «مستأجر چهار ساله» اصلاح‌طلبان اظهار می‌کند که از امروز از شدت و گستره حمایت اصلاح‌طلبان به دولت کاسته شده است. مشاور رئیس‌جمهور و رئیس «مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری» در دوران خاتمی در این گفت‌وگو تأکید کرده که دولت «اعتدال» در حال تبدیل‌شدن به دولت «اختلاط» است و باید سریع‌تر خود را جمع‌وجور و گرایش‌های متفاوت و گاه متضاد درونی خود را تعدیل کند و تا دیر نشده کلید تدبیر خود را به‌کار گیرد.

مرعشی هم منتقد دولت شد
مرعشی هم در گفت‌وگو با اعتماد دیگر ارگان مطبوعاتی دوم‌خرداد، بیان می‌کند: «ما سیاست‌های کلی آقای روحانی را تأیید می‌کنیم اما در عرصه سیاست داخلی همه سیاست‌های دولت را تأیید نمی‌کنیم. ما منتقد وزارت کشور بوده و هستیم. تأکید می‌کنم که ما حامی آقای روحانی هستیم اما در عرصه سیاست داخلی کاملاً زاویه انتقادی داریم.»

کاهش محبوبیت روحانی
صادق زیباکلام هم در یادداشتی پس از ثبت‌نام مردم برای دریافت یارانه‌ها بیان می‌کند: «بیش از ۹۰درصد جمعیت کشور خود را مستحق دریافت یارانه اعلام کرده‌اند. آیا به راستی این چنین است. . .
به زعم اصولگرایان، اگر مردم این دولت را قبول می‌داشتند و برایش تره خرد می‌کردند، محض گل روی دولت تدبیر و امید هم که شده بود دست‌کم بخشی از آن ۱۹ میلیونی که به او رأی دادند ثبت‌نام نمی‌کردند. حرف اصولگرایان اتفاقاً درست است.»

فائزه هم
اواخر خرداد ماه بود که روزنامه‌های زنجیره‌ای مواضع فائزه هاشمی نسبت به دولت را با تیتر «‌ماندن مدیران احمدی‌نژاد در دولت، اعتدال نیست» برجسته کرده و از قول وی نوشتند: «‌اینکه مدیران قبلی را در این دولت حفظ کنیم، نشان از اعتدال و فراجناحی بودن دولت نیست بلکه نیاز است تا مدیران همفکر و شجاع در کشور به کار گمارده شوند... هشت سال گذشته دوران سختی بود و نباید در این دوران رفتاری خلاف شیوه اعتدال و تدبیر را شاهد باشیم و باید بپذیریم که اعتدال متعلق به همه آحاد جامعه بوده و افرادی که در جمع ما هستند با هر سلیقه و پشتوانه‌ای محترمند.»

اعتدال اصلاً گفتمان نیست
محمدرضا خاتمی به مانند دیگر همفکرانش به جداسازی می‌اندیشد، وی در مصاحبه‌ای تصریح می‌کند: «اعتدال اصلاً نمی‌تواند یک گفتمان باشد. اعتدال یک روش یا حداکثر استراتژی، خط‌مشی و راه است. وقتی برنامه‌ای را می‌نویسیم، باید هدف، رسالت، استراتژی و خط‌مشی و تاکتیک‌هایی که کار را عملیاتی می‌کند داشته باشد. گفتمان باید هدف را تعیین کند که به کجا می‌خواهد برسد. ما گفتمان اصلاحات داریم، تقریباً روشن است اهدافش چیست. . . از این رو من اعتدال را به عنوان یک مشی قبول دارم؛ یعنی میانه‌روی، البته به نظرم باز هم در این مسیر ابهام زیادی وجود دارد.»

اصغرزاده طراح آخرین موج حمله
موج بعدی حملات بی‌امان دوم‌خردادی‌ها علیه دولت تدبیر و امید و شخص روحانی را باید در صفحه نخستین شماره مردادماه روزنامه آرمان دید؛ آنجایی که این ارگان مطبوعاتی در گفت‌وگو با ابراهیم اصغرزاده تیتر «دولت نمی‌تواند گل بزند، لااقل خوب بازی کند» را برجسته کرده و در قسمتی از آن درج می‌کند: «اولین قدم دولت بازسازی یا بهتر بگویم تأسیس مجدد دستگاه دیپلماسی بر مبانی عقلانی و منطقی بود که تا حدودی موفق شد. گرچه متأسفانه به ‌دلیل بی‌برنامگی، دستگاه دیپلماسی کشور یکسره گروگان پرونده هسته‌ای شده و کمتر به دیگر روندهای بین‌المللی پرداخته است.» این فعال اصلاح‌طلب در ادامه دولتمردان را به تفکرات پوپولیستی متهم کرده و روحانی را فاقد توانایی‌های لازم برمی‌شمارد و تصریح می‌کند: «مأموریت اصلی دستگاه دیپلماسی باید این باشد که ایران را به کشوری پیش‌بینی‌پذیر و قابل اتکا در معادلات بین‌المللی و منطقه‌ای تبدیل کند اما اگر تیم دولت بخواهد مثل تیم‌های فوتبالی بازی کند که به‌رغم بهره‌گیری از ستاره‌های زیاد در ترکیب خود یا وجود نیمکت ذخیره‌های پروپیمان قادر به گلزنی نیست چه سود. همه امیدها و آرزوهای مردم برای تغییر وضع از دست خواهد رفت. ستاره چنین دولتی حتی زودتر از دولت پوپولیستی و کم‌ستاره احمدی‌نژاد که بارها گل به خودی می‌زد، افول خواهد کرد. به‌نظرم دولت دکتر روحانی اگر قادر به گلزنی نیست، لااقل خوب بازی کند.»

پورنجاتی در خط‌مقدم تخریب‌چی‌ها
در حالی که پورنجاتی برای چندمین بار پایگاه اجتماعی روحانی را زیرسؤال برده که چند هفته قبل وی در مطلبی با این مقدمه که «اجازه بدهید بی‌تعارف عرض کنم» خطاب به رئیس‌جمهور و با ادبیات گزنده و غیرمتعارفی در مواجهه با رئیس‌جمهور منتخب می‌نویسد: «اینها البته برای بنده‌زاده «بی‌بی» که من باشم و آرد خود را بیخته و الک خود را آویخته‌ام خوب و خوشایند است. مرسی! اما برای خود «بی‌بی» حتی شلوارک هم نمی‌شود، چه رسد به «شلیته»! چون عیال بی‌بی، کار ندارد. نوه بی‌بی، کار ندارد. بازار، «نا «ندارد!» پورنجاتی همچنین در پایان مطلب خود با خطاب قرار دادن عجیب رئیس‌جمهور با عبارت جناب دکتر حسن آقای وکیل الروحانی عزیز!» می‌نویسد: «بجنبید و دم و دستگاه وزارتخانه‌هاتان را بجنبانید برای رویارویی با رکود نفسگیر و جهش به سوی «رونق» تولید و کسب و کار. . .»

هجمه‌های سازماندهی‌شده
در حالی سیل هجمه‌ها علیه روحانی و دولت یازدهم روزافزون و گسترده‌تر می‌شود که این رویکرد با تئوری سعید حجاریان مبنی بر اینکه استراتژی‌ دوم‌خردادی‌ها در برابر دولت یازدهم «اتحاد علنی و انتقاد مخفیانه» است، مخالفت و ضدیت دارد و این در شرایطی است که پیش‌تر برخی سایت‌های خبری نیز از انتقادات شدید متقابل اعضای دولت یازدهم از شخصیت‌های اصلاح‌طلب در جلسات خصوصی اخباری منتشر کرده بودند. به هر روی به نظر می‌رسد، با گذشت زمان، انتقادات اصلاح‌طلبان و اعضای دولت یازدهم از یکدیگر، بیش از گذشته شکل علنی‌تر و گزنده‌تری به خود گرفته و نهایتاً افکار عمومی شاهد آن باشند که جریان دوم‌خرداد به صورت رسمی فعالیت‌ها و اهداف خود را از دولت یازدهم جدا کرده و مانند گذشته به صورت مشخص و معین راهبردهای خود را دنبال کند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جوان نوشت: اصلاح‌طلبان، اعتدال را دولت اجاره‌ای خود می‌دانند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X