آیا جانشین حامد کرزای در فرآیندی قانونی مشخص خواهد شد؟

آیا جانشین حامد کرزای در فرآیندی قانونی مشخص خواهد شد؟

شفاف/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت شفاف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
جنجال های انتخاباتی در افغانستان ظاهرا پایانی ندارد.حالا با نزدیک شدن به روزهای پایانی ریاست جمهوری کرزای و اجبار قانون برای مشخص شدن جانشین او التهابات سیاسی در افغانستان به اوج خود رسیده است.
رئیس‌جمهوری افغانستان از دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری کشورش درخواست کرد تا بر سر تشکیل دولت جدید وحدت ملی به توافق برسند.
حامد کرزای،‌ رئیس‌جمهوری افغانستان سه‌شنبه در مراسم سیزدهمین سالگرد ترور احمدشاه مسعود، فرمانده پیشین مجاهدین گفت که افغانستان نیاز فوری و ضروری به حکومت جدید دارد که هر دو نامزد می‌توانند آن را تشکیل دهند. در این مراسم که با حضور صدها سیاستمدار پرنفوذ افغانستان برگزار شد، کرزای از عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد‌زی درخواست کرد تا اختلافات را کنار گذاشته و توافق کنند.
وی گفت که طرفین می‌توانند طی چند روز آینده به توافق برسند و افغانستان ظرف یک هفته دولت جدید داشته باشد. احمدشاه مسعود از فرماندهان ارشد جبهه متحد افغانستان که علیه طالبان می‌جنگید و وزیر سابق دفاع افغانستان در اثر انفجار دوربین فیلمبرداری دو شخص عرب که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در روز هجدهم شهریور سال ۱۳۸۰ در شمال افغانستان ترور شد.

کرزای در این مراسم تاکید کرد: افغانستان ضرورت بسیار مبرم و عاجل به ایجاد حکومت نو دارد. وقت حکومت ما تمام شده، حکومت جدید می‌خواهیم. حکومت جدید را دکتر عبدالله عبدالله و دکتر اشرف غنی می‌توانند ایجاد کنند. اتحاد و اتفاق آنها اگر امروز به نتیجه برسد به نفع همه ماست. کرزای ابراز امیدواری کرد که هر دو رقیب انتخابات فردا یا پس فردا به نتیجه برسند و در جریان همین هفته حکومت جدید تشکیل شود تا او قدرت را تحویل دهد.
وی به طور مکرر از صدها تن از حضار مراسم خواست که با صدای بلند از هر دو نامزد بخواهند که هر چه زودتر به نتیجه برسند و کشور را از وضعیت کنونی نجات دهند. حاضران هم به درخواست او پاسخ مثبت دادند.

اما شرکت کنندگان مراسم به دنبال سخنرانی عبدرب الرسول سیاف، رهبر جهادی که هواداران او از عبدالله حمایت می‌کنند، به صبغت‌الله مجددی دیگر رهبر جهادی، که از احمدزی حمایت می‌کند، اجازه سخنرانی ندادند.

ایجاد اختلال با سر و صدا در آغاز سخنرانی مجددی، با درخواست مکرر او فروکش نکرد و در نهایت عبدالله به جایگاه رفت و از حاضران خواست که مسایل سیاسی را به روز شهید پیوند ندهند. هر سال هفته درگذشت احمدشاه مسعود در افغانستان به نام هفته شهید تجلیل می‌شود.
با وجود این، کسانی که مانع سخنرانی مجددی شدند، آرام ننشستند و به سر و صدا ادامه دادند. سرانجام، احمدولی مسعود، برادر احمدشاه مسعود در سخنان کوتاهی به سرزنش آنها پرداخت و گفت که براساس مسایل سیاسی زودگذر نباید با بزرگان کشور چنین برخورد کرد.
مجددی گفته است که براساس استخاره از نامزدی اشرف غنی احمدزی حمایت می‌کند و عبدالله عبدالله را برای مقام ریاست جمهوری مناسب نمی‌داند. به این ترتیب، تلاش رهبران تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله برای دور نگهداشتن فضای مراسم سالگرد احمدشاه مسعود از جنجال‌های سیاسی و انتخاباتی به نتیجه نرسید. این روزها فضای سیاسی افغانستان ملتهب است و آخرین گفت‌وگوی سیاسی هر دو نامزد در روز دوشنبه بی‌نتیجه پایان یافت.

عبدالله گفته است که دولت برآمده از تقلب را به هیچ صورت نمی‌پذیرد. در مقابل اما، منابع تیم تحول و تداوم به رهبری احمدزی گفته که هنوز امیدواراست که گفتگوهای دو طرف ادامه یابد و به نتیجه برسد. تاکید کرزای بر توافق هر دو نامزد هم بیانگر آن است که رهبران سیاسی کشور هنوز امید خود را برای به نتیجه رسیدن گفت‌وگوها برای تشکیل دولت وحدت ملی از دست نداده‌اند. عبدالله عبدالله که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیشتاز بود نتوانست اکثریت مطلق آراء را بدست آورد و دور دوم با حضور وی و احمد‌زی در ژوئن برگزار شد که این رای‌گیری به دلیل تقلب گسترده مورد انتقاد تیم عبدالله قرار گرفت.

پس از آن با میانجی‌گری جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا دو طرف توافق کردند تا مجددا آراء بازشماری شود و دولت وحدت ملی تشکیل شود اما همچنان اختلافاتی میان دو نامزد وجود دارد که همین امر اعلام پیروز نهایی را به تاخیر انداخته و افغانستان با بن‌بست سیاسی مواجه شده است.
حال باید دید تا هفته آینده آیا جانشین حامد کرزای مشخص خواهد شد و التهابات سیاسی در این کشور فروکش خواهد کرد و یا همچنان افغانستان چشم به جانشین کرزای خواهد داشت و از طرق دیگر التهابات در این کشور حل خواهد شد؟روزهای آینده یقینا پاسخ این پرسش را با خود به همراه خواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا جانشین حامد کرزای در فرآیندی قانونی مشخص خواهد شد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X