بانک مرکزی: فعلاً از ابزارهای پولی برای کنترل نقدینگی استفاده نمی‌کنیم/ کاهش حجم پایه پولی در ۴ ماه نخست امسال

بانک مرکزی: فعلاً از ابزارهای پولی برای کنترل نقدینگی استفاده نمی‌کنیم/ کاهش حجم پایه پولی در ۴ ماه نخست امسال

فارس/ معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه رشد نقدینگی در ۴ ماه اول امسال از محل رشد ضریب فزاینده بوده و پایه پولی رشد منفی داشته است،‌ گفت: به همین دلیل بانک مرکزی فعلاً از ابزارهای پولی برای کنترل نقدینگی استفاده نمی‌کند.

پیمان قربانی با اشاره به کاهش حجم پایه پولی در چند ماه اخیر، اظهارداشت: رشد نقدینگی در 4 ماه ابتدای سال جاری از محل رشد ضریب فزاینده پولی بوده و پایه پولی در این مدت کاهش یافته است.

وی افزود: بانک مرکزی در راستای تعقیب اهداف تورمی خود، قطعا مسیر رشد نقدینگی را رصد و با ارزیابی‌های مستمر آن را پایش می‌کند و هر زمان که لازم باشد از ابزارهای سیاستی برای کنترل نقدینگی استفاده خواهد کرد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: ابزار‌های در اختیار بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی احصاء شده که فروش اوراق مشارکت یا تجدید نظر در نرخ‌های سود بانکی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته وی فعلا بانک مرکزی به قصد انتشار اوراق مشارکت برای کنترل نقدینگی ندارد زیرا در سال جاری رشد نقدینگی از طریق ضریب فزاینده بوده و پایه پولی رشد منفی داشته است.

قربانی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی فعلا پایش مستمر نقدینگی را در دستور کار دارد، گفت: هدف بانک مرکزی کنترل تورم به عنوان یک متغیر اصلی است و متغیرهای میانی مانند نقدینگی و پایه پولی در درون این هدف اصلی دنبال می‌شود.

به گزارش فارس، در 4 ماه ابتدای سال جاری رشد پایه پولی منفی 5.9 درصد، ضریب فزاینده مثبت 12.4 درصد و حجم کل نقدینگی 629 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بانک مرکزی: فعلاً از ابزارهای پولی برای کنترل نقدینگی استفاده نمی‌کنیم/ کاهش حجم پایه پولی در ۴ ماه نخست امسال» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X