وطن امروز نوشت: نمره مشروط برای وزارت 13 میلیونی!/ نگاهی به عملکرد وزیر آموزش و پرورش

وطن امروز نوشت: نمره مشروط برای وزارت 13 میلیونی!/ نگاهی به عملکرد وزیر آموزش و پرورش

وطن امروز/ متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

اینکه گفته می‌شود معلم نباید دغدغه معیشت داشته باشد جمله‌ای امیدبخش است اما اینکه تاکنون آموزش و پرورش دولت یازدهم چقدر توانسته این جمله را عملیاتی کند، جای سوال دارد. آموزش و پرورش در حال حاضر در گرداب کسری بودجه فرو رفته و براساس گفته‌های مدیران این وزارتخانه، آنها نمی‌توانند آنطور که می‌خواهند به وعده‌های داده شده جامه عمل بپوشانند اما یادآوری این نکته ضروری است که کسری بودجه از ابتدای تاسیس این وزارتخانه تاکنون وجود داشته و این بسته به هوش و ذکاوت مجموعه مدیریتی فانی دارد که چگونه بتوانند این کسری را جبران و راهکارهای متفاوتی را برای به دست آوردن منابع جدید پیدا کنند. «معلم نباید دغدغه معیشت داشته باشد»، جمله‌ای بود که در تاریخ 5 آبان ماه 1392 علی‌اصغر فانی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش آن زمان و وزیر فعلی آموزش و پرورش در جلسه رای اعتماد نمایندگان مطرح کرد. فانی در ادامه دفاعیات خود، این را هم اضافه کرد که یک معلم باید بتواند با فراغ‌بال همه زندگی خود را وقف دانش‌آموزان کند و مشکلی برای تامین معیشت زندگی نداشته باشد. فانی در این جلسه توانست با 185 رای، به عنوان وزیر آموزش و پرورش وارد کابینه دولت یازدهم شود. در این گزارش قصد داریم عملکرد فانی را پس از گذشت 10 ماه از مسؤولیتش در این وزارتخانه در حوزه رفاهی و معیشتی معلمان بررسی کنیم.

معلمان ناراضی از حقوق و مزایا
معلم با حقوق و مزایای پایین و فقیر از لحاظ تامین معاش، فرد بی‌انگیزه‌ای است که در نهایت باعث کاهش کیفیت آموزش می‌شود البته براساس آمار اعلام شده و همچنین با استناد به گفته‌های مدیران آموزش و پرورش به طور متوسط در 10 سال گذشته 90 درصد اعتبارات وزارت آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق و مزایای پرسنل آن شده است. این آمار در حالی مطرح می‌شود که فرهنگیان بارها از نارضایتی خود بابت پایین بودن حقوق سخن می‌گویند و از آن به عنوان تبعیض نام می‌برند. با این وجود کارکنان آموزش و پرورش حقوق و مزایای خود را در مقایسه با کارکنان برخی نهادهای دیگر کافی نمی‌دانند.

باقی ماندن مژده رفاهی در حد شعار
فانی اول مهرماه 92 یک مژده رفاهی به معلمان داد و گفت: تامین معیشت فرهنگیان برنامه درازمدتی است که باید در چند مرحله انجام شود. مطالعاتی که مشاوران اقتصادی من انجام داده‌اند این نوید را می‌دهد که تا چند ماه آینده گام‌های موثری را می‌توانیم در این زمینه برداریم که تا این موضوع قطعی نشود و از اجرای آن مطمئن نباشیم، جزئیات برنامه‌ها را اعلام نخواهم کرد.این خبر در حالی اعلام شد که حالا پس از گذشت 11 ماه هنوز شاهد اقدام چشمگیری در این حوزه نیستیم.

طولانی شدن وعده 4 ماهه وزیر
هفتم آذر 92 فانی بار دیگر از ارتقای وضعیت رفاهی معلمان تا پایان سال خبر داد و گفت: معلمان از بهترین افراد جامعه هستند و در همان روزهای اول که وارد آموزش و پرورش شدم، به لحاظ اهمیتی که بحث معیشت معلمان و موضوعات اقتصادی داشت، مشاوری را در این زمینه منصوب کردم و به برنامه‌های خوبی نیز رسیده‌ایم که امیدواریم نتایج آن در آینده مشخص و بخشی از تکلیف ما در قبال فرهنگیان ایفا شود. آقای وزیر همچنین وعده 4 ماهه‌ای را برای اعلام نتیجه برنامه‌ریزی‌هایی که برای ارتقای معیشت معلمان صورت گرفته، داد. تشکیل تیم اقتصادی در آموزش و پرورش حرکت پسندیده و قابل تقدیری است اما موضوع مهم‌تر تحقق وعده‌های داده شده در این حوزه است.

فراز و نشیب‌های طلایی شدن بیمه
بیمه طلایی در چند ماه گذشته با فراز و نشیب‌هایی همراه بود به طوری که پس از انعقاد قرارداد آموزش و پرورش با بیمه آتیه‌سازان حافظ اعلام شد خدمات دندانپزشکی و خرید عینک از بیمه فرهنگیان حذف خواهد شد که البته پس از اعتراض گسترده فرهنگیان و انتقاد نمایندگان، ارائه این خدمات از سر گرفته شد. از سوی دیگر به تازگی اعلام شده فرهنگیان باید برای بهره‌مندی از خدمات بیمه طلایی فرهنگیان به مراکز بیمه مراجعه کنند تا دفترچه‌های بیمه هولوگرام بیمه آتیه درج شود.

وعده افزایش 25 درصدی حقوق
از دیگر وعده‌های فانی، افزایش 25 درصدی حقوق معلمان بود. وی در 10 اسفند 92 از پیگیری افزایش حقوق معلمان ابتدایی به دلیل سختی کار آنها خبر داد. در حال حاضر معلمان مقطع ابتدای چشم‌انتظار تحقق این وعده تا مهرماه هستند اما آنطور که مدیران این وزارتخانه می‌گویند این وعده به دلیل محدودیت اعتبارات و کسری بودجه در هاله‌ای از ابهام است.

صدای نارضایتی نمایندگان هم بلند شد
این در حالی است که پیش از این مهرداد بذرپاش، نماینده مجلس از بی‌توجهی آموزش و پرورش به وضعیت رفاهی معلمان انتقاد کرده و بیان داشت: وزیر بارها مژده افزایش امکانات رفاهی به فرهنگیان را داده است اما تاکنون شاهد اقدام قابل‌ملاحظه‌ای در این حوزه‌ها نبوده‌ایم. یک معلم حق‌التدریس در این باره به مهر گفته است: حقوق و مزایاى کارمندان این وزارتخانه در سطح پایینی قرار دارد و در بعضی مواقع معلمان حق‌التدریس با وجود آنکه ساعاتى برابر با سایر معلمان تدریس می‌کنند اما نصف حقوق سایر معلمان را دریافت می‌کنند و از طرفی توجهى به جذب آنها در آموزش و پرورش نمی‌شود.

مرخصی زایمان فرهنگیان شاید وقتی دیگر
یکی دیگر از وعده‌های مطرح شده، طرح ویژه مرخصی زایمان فرهنگیان بود. فانی با اعلام اینکه این طرح در سال تحصیلی 94-93 اجرایی نمی‌شود، گفت: آنطور که معاون پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش می‌گوید محدودیت اعتبارات این وزارتخانه به ما اجازه نمی‌دهد این طرح را عملیاتی کنیم اما به احتمال زیاد در سال آینده این طرح اجرا خواهد شد. در حالی که مقامات عالی کشور اعلام می‌کنند هم‌اکنون سطح معیشت معلمان کمتر از متوسط جامعه است و حتی در وضعیت خوب از حد متوسط جامعه بالاتر است، باید فکری به حال این قشر کرد که توقع زیادی ندارند و تنها به دنبال رفاه حداقلی برای خود و خانواده‌شان هستند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وطن امروز نوشت: نمره مشروط برای وزارت 13 میلیونی!/ نگاهی به عملکرد وزیر آموزش و پرورش» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X