معاون وزیر کشاورزی: استفاده از روغن پالم در شیر توجیه اقتصادی ندارد

معاون وزیر کشاورزی: استفاده از روغن پالم در شیر توجیه اقتصادی ندارد

ایسنا/‌ معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی در خصوص تنش‌ها و چالش‌هایی که در مورد روغن گیاهی پالم وجود دارد، گفت: استفاده از پالم در شیر توجیه اقتصادی ندارد چراکه برای گرفتن چربی از شیر باید هزینه‌ای را متحمل شویم و افزودن چربی به آن نیز هزینه‌ دیگری را در بر خواهد داشت پس صرفه اقتصادی در این کار وجود ندارد.

حسن رکنی در جلسه‌ای که با حضور جمعی از دامداران استان در سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی برگزار شد، افزایش تولید شیر را یکی از برنامه‌های توسعه‌ای وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در سال جاری قیمت شیر را 1440 تومان تصویب کرده در صورتی که براساس قیمت‌های کارشناسی این محصول باید با قیمت 1520 تومان از دامدار خریداری می‌شد اما دامداران با هدف حمایت از مصرف‌کننده از منافع خود کوتاه آمده و برای رفاه جامعه، محصول خود را با قیمت 1440 تومان عرضه می‌کنند.
وی افزود: شیر از مغذی‌ترین، مناسب‌ترین و متوازن‌ترین پروتئین‌هایی است که می‌تواند در سبد خانوار قرار گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی افزود: باید به وضعیت محصولاتی که قبلا از پالم استفاده می‌کرده‌اند، رسیدگی شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بر اساس توصیه وزارت بهداشت و درمان باید 50 درصد منابع پروتئین در بخش پروتئین حیوانی از محل شیر تأمین شود و یا سرانه مصرف شیر را به 160 کیلو برسانیم که براین اساس، در چشم‌انداز 1404 تولید 18 میلیون تن شیر در برنامه‌های توسعه‌ای پیش‌بینی شده است.
رکنی گفت: نزدیک 50 درصد شیر تولیدی از حدود یک میلیون رأس دام تأمین می‌شود در حالی که حدود هشت میلیون رأس گاو در سطح کشور داریم.

وی گفت: به منظور توازن تولید و ارزآوری باید مرزها برای صادرات محصولات مختلف کشاورزی باز باشد که در این راستا صادرات دام زنده سبک و سنگین آزاد شده است که هیچ مشکلی برای مصرف داخلی ایجاد نمی‌کند چراکه به اندازه کافی انباشتگی تولید در این بخش وجود دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی افزود: اگر ساختار ژنتیکی، مدیریتی و تغذیه‌ای را اصلاح کنیم، با جمعیت بسیار کمتر از هشت میلیون می توان به بیش از 18 میلیون تن تولید رسید.
وی عنوان کرد: در سه ماهه نخست امسال با توجه به قیمت‌گذاری شیر برای تنظیم بازار، پرداخت یارانه 190 تومانی به ازای هر کیلو شیر به دامداران مورد تصویب قرار گرفته است.
رکنی بیان کرد: برای حمایت از جریان تولید در سطح کشور صادرات دام سبک در دستور کار قرار گرفت و حدود سه هفته قبل صادرات دام سبک آزاد شد. صادرات این محصول هیچ مشکلی برای مصرف داخلی ایجاد نمی‌کند چراکه به اندازه کافی انباشتگی تولید در این بخش وجود دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی گفت: از شش ماه گذشته صادرات دام سنگین هم آزاد شده است.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزیر کشاورزی: استفاده از روغن پالم در شیر توجیه اقتصادی ندارد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X