پارسینه: بیماری صنعت هنوز هم ادامه دارد؛ حال تولید در دولت یازدهم بهبود یافته یا خیر؟

پارسینه: بیماری صنعت هنوز هم ادامه دارد؛ حال تولید در دولت یازدهم بهبود یافته یا خیر؟

پارسینه/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب سایت پارسینه است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
حال تولید در کشور وخیم است.از همان روزهای پر تلاطم اقتصادی در زمان حیات دولت محمود احمدی نژاد که هر روز خبر از تعطیلی کارخانه های بزرگ و کوچک صنعتی و تولیدی به گوش می رسید ،بیماری تولید به وضعیت بحرانی رسید. در واقع نوسانات ارزی، تحریم ها و عدم پرداخت یارانه تولید آنچنان بلایی بر سر تولید و صنعت کشور آورد که درست کردن آن به این آسانی ها نیست در آن روزهای پر التهاب اقتصادی نیز کسی به فکر نبودکه نبود.
درواقع می توان گفت تحریم ها و عدم پرداخت تسهیلات و یارانه تولید به واحد های صنعتی و از سوی دیگر بالا رفتن نرخ انرژی در پی اجرایی کردن فاز اول هدفمندی یارانه ها و حالا هم فاز دوم صنعتگران را دچار اشکال کرده است.
به گفته سیدمحمدعلی سید ابریشمی"در حال حاضر 70 درصد از واحدهای تولیدی فعال در شهرکهای صنعتی سراسر کشور با مشکل کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش مواجهند."
به تازگی نیز دولت بانکها را مکلف کرده تا ظرف سه سال مازاد دارایی‌های خود به ویژه املاک و مستغلاتشان را بفروشند و درآمد حاصل از این فروش را به اعطای تسهیلات به بخش صنعت و تولید اختصاص دهند.

در همین حال رامین پاشایی فام که اخیرا به عنوان نماینده بانک مرکزی در برنامه مناظره شرکت کرده بود نیز اعلام کرد که"در دنیا بانکها اصولا به پروژه‌های ایجادی و ساخت کارخانه تسهیلات نمی‌دهند چون ممکن است سرمایه آنها سالها بلوکه شود، در عوض بانکهای جهان در زمینه تامین سرمایه در گردش موردنیاز واحدهای تولیدی و صنعتی بسیار فعالند."
اظهارنظری که مهر تاییدی است بر وظیفه بانکها برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی.از سوی دیگر با توجه به مشکلات اقتصادی پیش آمده در چند سال اخیر به ویژه سه برابر شدن نرخ ارز نیاز به نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی به شدت افزایش یافته و این در حالی است که در همین مدت بانکها به جای حمایت از بخش تولید به سمت سرمایه‌گذاریهای با سود بالا و ریسک کم مانند خرید املاک و حوزه تجارت رفته‌اند.

به این ترتیب است که حال صنایع مانند نساجی هنوز خوب نیست چرا که به تازگی نیز، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی در این خصوص گفته: در حال حاضر مشکل نساجی‌ها به لحاظ تامین مواد اولیه تاحدی برطرف شده اما آنچه بیش از پیش تعطیلی و یا توقف فعالیت این تولیدکنندگان را با مشکل مواجه کرده عدم نقدینگی و کوچک شدن بازار است.

محمد مروج حسینی، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی در این خصوص تاکید کرده: در حال حاضر بانک‌ها مشغول بنگاه داری بوده و در زمینه کمک به گردش سرمایه تولیدی‌ها مساعدتی نداشته‌اند.
وی ادامه داده: در حال حاضر با توجه به اینکه قدرت و توانایی خرید مصرف کنندگان پایین آمده و بازار کوچک شده، مشکل نساجی‌ها دوچندان شده است.

از سوی دیگر، آنچه مسلم است، رکود تورمی طی سال های 1391 و1392 دامن اقتصاد ایران را گرفته تا علاوه بر گرانی و افزایش روز افزون تورم، بیکاری و رکود را نیز میهمان بازارهای اقتصادی کشور کند.
این در حالی است که جزء رکودی این پدیده نسبت به جزء تورم آن پیچیدگی‌های بیشتری دارد؛ زیرا رکود می‌تواند از تحولات هر یک از دو سمت عرضه و تقاضای اقتصاد ناشی شده باشد و بسته به اینکه از تحولات کدام سمت بیشتر اثر پذیرفته باشد، مسیر برون‌رفت از آن نیز متفاوت خواهد بود.

به همین دلیل است که دولت یازدهم در مسیر ایفای مسوولیت خود در پرداختن به مسایل اصلی و مهم کشورباید پس از خارج کردن اقتصاد از التهاب بسیار بالای تورمی و طراحی هدفمندی یارانه‌ها با ساز‌و‌کاری متفاوت و اعمال ملاحظات شرایط رکود تورمی در آن، تهیه برنامه خروج غیر‌تورمی و پایدار از رکود را در دستور کار قرار دهد.
امری که هنوز با وجود بسته اقتصادی دولت محقق نشده و هنوز هم تکلیف صنایع کشور مشخص نشده است و باید منتظر ماند و دید در نهایت چه آینده ای برای صنعت کشور رقم می خورد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پارسینه: بیماری صنعت هنوز هم ادامه دارد؛ حال تولید در دولت یازدهم بهبود یافته یا خیر؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X