ایرانسرا/ نام قدیم شیراز چه بوده‌ است؟

ایرانسرا/ نام قدیم شیراز چه بوده‌ است؟

کامیاران سفر/ یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکزاستان فارس است. جمعیت شیراز در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۱،۴۶۰،۶۶۵ نفر بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومه شهر به ۱٬۷۰۰٬۶۸۷ نفر می‌رسد شیراز در بخش مرکزی استان فارس، در ارتفاع ۱۴۸۶ متری از سطح دریا و در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. این شهر از سمت غرب به کوهکوه دراک، از سمت شمال به کوه‌های بمو، سبز پوشان، چهل مقام وبابا کوهی (از رشته کوه‌های زاگرس) محدود شده‌است.
 شیراز پس از تبریز (در سال ۱۲۸۷) وتهران (در سال ۱۲۸۹) سومین شهر ایران است که در سال ۱۲۹۶ خورشیدی، نهاد شهرداری در آن تأسیس گردید، شهرداری شیراز به ۹ منطقه مستقل شهری تقسیم شده و جمعاً مساحتی بالغ بر ۱۷۸٫۸۹۱ کیلومتر مربع را شامل می‌شود
 نام شیراز در کتاب‌ها و اسناد تاریخی، تحت نام‌های مختلفی نظیر «تیرازیس»، «شیرازیس» و «شیراز» به ثبت رسیده‌است. محل اولیه این شهر در محل قلعه ابونصربوده‌ است. شیراز در دوران بنی امیه به محل فعلی منتقل می‌شود و به بهای نابودی اصطخر-پایتخت قدیمی فارس- رونق می‌گیرد. این شهر در دوران صفاریان،بوییان وزندیان پایتخت ایران بوده‌است.
موقیت جغرافیایی: شیراز که از شهرها بزرگ ا ران و تاریخی ترین شهر حال حاضرایران می باشد. شهر شیراز در بخش مرکز استان فارس و در ارتفاع 1486 متر از سطح در ا و در منطقه کوهستان زاگرس واقع شده و آب و هوا معتدل دارد. ا ن شهر از سمت غرب به کوه‌ ‌دراک، از سمت شمال به کوه‌ها بمو، سبزپوشان، ‌چهل‌ مقام و باباکوه (از رشته کوه‌ها زاگرس) محدود ‌شده‌است و در منطقه‌ ای به‌ وسعت 1268 کیلومتر مربع گسترده و به 9 منظقه شهر نقش شده‌است.
 جاذبه های گردشگری: شیراز به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران مطرح بوده و با جاذبه‌های تاریخی فراوان برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده‌است. از جاذبه‌های تاریخی شهر شیراز می‌توان به آتشکده صمیکان،آرامگاه حافظ،آرامگاه حافظ،آرامگاه سعدی،ارگ کریم خان،باغ جهان نما،باغ ارم ، باغ چهل تن،باغ دلگشا،باغ عفیف آباد،باغ نارنجستان قوام،باغ هفت تن، خانه صالحی،چاه مرتاض علی،حمام باغ نشاط،عمارت باغ ایلخانی، مسجد نصیر الملک، قصر ابو نصر ، مدرسه آقا بابا خان، مدرسه خان،موزه پارس، موزه هفت تنان،نقش برجسته بهرام اشاره کرد.

ایرانسرا/ نام قدیم شیراز چه بوده‌ است؟

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایرانسرا/ نام قدیم شیراز چه بوده‌ است؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X