رئیس اسبق سیا مدعی شد: ایران در 18 ماه می‌تواند به سلاح هسته‌ای برسد

رئیس اسبق سیا مدعی شد: ایران در 18 ماه می‌تواند به سلاح هسته‌ای برسد

باشگاه خبرنگاران / "مایکل ارنست هایدن" رئیس اسبق سازمان سیا آمریکا در مصاحبه با نشریه یدیعوت آحارنوت گفت: ایران در مدت زمان 18 ماه می تواند به سلاح هسته‌ای برسد.
به گزارش پایگاه اینترنتی نشریه یدیعوت آحارنوت، "هایدن" گفت: اسرائیل و آمریکا نگرانی های مشترکی درباره ایران و گسترش تسلیحات کشتار جمعی و موضوع تروریسم دارند.در گفتگوهای خود با مقامات اسرائیلی ما درباره حقایق اصلی اختلاف نظر نداریم.در حال حاضر تخمین های اسرائیلی ها با تخمین های آمریکایی ها در برخی مواقع و زمانی که به موضوع ایران می رسند،متفاوت است.زمانی که شما درباره مقیاس زمانی آنها و توانایی تولید سلاح اتمی صحبت می کنید باید هشت نقطه اطلاعاتی را بین آغاز و پایان آن بررسی کنید.هر نقطه اطلاعاتی دامنه ای را به ما نشان می دهد که بر اساس آن به روش های گوناگون دقیقا تخمین می زنیم که ایرانی ها در کجا قرار دارند.ما در هر نقطه اطلاعاتی حد متوسط آن را در نظر می گیریم و در پایان آن می گوییم که آنها می توانند در مدت زمان هجده ماه به سلاح اتمی برسند.اسرائیلی ها هم به همین اطلاعات نگاه می کنند و البته آنها چارچوب زمانی کوتاه تری را مطرح می کنند.شما قدری به خطر نزدیکتر هستید.من این موضوع را به خوبی درک می کنم.اگر من یک افسر اطلاعاتی اسرائیلی بودم تفاوتی قائل نمی‌شدم.

هایدن در پاسخ به این سوال که براساس مطلب منتشر شده در نشریه نیویورک تایمز آیا آمریکا در همکاری با موساد و وزارت جنگ اسرائیل در ایجاد و حمله ویروس استاکس نت به تاسیسات اتمی ایران نقش داشته است یا نه؟گفت:این غیرمسئولانه است که با توجه به مقام و پیشینه ای که من داشته ام ،بتوانم درباره موضوعی که ذکر کردید،اظهار نظری کنم.

رئیس اسبق سیا در ادامه گفت:ایران همیشه به عنوان یک هدف دشوار باقی مانده است.همیشه رئیس جمهور بوش از من دو سوال درباره ایران می پرسید،یکی از این سوالات درباره برنامه اتمی این کشور و اینکه چه تعداد سانتریفیوژ و اورانیوم غنی سازی شده دارند، در کوتاه مدت چه زمانی آنها می توانند به بمب برسند،بود.

وی افزود:سوال دومی که وی از من می پرسید این بودکه آنها (ایرانی ها)چگونه فکر می کنند؟آنها چگونه تصمیم گیری می کنند؟دولت آنها چگونه کار می کند؟من همیشه می خواستم که به سوال اول پاسخ دهم و نه دومی زیرا ما می توانیم به خوبی بر روی مسائل فیزیکی تمرکز کنیم اما درک این موضوع که ایرانی ها چگونه تصمیم گیری می کنند،کار دشواری است.هدف سیاست آمریکا تغییر افکار ایرانی ها بوده است.

این مقام اسبق اطلاعاتی آمریکا در ادامه در باره روابط اطلاعاتی بین آمریکا و رژیم صهیونیستی گفت:من نمی خواهم انتقاد کنم و همیشه به طور کلی صحبت می کنم.ما در سراسر جهان با کشورهای مختلف روابط داریم و در موضوعات مرتبط اطلاعات ما غنی و گسترده است و از لحاظ فن آوری هوشمندانه و جهانی رفتار می کنیم.اما متحدان ما چه ارائه می کنند؟آنها کوچک هستند.آنها از لحاظ فرهنگی و زبانی هوشمند هستند و با توجه به اهداف خود رفتار می کنند و بر روی موضوع متمرکز می شوند.برخی اوقات از لحاظ فرهنگی و دید شخصی تفاوت های بزرگی مشاهده می شود. من این موضوع را از دیدگاه یک آمریکایی نگاه و درک می کنم. از نظر من و با توجه به پنج باری که با میر داگان (رئیس پیشین موساد)دیدار کردم او فردی غیر عادی بود.ما روابط دوستانه داشتیم و داریم.من به وی احترام می گذارم و این احترام به نظرم دو جانبه است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حماس هدفی برای آمریکا محسوب می شود؟گفت:از لحاظ اطلاعاتی البته هدف محسوب می‌شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رئیس اسبق سیا مدعی شد: ایران در 18 ماه می‌تواند به سلاح هسته‌ای برسد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات





جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات



{literal} {/literal}
X