بخت اندک کامیابی ائتلاف ضد داعش، بدون ایران

بخت اندک کامیابی ائتلاف ضد داعش، بدون ایران

فرهیختگان/ متن پیش رو در فرهیختگان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آمریکا در حالی ائتلافی تازه برای مبارزه با گروه تروریستی- تکفیری موسوم به داعش تشکیل داده است که از آخرین ائتلاف بین‌المللی نظامی که واشنگتن برای حمله به یک کشور ثالث تشکیل داده بود بیش از یک دهه می‌گذرد. در آن زمان دولت جمهوریخواه آمریکا برای حمله به عراق با بهانه ذخیره‌سازی سلاح‌های کشتار جمعی از سوی صدام‌حسین، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور، ائتلافی از 32 کشور که نقش اصلی و رهبری در آن را آمریکا و انگلیس مشترکا برعهده داشتند و بقیه کشورها بیشتر نیروهای پشتیبان و تجهیزات یا کمک‌های غیرمستقیم را تامین می‌کردند، تشکیل داد و عراق را اشغال کرد. پس از آخرین تجربه رهبری یک نیروی بین‌المللی نظامی که برای آمریکا تریلیون‌ها دلار هزینه و رسوایی‌های اطلاعاتی زیادی به همراه داشت، دولت باراک اوباما، چندان تمایلی به اقدام مشترک نظامی جدید از خود نشان نداد حتی در سال 2011 و درگیری‌های لیبی که کشورهای اروپایی عزمی راسخ برای برخورد با معمر قذافی، دیکتاتور سابق این کشور داشتند نیز آمریکا رهبری این حمله را نپذیرفت و تنها به ایفای نقش در حد یکی از اعضای ناتو اکتفا کرد تا فرانسه ابتکار‌عمل حمله به لیبی را در دست بگیرد.
اکنون پس از گذشت 11 سال و فراز و فرودهایی که سیاست خارجی دولت دموکرات آمریکا به رهبری باراک اوباما تجربه کرده است، پس از خطری که داعش برای سرمایه‌گذاری‌های نفتی شرکت‌های آمریکایی در عراق ایجاد کرد و فشار افکار عمومی بر دولت آمریکا که به‌دنبال بریده شدن سر خبرنگاران این کشور به دست داعش، به راه افتاد؛ دولت آمریکا در هفته گذشته خبر از تشکیل یک ائتلاف نظامی برای اقدام علیه داعش در عراق و سوریه داد. این ائتلاف که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به حضور نداشتن ایران در آن تاکید کرده، قرار است امروز (دوشنبه) در پاریس، پایتخت فرانسه، به بررسی راهکارها و طرح‌های احتمالی برای برخورد همه‌جانبه با تروریست‌های تکفیری داعش بپردازد. مخالفت آمریکا با حضور ایران در این ائتلاف در حالی مطرح می‌شود که ایران در مقابل دعوت‌های مستقیم و غیر‌مستقیم نخست‌وزیر انگلستان، وزیر امور خارجه فرانسه و رئیس‌جمهوری این کشور، تمایلی برای حضور در ائتلاف یا پشتیبانی از آنها نشان نداده بود. ایران از مدتی پیش در یک همکاری دوجانبه با دولت عراق و دولت اقلیم خودگران کردستان این کشور اقدامات عملی خود علیه داعش را آغاز کرده است و نسبت به عزم راسخ ائتلاف مذکور تردیدهای جدی‌دارد که در موضع‌گیری‌های مقامات رسمی نیز بیان شده‌اند. خبرگزاری رویترز در یک گزارش تحلیلی به بررسی نقش ایران در مبارزه با تروریست‌های تکفیری و آسیب‌هایی که حذف تهران از این گروه می‌تواند داشته باشد پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران که برای شرکت در چهاردهمین نشست کشورهای عضو پیمان شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان به‌سر می‌برد، گفت: «ساده‌انگاری خواهد بود اگر فکر کنیم مساله تروریسم را می‌شود صرفا با حمله هوایی حل کرد. بدون وجود عزم راسخ بین‌المللی و یک همکاری نزدیک میان کشورهای منطقه در یک اقدام مشترک نمی‌توان امید به موفقیت در مقابل داعش داشت.» کارشناسان غربی معتقدند که روسای جمهوری ایران، روسیه و چین در ملاقات‌هایی که در حاشیه این اجلاس داشته‌اند به تحلیل استراتژی طرح شده از سوی باراک اوباما برای مقابله با داعش که در سخنرانی 11 سپتامبر او اعلام شد، نشسته‌اند.
در این طرح اوباما تاکید کرده است که حضور بشار اسد در هر گونه ائتلاف بر ضد تروریسم غیر قابل پذیرش است. این استراتژی در حالی مطرح شد که روسیه و سوریه بارها تاکید کرده‌اند هرگونه حمله هوایی به سوریه باید با درنظر گرفتن پروتکل‌های سازمان ملل و با تایید و نظارت این سازمان باشد؛ در غیر این صورت هر اقدامی غیر قانونی خواهد بود.
هـــــمچنین دیـــدگاه مــتخصصان نظامی درباره حضور سوریه متفاوت از رئیس‌جمهوری آمریکاست؛ به‌عنوان مثال لرد دیوید ریچاردز، فرمانده سابق ارتش بریتانیا تاکید دارد که بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه باید بنا بر مقتضیات زمان به همکاری دعوت شود.

اهمیت نفوذ ایران در عراق و سوریه
لرد ریچاردز در گفت‌وگویی با «تودی پروگرم» تاکید کرد که برای یک همکاری جدی که یک بار برای همیشه ریشه افراطی‌گری اسلامی را بزند، باید دولت سوریه نیز حضور داشته باشد. او همچنین از ایران و روسیه به‌عنوان دو قدرت بزرگ منطقه که حضورشان برای دستیابی به پیروزی در چنین برنامه نظامی حیاتی محسوب می‌شود نام برد و گفت: «در صورتی‌که نیاز به حمله هوایی به مناطقی از سوریه که در اختیار داعش است به‌وجود بیاید، ایران و روسیه تنها قدرت‌های منطقه‌ای هستند که از نفوذ و اعتبار لازم برای راضی کردن مقامات سوری به همکاری برخوردارند.» براساس گزارش‌های سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) تعداد نیروهایی که داعش در اختیار دارد سه برابر آن‌چیزی است که تا‌ به ‌حال پیش‌بینی می‌شده است و اضافه شدن دولت‌های عرب سنی که برخی به پشتیبانی مالی از داعش نیز متهم هستند، نمی‌تواند برای حل مشکل عراق و سوریه فایده‌ای داشته باشد؛ بنابراین حضور ایران برای جلب حمایت نیروهای شیعه عراقی و دولت سوریه حیاتی است. ایران تا امروز پشتیبانی خود از دولت عراق را در این راه اثبات کرده و حتی تبعه‌های افغانستان و پاکستان را که قصد پیوستن به داعش داشتند، حین عبور از این کشور دستگیر کرده است.
این احتمال وجود دارد که دولت آمریکا بر حفظ فهرست فعلی از ائتلاف که واکنش منفی و مخالفت کامل ایران و روسیه را در پی دارد، اصرار ورزد تا آنچه را «فضای حسن نیت» در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 نامیده می‌شود، به نفع خود تغییر دهد؛ تلاشی که گفته‌می‌شود در دور آخر گفت‌وگوهای دوجانبه میان ایران و آمریکا که 11 سپتامبر (20 شهریور) در وین اتریش جریان داشت، نیز دیده شده است. با این حال عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایرانی و معاون وزیرامور خارجه این کشور تاکید کرده که به مذاکره در مورد پرونده هسته‌ای ایران ادامه می‌دهند و تمایلی به افزودن یک بحث چالش برانگیز به مباحثات هسته‌ای که خود چالش‌های بسیاری دارد را به صلاح نمی‌داند.

کاهش تنش میان قدرت‌های منطقه‌ای
یکی دیگر از دستاوردهای قابل توجهی که حضور ایران در ائتلاف علیه داعش می‌تواند به‌ارمغان بیاورد، کاهش تنش میان دو قدرت منطقه‌ای، یعنی ایران و عربستان سعودی، است. پس از گسترش قارچ‌گونه تروریست‌های تکفیری در عراق و سوریه، این گروه دست به تهدید اماکن مقدس مسلمانان در کربلا، نجف، کاظمین، مدینه و مکه زد. جدی شدن تهدید داعش برای این اماکن، دو دولت ایران و عربستان را با دشمنی مشترک و منافعی نزدیک به یکدیگر روبه‌رو کرد و هر دو دولت به این فکر افتادند تا با کنار گذاشتن اختلافات دیرین، به همکاری در مقابله با این خطر بپردازند. سفر اخیر حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران به عربستان و دیدار با مقامات این کشور نیز در راستای همکاری‌های امنیتی و منطقه‌ای برآورد می‌شود.
می‌توان گفت که ناامنی‌های اخیر در خاورمیانه موجب شده تا منافع ملی کشورهای منطقه با منافع خارجی قدرت‌های فرامنطقه‌ای همخوانی پیدا کنند و این همخوانی می‌تواند به‌عنوان شالوده یک همکاری مشترک میان کشورهای منطقه و غرب به رهبری آمریکا، استفاده شود. اگرچه سخنرانی اخیر اوباما و اعلام هم‌پیمانی 10 کشور مرکزی برای جنگ علیه داعش توانست موجی از همراهی و موافقت را ایجاد کند اما تردیدهای جدی‌ای درباره احتمال دستیابی به اهداف و موفقیت ائتلاف نوظهور به رهبری آمریکا بدون همراهی ایران وجود دارد که باراک اوباما به آنها اشاره‌ای نکرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بخت اندک کامیابی ائتلاف ضد داعش، بدون ایران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X