سیاست روز نوشت: پوست‌اندازی اصلاح‌طلبی

سیاست روز نوشت: پوست‌اندازی اصلاح‌طلبی

سیاست روز/ متن پیش رو در سیاست روز منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

این روزها زمزمه‌هایی تازه از اصلاح‌طلبان در رابطه با راه‌اندازی حزب ندا شنیده می‌شود. خبرگزاری‌ها اعلام کرده‌اند که برخی از جوانان اصلاح‌طلب که عمدتاً در حزب منحله مشارکت در سال ۸۸ فعال بودند اخیراً تشکل جدیدی را تحت عنوان «نـدا» مخفف «نسل دوم اصلاح‌طلبان» راه‌اندازی کرده‌اند.
پس از اینکه اعضای این تشکل ۲۵ مرداد‌ماه اعلام موجودیت کردند این خبر همانند یک بمب رسانه‌ای در حوزه احزاب صدا کرد.
تشکل «نـدا» از ۱۲ نفر به عنوان هسته مرکزی تشکیل شده و چهره‌هایی همچون صادق خرازی، سجاد سالک و رضا شریفی در هسته مرکزی تشکل مذکور حضور دارند.
همچنین هادی حیدری، حسن یونسی، شهاب طباطبایی، سجاد سالک، رضا شریفی و سعید نورمحمدی از اعضای کمیته سیاسی تشکیلات ندا بشمار می‌روند.
گفته می‌شود این حزب تلاش دارد تا چهره‌ای تازه از اصلاح‌طلبان به نمایش گذاشته و به قولی از خاتمی و سایر اصلاح‌طلبان عبور کند.
در این میان حسن یونسی فرزند دستیار ویژه رئیس‌جمهور لزوم فعال شدن دوباره اصلاح‌طلبان و تفکر اصلاح‌طلبی در میان جریانات سیاسی کشور را از دلایل اصلی تشکیل این حزب می‌داند.
وی معتقد است که در سال‌های گذشته و بالاخص از سال ۸۸ به بعد، عرصه برای فعالیت اصلاح‌طلبان به شدت تنگ شده و عملا از فعالیت اصلاح‌طلبان در همه عرصه‌ها ممانعت به عمل می‌آمد. وی در این‌باره می‌افزاید: این عامل و یک سلسله دلایل دیگر، ما را به این نتیجه رساند که به سهم خودمان گامی در این هدف برداریم، و این‌بار مسیری را برویم که به اتفاقات سال ۸۴ و پیامدش، سال ۸۸ منجر نشود.
اما توضیحات وقتی کامل‌تر شد که نام خرازی رسانه‌ای شد و پس از آن دیگر جای مجال نبود و صادق خرازی مجبور شد موضوع این حزب را کمی روشن‌تر کند.
صادق خرازی نیز در تشریح مانیفست این حزب گفت: ما در مقطعی قرار داریم که هم باید به نقد تجربه اصلاحات بپردازیم و هم اینکه چیستی و چرایی پایان اصلاحات و پدیده افراط را بررسی کنیم. پس از ۲۴ خرداد باورمان بر این است که زمان مناسب برای آنکه با نقد هوشمندانه علاوه بر تبیین اصالت اندیشه اصلاح‌طلبی و نقد خردمندانه از رفتارها و هنجارها، روند اصلاحات را به احیای مجدد رهنمون سازیم و اصلاحات پوست‌اندازی کند فرا رسیده است.
وی در این‌باره می‌افزاید: دراین راه البته باید به تلاش‌های پیشینیان اصلاح‌طلبی احترام گذاشت اما معتقدیم تندروی، احساس‌گرایی، رفتارهای رادیکال و وجود برخی موانع و سنگ‌اندازی‌ها مانع از این شد که تلاش‌های قبلی با وجود نیت راستین اولیه به نتیجه مطلوب منجر شود.
با وجود این تعاریف اما گویا ایجاد این حزب به مذاق اصلاح‌طلبان خوش نمی‌آید. بنا به گفته برخی از منابع مطلع ، در حال حاضر «نـدا» مراحل اولیه ثبت خود را در وزارت کشور انجام داده است اما نام این حزب در میان ثبت ۱۱ حزب جدید در وزارت کشور نیست! بنابراین به نوعی از گفته‌های راویان خبر بر می‌آید بانیان این حزب برای تولد این حزب جدید دست به سزارین زده‌اند چرا که راهکار طبیعی برای ثبت قانونی حزب هنوز به نتیجه نرسیده است.
کارشناسان سیاسی می‌گویند: نکته قابل تامل در مورد حزب "ندا" آن است که با ترفندهای رسانه‌ای به نوعی می‌خواهند وزارت کشور را در عملی انجام شده قرار دهند. یعنی اینکه فردی (صادق خرازی) بعنوان دبیر‌کل حزب ثبت نشده در مدت ۵ روز چند مصاحبه انجام می‌دهد. بعد برخی رسانه‌های همسو دیدگاه‌های این حزب جدید را با چهره‌های سیاسی مطرح می‌کنند و این موجب می‌شود تا نام حزب در رسانه پررنگ شود.
برخی نیز بر این باورند این حزب موازی کاری میان عارف و خرازی برای جذب جوانان اصلاح‌طلب است اما عارف از اظهار‌نظر مستقیم در این‌باره خودداری کرده است اما منابع آگاه از حزب ندا می‌گویند در‌خصوص حضور عارف نیز مذاکره‌ای صورت گرفته است اما هنوز تصمیمی در این‌باره گرفته نشده است.
همچنین برخی از مطرح شدن نام محمد‌رضا تاجیک به عنوان تئوریسین این تشکل سخن می‌گوید اما وابستگان به این حزب می‌گویند که با تاجیک صحبت‌هایی داشتیم اما تاکنون ارتباط تشکیلاتی نداشتیم.
بسیاری نیز می‌گویند که صادق خرازی دیپلمات کهنه‌کار و سیاستمداری است که دو جناح فعال کشور برای او احترام قائل هستند، بنابراین، این حزب می‌تواند فعالیت جدید خود را در قالبی جدید آغاز کند.

استقبال سرد از سوی خودی‌ها
دست‌اندرکاران تشکیل ندا در مواضع رسمی خود اعلام کرده‌اند که برای رسیدن به اهداف مدنظر خود با سابقین اصلاح‌طلبی گفت‌وگو می‌کنند و چنانچه به نتیجه دلخواه دست پیدا نکنند یا سازش کرده یا اینکه موضوع را مسکوت خواهند گذاشت اما همین امر آغازی برای هجمه سایر اصلاح‌طلبان به ندا بود.
ایجاد این حزب به مذاق اصلاح‌طلبان کهنه‌کار خوش نیامد و راه‌اندازی این حزب با واکنش منفی خاتمی و اعضای حزب منحله مشارکت مواجه شد. در حقیقت طیف مخالف با حالتی قیم مآبانه و انحصارطلبانه با موضوع مواجه شده‌اند، شبیه رفتاری که در ترور شخصیت محمدرضا عارف و سپس حذف وی از انتخابات سال۹۲ داشتند رفتار کردند. خاتمی در واکنش به ایجاد تشکل ندا و تصریح آنان بر نواصلاح‌طلبی گفته است: ... یادآور شده بودم، این‌طور تلقی نشود که اصلاح‌طلبی بد بوده است و حالا قرار است اصلاح‌طلبی خوب ایجاد شود، اما متاسفانه این شائبه ایجاد شده که باید اصلاح کنند و انشاءالله دارند اصلاح می‌کنند. همزمان احد شیرزاد از افراطیون مجلس ششم (فراکسیون مشارکت) گفت: ... بیان نام نسل دوم اصلاح‌طلبان کافی نیست، به آقای خرازی نمی‌خورد که لیدر نسل دوم اصلاح‌طلبان باشد. فاصله محسوسی بین آقای خرازی و سایر دوستان تشکل ندا وجود دارد... همچنین محسن صفایی‌فراهانی از اعضای مرکزیت حزب منحله مشارکت گفته است: ... اصلاحات، نیاز به بازنگری ندارد و از مشی سیاسی خاصی برخوردار است. در همین حال صادق زیباکلام نیز اظهار کرد: تشکیلات ندا برای عبور از هاشمی و خاتمی راه‌اندازی شده است.
حمیدرضا جلایی‌پور عضو حزب منحله مشارکت نیز درباره تشکیلات ندا گفت: اینکه یک تعدادی می‌خواهند یک جمعی داشته باشند به لحاظ حق قانونی که اشکال ندارد. ولی از لحاظ وزن سیاسی و اجتماعی کار آنها اصلا با عارف قابل مقایسه نیست. آقای عارف را با آقای خرازی مقایسه نکنید. عارف یک عقبه بروکرات پاکیزه دارد، در افکار عمومی شناخته ‌شده است و در میان نخبگان کشور مورد اعتناست. حزب ندا یک جریان سیاسی قابل‌توجه نیست و تا اینجا بیشتر اعلام علاقه چند نفر نه‌ چندان هماهنگ به کار سیاسی است. یک سال دیگر دقیق‌تر می‌توان راجع به آن صحبت کرد.
وی افزود: یک تشکل سیاسی چندین سرمایه می‌خواهد که اولین آن سرمایه اخلاقی و اجتماعی شخصیت‌های اصلی است. این سرمایه با شعار یا فرصت‌طلبی به دست نمی‌آید و بیشتر با کارنامه کوشش و ایثارگری در راه اصلاح امور کشور به دست می‌آید.
جلایی‌پور عنوان کرد: یک تشکل سیاسی نخبه سیاسی آبدیده می‌خواهد که وقتی مثل بهزاد نبوی یک موضوع سیاسی را تحلیل می‌کند اجتماع نخبگان سیاسی آن را جدی بگیرند و گرنه مثل تشکل یک‌شبه آبادگران دوره احمدی‌نژاد می‌شود. تشکل سیاسی سرمایه اجتماعی متنابهی می‌خواهد و سرمایه اجتماعی به راحتی به دست نمی‌آید.
محمد‌رضا تاجیک مشاور خاتمی نیز با بیان اینکه آنچه من از «نواصلاح‌طلبی» مراد می‌کنم با آن چیزی که تشکیلاتی همچون «ندا» صدای آن است، متفاوت است، اظهار داشت: من از نواصلاح‌طلبی همان اصلاح‌طلبی عصری و نسلی شده را به تصویر می‌کشم که امری طبیعی، بدیهی و ناگزیر است.
وی با تبیین این نکته که در یک رود گفتمانی نمی‌توان دوبار شنا کرد، چون آن رود هر لحظه‌اش رود دیگری است، یادآور شد: بنابراین هیچ اصلاح‌طلبی نمی‌تواند در رود گفتمانی اصلاح‌طلبی شنا کند، چون اصلاح‌طلبی یک مرداب نیست و یک رود خروشان است؛ اصلاح‌طلب برای اصلاح‌طلب ماندن باید شهود شرایط داشته باشد.
وی در‌خصوص وضعیت احزاب اصلاح‌طلب تصریح کرد: به نظر من احزاب اصلاح‌طلب عمدتاً نگاه شکسته‌ای به حزب و بازی حزبی داشته‌اند و چندان در فاصله گرفتن انتقادی با سنت حزبی در یک سده گذشته موفق نبوده‌اند.
تاجیک تأکید کرد: شدیداً معتقدم اصلاح‌طلبان چندان در قاب و قالب حزبی نمی‌گنجند، از این‌رو باید در اندیشه درانداختن طرحی نو در این زمینه و طراحی قاب و قالب‌های تشکیلاتی متفاوت باشند.

شکاف در اردوگاه اصلاح‌طلبان
حال طیفی از میان اصلاح‌طلبان اعلام موجودیت کرده که بر « نو اصلاح طلبی» پای می‌فشرد و تاکید موکد دارد که در چارچوب تعامل با نظام در‌پی پیشبرد آرمان‌های اصلاح‌طلبان است. رویکردی که معنای ساده آن نفی تاریخچه و عقبه اصلاح‌طلبی بوده و نتیجه منطقی آن عدم جامعیت و کارآیی جریانی است که اصلاح‌طلب خوانده می‌شود. از منظری دیگر اصلاح‌طلبان همواره خود را در چارچوب کلیت نظام تعبیر و تفسیر کرده اند و اینکه عنوان شود ما در‌پی تعاملی تازه و دیگرگونه با نظام هستیم من غیر‌مستقیم نفی این اصل اساسی و پذیرفته شده اصلاح‌طلبان و خودی و نا خودی کردن آنان است. همین شبهه‌افکنی ناموزون و خلق‌الساعه اصلاح‌طلبان را به واکنش واداشته و آنان را به موضع‌گیری در برابر طیف « ندا» ترغیب کرده است.
شاید بتوان گفت که "ندا" موجب شده تا زوایای پنهان شکاف در اردوگاه اصلاح‌طلبان بیشتر مشاهده شود. مخالفت در لفافه خاتمی با حزب ندا و خوشنودی و به نوعی خوشحالی مرتضی حاجی وزیر آموزش و پرورش دولت خاتمی از این حزب قابل تامل است. اصلاح‌طلبان می‌خواهند از ظرفیت و کوپن محمدرضا عارف برای تشکیل یک حزب فراگیر استفاده کنند تا در انتخابات آینده موفق شوند چرا که می‌دانند بازی کردن در زمین محمد خاتمی موفقیتی به همراه ندارد و این چهره مهره‌ای سوخته است. در این میان به اصطلاح ندا سوهان روح اصلاح‌طلبان شد و برنامه های آنان را بهم ریخته است و نشان می دهد که شکاف در اردوگاه اصلاح‌طلبان عمیق تر از آن است که خودشان تصور می‌کنند و هرچه به انتخابات نزدیک‌تر ‌شویم این موضوع روشن‌تر خواهد شد.

ابتکار عمل
پس از این استقبال سرد بود که حزب تازه‌ تاسیس «ندا» تغییر نام داد. بهروز شجاعی مسئول کمیته اطلاع‌رسانی تشکیلات ندا در این‌باره گفت که ما زیر چتر اصلاح‌طلبی قرار داریم و به همین دلیل برای آنکه حسن‌نیت خود را نشان دهیم به توصیه‌ بزرگان عمل کردیم و اسم تشکیلات را تغییر دادیم و دیگر ندا مخفف نسل دوم اصلاح‌طلبان نیست.
به گزارش فرهنگ نیوز؛ بهروز شجاعی مسئول کمیته اطلاع‌رسانی تشکیلات "ندا " با تاکید بر اینکه این تشکیلات در برخی موارد دارای تفاوت دیدگاه با حزب کارگزاران است گفت: تشکیلات ندا نه مشارکت، نه مجاهدین، نه اعتماد ملی و نه کارگزاران است. ندای ایرانیان، ندای ایرانیان است و نسخه دوم و پنهان هیچ حزبی نیست، هرچند که اعضای ندا دارای سابقه تشکیلاتی در احزابی چون مشارکت و تحکیم وحدت، انجمن های اسلامی و... هستند.
مسئول کمیته اطلاع‌رسانی تشکیلات "ندای ایرانیان" از دیدار با ناطق‌نوری و سید‌حسن خمینی خبر داد و گفت: شیوه ما گفت‌وگو است و در این راستا دیدار با چهره‌های مختلف اصلاح‌طلب و حتی اصولگرا را در دستور کار داریم.
وی تاکید کرد که مواضع سیاسی تشکیلات ندا و همچنین روند ثبت قانونی این تشکیلات از سوی هادی حیدری، سخنگوی حزبِ در شرف تاسیس ندای ایرانیان به زودی اعلام می‌شود.
بر‌اساس اعلام این مسئول اطلاع‌رسانی به توصیه بزرگان اصلاحات این حزب از نسل دوم اصلاح‌طلبان به ندای ایرانیان تغییر نام داد.

تشکیل این حزب و نمایندگان مجلس
نمایندگان مجلس در روز سه‌شنبه ۲۴ تیر سال‌جاری ماده ۵ طرح "نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی" را به تصویب رساندند و تکلیف برخی احزاب را روشن کردند. این ماده قانونی تصریح دارد که محکومان با جرم اقدام علیه امنیت ملی و اعضای احزاب منحله نمی‌توانند به کار حزبی و تشکیلاتی روی آورند.
این درحالی است که به گفته مسئول اطلاع‌رسانی این حزب افرادی از احزاب منحله در این حزب حضور دارند و با این اوصاف این حزب چگونه می‌تواند فعال شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیاست روز نوشت: پوست‌اندازی اصلاح‌طلبی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X