گزارش ویژه آریا؛ ضرغامی می رود ، رحمانی فضلی می آید ؟/ حداد و ولایتی چقدر شانس دارند؟

گزارش ویژه آریا؛ ضرغامی می رود ، رحمانی فضلی می آید ؟/ حداد و ولایتی چقدر شانس دارند؟

آریا/ مطلبی که می خوانید از سری مطالب خبرگزاری آریا است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
« تا 16 آبان‌ ماه وقت بسیار زیادی است؛ ما از هر یک ساعت سعی می‌کنیم بهترین استفاده را کنیم.» این پاسخ عزت الله ضرغامی است به خبرنگاری که از او درباره ماه های آخر ریاستش بر صدا و سیما پرسیده است. به گزارش سرویس رسانه و هنر خبرگزاری آریا ، حالا که زمان زیادی به اتمام دوره ضرغامی باقی نمانده سوال مهم این است که چه کسی رییس جدید سازمان صدا و سیما خواهد شد ؟براساس اصل 175 قانون اساسی رییس صداوسیما به طور مستقیم از سوی مقام معظم رهبری طی دو دوره 5 ساله انتخاب می شود که در دوره دوم می تواند تمدید شود یا جای خود را به چهره دیگری بدهد. این یعنی اینکه به احتمال فراوان حکم عزت الله ضرغامی دیگر تمدید نخواهد شد.
پایان دو دوره بسیار حساس که درونش هم ماجراهای دوران احمدی نژاد را داشته و هم وقایع مهم سال 88 را. اکنون اما دوره حساس دیگری آغاز خواهد شد. دوره ای که تقریبا سه سال آن با دوره ریاست جمهوری دکتر حسن روحانی یکی خواهد بود. طرفه آنکه ماه های سپری شده از خردا 92 تا کنون روزهای چندان خوبی میان دولت و رسانه ملی نبوده است.
در چنین شرایطی است که از علی دارابی، سید محمد حسینی، سرافراز، محمد حسین صفار هرندی، غلامعلی حدادعادل ، علی اکبر ولایتی ، دزفولی و رحمانی فضلی به عنوان گزینه های اصلی ریاست سازمان صداو سیما نام می برند. اما شانس کدام یک بیشتر است ؟

اسباب کشی از اتاق معاون به اتاق رییس!
علی دارابی هم اکنون معاون ضرغامی است اگر قرار باشد فردی از داخل سازمان معرفی شود بی شک او اولین گزینه ای است که به چشم می آید . اکنون بیشتر کارهای صدا و سیما با هماهنگی او انجام می شود اما داخل سازمان شایع است که او اگر چه مدیر خوبی است اما شاید محبوبیت و همه پذیری سابقش را نداشته باشد. این حرف و حدیث ها از همان ماجراهای جابجایی های اخیر به وجود آمده است . دارابی از بدنه جمعیت ایثارگران است .
او معاون رئیس سازمان صدا و سیما درامور سیما (1389 تاکنون) قائم مقام سازمان صدا و سیما (1386-1389) معاون امور مجلس و استانهای صدا و سیما (1384- 1386) مدیرکل روابط عمومی وزارت جهاد سازندگی (1370) عضو هیأت امنای هیئت رزمندگان اسلام عضو شورای راهبردی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس عضو شورای مشاورین علمی فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج عضو شورای مشاورین علمی فصلنامه علمی پژوهشی پژوهشهای ارتباطی سازمان صدا و سیما عضو شورای علمی گروه مطالعات انقلاب اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عضو شورای راهبردی مؤسسه جام جم بوده است.
در مورد علی دارابی یک نکته مهم است و آن گرایش سیاسی اوست. دارابی عضویت در شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در دوره سوم فعالیت این جمعیت را در کارنامه سیاسی خود دارد. پیش از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری برخی محافل خبری در خصوص ارتباط این معاون و مدیر نوشته بودند:« سید عزت‌الله ضرغامی‌رییس سازمان صداو سیما در تدارک آن است تا سال دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود. گویا او با برخی از کسانی که در دایره او قرار دارند مشورت‌هایی نیز کرده و نظر کسانی مانند علی دارابی معاون پارلمانی خود که نیروهای جمعیت ایثارگران بود، پرسیده است. ضرغامی‌خود نیز از سمپات‌های جمعیت ایثارگران است. اگرچه گفته است می‌خواهد به صورت منفرد در انتخابات شرکت کند» آیا دارابی می تواند به لحاظ سیاسی با حسن روحانی و اطرافیان او همچون حسام الدین آشنا ، صادق و فریدون روحانی کنار بیاید؟

یک کاندیدای دیگر از درون سازمان
در این میان اما از محمد سرافراز به عنوان یکی از گزینه های اصلی یاد می شود . او معاونت برون‌مرزی صداوسیما و ریاست شبکه «پرس‌تی‌وی» را در کارنامه کاری خود دارد و از چهره های محبوب سازمان به شمار می آید.سرافراز که به دوزبان انگلیسی و عربی تسلط دارد؛ نقشی اثرگذار در رسانه‌ای‌کردن مواضع نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل داشته است. عملکرد خوب او در «هیسپان‌تی‌وی» نیز همواره مورد توجه بوده است. وی هم‌اکنون عضو «شورایعالی فضای مجازی» است. سرافراز روابط خوبی هم با سایر نهادها دارد و در تعاملاتش با دولت در انتشار اخبار نیز تا کنون مورد منفی و یا حاشیه ای گزارش نشده است. سرافراز البته چندان در رسانه ها حضور پررنگ ندارد و شاید همین مساله موجب شده اسمش آنچنان سر زبان ها نباشد. می گویند شانس او برای ریاست زیاد است حتی بیشتر از دارابی!

از کیهان تا جام جم
محمد حسین صفار هرندی که از روزنامه نگاران مطرح اصولگراست و سابقه وزارت ارشاد و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت او را به لیست گمانه زنی ها برای جانشینی ضرغامی اضافه کرده است . او اما هم در جلسات خصوصی و هم در اظهار نظرهای عمومی هر جا نشسته گفته :«شایعه مستقر شدن بنده در یکی از اتاق‌های سازمان صدا و سیما دروغی است که مدت‌هاست از تاریخ ساخته و پرداخته شدن آن گذشته و بارها رسما تکذیب شده است.»
او این واکنش را نشان داده چرا که بارها گفته اند که علاوه بر اینکه برای ریاست سازمان برنامه داده در یکی از اتاق های ساختمان جام جم هم نشسته و برای ریاست آماده می شود.
صفار هرندی در ماه های آخر ریاست جمهوری احمدی نژاد در دوره اول از وزرای اصلی منتقد او بود و اگر تا روز آخر ماند برای از رسمیت نیافتادن دولت نهم بود. صفار هرندی نسبت انتقادی اش با محمود احمدی نژاد را هنوز هم حفظ کرده اما با دولت روحانی ترجیح داده چندان محل تلاقی پیدا نکند . اگر چه او در چند اظهار نظر پاسخ های نسبتا تندی به اعتراضات روحانی به اصولگرایان داده است. صفارهرندی که از چهره های مورد وثوق اصولگرایان است فعلا همه چیز را تکذیب می کند اما اینکه او کاندیدا باشد چندان دور از ذهن نیست.
شاید او جانشین ضرغامی باشد ، شاید !

رییس متفاوت
حدادعادل که در مجلس هفتم رییس اصولگرایان بود در بلند ترین صندلی ساختمان قدیمی مجلس ، اکنون در مجلس نهم تنها یک صندلی سبز کوچک در کنار صندلی نمایندگی اش جاگذاری شده تا رایزنی های سیاسی اش در صحن مجلس همان جا انجام شود ، حال آنکه او رییس فراکسیون اصولگرایان هم هست.می گویند شاید او راهی ساختمان جم شود . او البته تاکنون این مساله را کرده است اما شاید علت این اظهار نظرها این باشد که حدادعادل در میان مخالفان دولت تلاش کرده کمترین سطح از تقابل مشهود را داشته باشد. او در صدر فراکسیونی ایستاده که اکثر مخالفان دولت همانجا حضور دارند اما غلامعلی حداد عادل نخواسته تصویری از رییس مخالفان دولت را از خود به نمایش بگذارد . سابقه فرهنگی او که موجب شد حتی به عنوان یکی از گزینه های وزارت ارشاد دولت روحانی هم به شمار آید اکنون او را در صدر فهرست گزینه های جانشینی ضرغامی قرار داده است.ریاست او چندان دور از ذهن نیست اما اصولگرایان به او در انتخابات آینده بیشتر از حضورش در صدا وسیما احتیاج دارند ، شاید به همین دلیل است که او چندان شوقی برای رفتن به اتاق آقای ضرغامی ندارد!

نیاوران یا جام جم ؟
دکتر علی اکبر ولایتی از یکی از موثرترین چهره های انتخابات 92 بود . هم آنجا که ائتلافش را با محمد باقر قالیباف تا روز انتخابات ادامه داد و انصراف نداد و هم آنجا که رخ به رخ سعید جلیلی شد و او را تبدیل به قطب مقابل روحانی کرد و پاس گل را به حسن روحانی داد . این گلایه طیف هایی از اصولگرایان از او است . حال آنکه او طرفدارانی هم در میان اصولگرایان دارد که هنوز هم می گویند ولایتی مناسب ترین گزینه برای رفتن به پاستور بوده است. هر چه هست او نه به پاستور رفت، نه وزیر خارجه شد ، نه دبیر شورای عالی امنیت . او با حفظ همه پست هایی که داشت اکنون جانشین حسن روحانی در ساختمان مهم نیاوران شده است . با رفتن او چهره های مهمی از روشنفکران و صاحبان نظر که گرایش به چپ و اصلاح طلبان دارند بار سفر به مرکز تحقیقات ریاست جمهوری بستند . او به جای مهمی رفته است . جایی که رییس جمهور فعلی از آنجا آمده است. مثل همیشه حضورش در صدا و سیما کاملا محسوس است . کانال های پر شمار رسانه ملی را که بالا و پایین که کنی حتما می توانی شبکه ای را پیدا کنی که او هست. با همه این حرف ها شاید کم شانس ترین گزینه ولایتی باشد .

تردیدهای آقای وزیر
شایع ترین گمانه روز این است :«رحمانی فضلی رییس می شود» .او اما می گوید : «اخبار منتشر شده درباره حضورم در رسانه ملی و ریاست بر این سازمان شایعه است و هیچ برنامه ای برای تصدی این مسؤولیت ارائه نکرده ام.» رحمانی فضلی از وزرای اصولگرای کابینه است. نزدیکترین فرد به علی لاریجانی که نسبت سیاسی اش با او موجب شد هنگام معرفی به مجلس اصلاح طلبان حامی روحانی به جای روحانی متشکریم بگویند :«روحانی ، نارحتیم». کمپین تشکیل دادند و جنجال های فراوانی بر پا کردند . اکنون نیز در میان وزرا بیشترین اصرار اصلاح طلبان بر تغییر رحمانی فضلی است. حتی گفته می شود نامه ای بلند بالا با امضاهای قابل توجه به رییس جمهور نوشته شده که این وزیر را قبل از انتخابات عوض کن!
به یک معنا سطح اصطکاک او با اصلاح طلبان بالا رفته است. می گویند او هنوز از انتصاب یک چهره اصلاح طلب برای معاونت سیاسی وزرات کشور طفره می رود .
در این میان برخی گمانه ها بر این پایه استوار شده که علت این مقاومت تعلل اوبرای روشن شدن وضعیت عزت الله ضرغامی است. می گویند او اگر مسافر جام جم باشد نمی خواهد این دم آخری مورد انتقاد اصولگرایان برای انتصاب یک چهره اصلاح طلب در معاونت وزارت کشور باشد. هر چه باشد او یک اصولگراست!
زمان زیادی نمانده،جانشین عزت الله ضرغامی بزودی معرفی می شود.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گزارش ویژه آریا؛ ضرغامی می رود ، رحمانی فضلی می آید ؟/ حداد و ولایتی چقدر شانس دارند؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X