بورس کالای ایران: امکان رصد دقیق بازار و تنظیم قیمت ها با مصوبه اخیر دولت

 بورس کالای ایران: امکان رصد دقیق بازار و تنظیم قیمت ها با مصوبه اخیر دولت

ایرنا/ قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران، تخصیص منابع و کشف بهینه قیمت را از مهمترین دستاوردهای مصوبه اخیر دولت در خصوص قیمت گذاری کالاها در بورس انرژی یا کالا دانست و گفت: با ساز و کار جدید، دولت امکان یافته بازارها را به دقت رصد و برای تنظیم و مدیریت قیمت ها به نحو مقتضی عمل کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمدمهدی امینی افزود: با این مصوبه، هرگونه کالایی که در بورس های کالایی خرید و فروش شوند از برگزاری مناقصه و مزایده و تشریفات آن معاف هستند که این خود با توجه به حجم بزرگی که دولت در اقتصاد دارد، منجر به کاهش هزینه های مبادلاتی خواهد شد.

به گفته وی، با توجه به ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی، کالاهایی که در بورس پذیرفته شود از نظام قیمت گذاری خارج و کشف قیمت آن براساس عرضه و تقاضا انجام می شود.

بتازگی با تصمیم هیات دولت، قیمت گذاری کالاهایی که امکان پذیرش و خرید و فروش آنها در بورس انرژی یا کالا وجود دارد به جز کالاهای اساسی و انحصاری، ممنوع اعلام شد؛ براین اساس، دستگاه های اجرایی باید ظرف یکسال از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه برای پذیرش کالاهای مذکور در بورس مربوط اقدام کنند.

قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران، افزود: مدت ها بود منتظر چنین مصوبه ای بودیم و طبیعتا هم اکنون از آن استقبال می کنیم چرا که ساز و کار جدید خواهد توانست منجر به اصلاح چرخه تولید و ارتقا شفافیت در اقتصاد شود.

امینی ساز و کار این اقدام را هم براساس آیین نامه معاملات دانست و تاکید کرد: شورای بورس، یک رکن رکین قانونی است که وزیران اقتصاد و صنعت معدن و تجارت، رئیس کل بانک مرکزی، روسای اتاق بازرگانی، دادستان کل کشور و رئیس سازمان بورس و کارشناسان خبره در آن عضویت دارند. بنابراین اگر قرار است کشف قیمتی در بورس کالا انجام شود، با یک آیین نامه ای انجام می شود که مجموعه ای از مقامات آن را تصویب و تایید کرده اند و ما هم تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار این کار را انجام می دهیم.

وی با اشاره به اقدام دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، گفت: دولت با ساز و کاری که برای اصلاح قیمت حامل های انرژی دارد، وقتی با بازارهای متشکل و سازمان یافته مواجه می شود، به خوبی می تواند موقعیت را رصد کند تا اگر به عنوان مثال کالایی با کمبود مواجه باشد، این کمبود را جبران کند.

قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان آنکه استفاده از ساز و کار کشف قیمت بورس کالا در حوزه محصولات پتروشیمی توانسته به تخصیص بهینه منابع منجر شود، افزود: این الگو باعث شده که هم از سمت عرضه و هم از سمت تقاضا طرفین منتفع شوند.

امینی اظهار داشت: هم اکنون در محصولات فولادی و پتروشیمی و پلیمری و برخی فرآورده های نفتی که البته مشخصا در بورس کالا مبادله می شود، عملکرد شفاف و مطلوبی داشته ایم و با اصلاح قیمت در این بخش، هم تولیدکنندگان توانسته اند محصولات خود را بهتر بفروشند و هم این کالاها بهتر به دست مصرف کنندگان رسیده است.

وی پیشنهاد کرد: این پتانسل و ظرفیتی که وجود دارد، به سایر کالاهایی که در اقتصاد ملی وجود دارد، تعمیم داده شود.

قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: طبیعتا تاکید دولت منجر به این خواهد شد که سایر کالاها هم به سمت هیات پذیرش بیایند و هیات پذیرش مورد به مورد آنها را بررسی کند تا مواردی که جنبه های مورد نظر را دارد در بورس کالا مبادله شود؛ به ویژه محصولات کشاورزی که بازار فوق العاده گسترده ای دارد زیرا می توان به تعمیق بیشتر بازار آن کمک کرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان « بورس کالای ایران: امکان رصد دقیق بازار و تنظیم قیمت ها با مصوبه اخیر دولت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X