اعتماد نوشت: روحانی در برابر دوراهی نیویورک

اعتماد نوشت: روحانی در برابر دوراهی نیویورک

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

حسن روحانی برای گرفتن یک تصمیم مهم تنها یک هفته وقت دارد؛ سفر به نیویورک. علت سفر حضور و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل است اما این سفر حتی بیش از سفر سال گذشته او زیر سایه مذاکرات ایران و 1+5 قرار گرفته است. دلیل تاملش در گرفتن تصمیم را اما باید در شرایط عمومی دولت در داخل و همینطور وضعیت منطقه دید. هر چند سخنگوی دولت 10 روز پیش گفته بود «اینکه برخی‌ها تصور دارند رفتن رییس‌جمهور بر مذاکرات تاثیر خواهد داشت این‌گونه نیست» اما تصور عمومی و حتی ارزیابی برخی سیاسیون چیز دیگری است. حالا اگر روحانی عزمش برای سفر جدی شود باید روز سی و یکم شهریور تهران را ترک کند و آغاز پائیز را مهمان ینگه دنیا باشد.

سفر به نیویورک؛ ظهور نخستین اختلافات
نخستین سفر روحانی در قامت رییس‌جمهوری ایران به نیویورک، آن هم تنها کمتر از دو ماه بعد از تشکیل دولت پر از حاشیه‌های سیاسی بود. آن سفر به نخستین بزنگاه تقابل جدی دولت یازدهم و منتقدانش تبدیل شد که تا امروز با محوریت سیاست خارجی ادامه داشته است. دیدار محمد جواد ظریف و جان کری و علی‌الخصوص تماس تلفنی باراک اوباما با حسن روحانی در آخرین دقایق حضور رییس‌جمهوری در خاک امریکا سر آغازی شد بر تکاپوی جدی رقبای سیاسی او در داخل ایران. تا آنجا که حتی برخی نمایندگان مجلس در اعتراض به حواشی این سفر گفته بودند که روحانی نباید جواب تماس تلفنی رییس‌جمهوری امریکا را بدهد. همه اینها بخش محوری سفر سال گذشته یعنی همان سخنرانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل را زیر سایه خود قرار داد. سخنرانی که هم جریان‌های هوادار و هم رقبای سیاسی دولت آن را مثبت ارزیابی کرده بودند. با این وجود حواشی آن سفر تا حد زیادی معادلات یک‌سال بعد کشور را هم از خود متاثر کرد. همزمان با بازگشت رییس‌جمهوری از نیویورک، گروهی در تهران مقابل فرودگاه مهرآباد تجمع کردند و از دل آن تجمع مجموعه‌یی با عنوان «کمیته صیانت از منافع ایران»‌زاده شد که چیزی حدود هفت ماه بعد جریانی موسوم به دلواپسان را در تهران به راه انداخت؛ جریانی که نامش در فرهنگ سیاسی ایران خیلی زود تبدیل به نمادی از موضع‌گیری‌های خاص در سیاست خارجی شد تا جایی که این عنوان به حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی هم راه پیدا کرد و گفتمان «دلواپسی» به معیار منتقدان دولت و مخالفان سیاست خارجی بدل شد.

علاوه بر این همان سفر نیویورک سال گذشته رییس‌جمهوری بود که نخستین اختلاف جدی بین وزارت امور خارجه و برخی طیف‌های اصولگرای مجلس را دامن زد؛ اختلافی که به جلسه معروف وزیر خارجه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و انتشار جزییات آن توسط برخی نمایندگان مربوط می‌شود. آنجا بود که حتی ظریف توسط عده‌یی از نمایندگان به‌طور جدی تهدید به استیضاح شد و درست همانجا بود که ظریف هم گفت دیگر گزارش‌های غیررسمی را در اختیار مجلسی‌ها نخواهد گذاشت.

متن از یاد رفته سفر روحانی
همه این تحولات سال گذشته در شرایطی رخ می‌داد که رسانه‌های خارجی بیشتر تمرکز خود را بر محتوای سخنرانی رییس‌جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل گذاشته بودند. جایی که روحانی ضمن دفاع از حقوق مردم فلسطین و انتقاد شدید نسبت به شرایط خاورمیانه و جهان، پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری را مطرح کرده بود که کمتر از دو ماه بعد با 190 رای توسط کشورهای عضو سازمان ملل در قالب یک قطعنامه به تصویب رسید. با این وجود مخالفان داخلی او کمتر به این مسائل توجه کردند و این تازه مربوط به روزهای ابتدایی دولت یازدهم بود؛ روزهایی که عمق اختلافات سیاسی بین دولت و رقبایش چندان جدی نشده بود.

سفر، زیر فشارهای مضاعف
حالا یک سال بعد از آن روزها حسن روحانی در حالی باید چمدان سفر به نیویورک را ببندد که بیش از آن زمان تحت فشار منتقدان داخلی است. او کمتر از یک ماه پیش یکی از اصلی‌ترین وزرایش را زیر فشار همین طیف‌ها از دست داده و یک سال تمام خط و نشان آنها را برای یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های دولتش یعنی مذاکرات با 1+5 تحمل کرده است؛ مذاکراتی که دور نهایی آن باید در همین نیویورک برگزار شود، همانجایی که یک سال قبل وزرای خارجه ایران و 1+5 گرد هم آمدند و شروع آن را کلید زدند. بحث مذاکرات هسته‌یی در سفر سال پیش روحانی حاشیه‌یی پررنگ محسوب می‌شد و امسال که 12 ماه تحولات مختلف را در این حوزه تجربه کرده، به نظر نمی‌رسد که سایه آن روی این سفر سبک‌تر شده باشد.


سفر به سرزمین اختلافات و مذاکرات
اما این همه تفاوت‌های فضای سفر روحانی به نیویورک با سال گذشته نیست. رییس‌جمهور احتمالا در حالی روز اول مهرماه پا به خاک امریکا می‌گذارد که از یک‌سو دولت این کشور طی ماه‌های گذشته از پذیرفتن نماینده ایران در سازمان ملل متحد سر باز زده است و از سویی نیز گزارش اخیر بان کی مون درباره وضعیت حقوق بشر در ایران انتقادات را نسبت به خود سازمان ملل افزایش داده است. همین‌طور بحث ظهور داعش در منطقه خاورمیانه و تجاوز 51روزه رژیم اسراییل به غزه نیز اختلافات سیاسی فرا منطقه‌یی را افزایش داده است. از این حیث نیز روحانی در فضایی کاملا متفاوت رهسپار نیویورک و حضور در مجمع عمومی سازمان ملل خواهد شد؛ فضایی که شاید بیشترین تمرکز آن بر نشست کشورهای منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی برای مقابله با داعش است که امریکا، ایران و روسیه را از حضور در آن منع کرده. شکی نیست که این تحولات هم فضای خارجی حضور روحانی در نیویورک را متاثر از خود خواهد کرد، حضوری که با این شرایط به نظر خبرسازتر از سال گذشته خواهد بود چرا که به موازات همه این اختلافات ایران و طرف‌های خارجی‌اش و علی‌الخصوص امریکایی‌ها مشغول پیش‌بردن مذاکراتی حیاتی هستند که خیلی‌ها را چشم انتظار توافق آن گذاشته است. حالا باید دید که آیا روحانی خبرسازی‌های جدید را به نفع این شرایط می‌داند یا نه. چیزی که تعیین خواهد کرد که روحانی در یک هفته آینده چه تصمیم می‌گیرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعتماد نوشت: روحانی در برابر دوراهی نیویورک» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X