کیهان نوشت: فتنه، خط قرمز نظام اسلامی

کیهان نوشت: فتنه، خط قرمز نظام اسلامی

کیهان/ متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

"مسئله فتنه و فتنه گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همان گونه که در جلسه رأی اعتماد بر فاصله گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند.”
این تاکید و توصیه صریح مقام معظم رهبری در باب مشخص بودن مرز با جریان فتنه است که در دیدار اخیرشان در هفته اول شهریور ماه با دولتمردان داشتند.
واژه «فتنه» عموماً تداعی‌کننده سلسله تدابیر و اقداماتی است که به منظور ایجاد تفرقه و نفاق میان دو فرد یا اجتماع انجام می‌شود. بر این اساس هرگونه تلاشی را (چه از سوی عوامل داخلی یا خارجی یا توامان) که با اتحاد محسوس یا نامحسوس یکدیگر صورت می‌گیرد، قطعا باید " فتنه " نامید.
معمولا از آنجا که این گونه تلاش ها به دنبال دستیابی به یک نتیجه فوری و آنی است، قطعا بدون آشوبگری و تخریب به سرانجام نمی رسد.
اگر چه واژه فتنه در فرهنگ زبان فارسی کاربردهای فراوانی دارد ، اما در روضه‌ الجنان، فتنه به بلاهایی تشبیه شده که باطن آدمی به آن مبتلا می شود و کثیف ترین آثاربیرونی آن تفرقه انداختن میان مردم است به نحوی که ظلم مردمان به یکدیگررا توجیه پذیر و رسمیت می دهد.
فراتر از آن، قرآن کریم است که به این واژه درمعانی متعدد پرداخته است. در یک جمع‌ بندی کلی می ‌توان عنوان آزمایش، عذاب یا اسباب عذاب، ایجاد فساد و نفاق، بلا و شرک به خدا را معانی کلی فتنه در قرآن نامید. گاهی فتنه در قرآن در جایگاهی استعمال می‌شود که به معنای حکمت و تدبیر الهی است و معمولاً با معنای آزمایش همراه است.
اما در این گزارش، آنچه مطمح نظر ماست مفهومی از فتنه است که به اعمال بندگان نسبت داده شده و به شدت مورد مذمت و هشدارهای مکرر پروردگار و انبیا و اولیای الهی است.
در این سلسله گزارش کیهان به تحلیل و بررسی موضوع فتنه و دغدغه های مد نظر مقام معظم رهبری خواهیم پرداخت.

خطر فتنه، بیشتر از قتل و کشتاراست
گاهی آدم ازدشمن پنهان خود ضربه می خورد.از دشمنی که ضربه می زند و زود پشت سپرهایی که از قبل طراحی کرده پنهان می شود واین کار را در بستر زمان آنقدر تکرارمی کند تا به هدف اصلی یعنی براندازی کامل رقیب دست پیدا کند. قرآن اینگونه افراد را " خناس " خطاب می‌کند، یعنی " دشمن ناپیدا ". ناپیدا به این معنا که ضربه می زند، بعد بلافاصله پنهان می شود و باز کمین می کند و درفرصت مناسب دیگری ضربه بعدی را محکم تراز قبل وارد می کند.
کارشناسان علوم اجتماعی و سیاسی نیز با کمی تفاوت در دیدگاه ها که بیشتر در دایره مصادیق دور می‌زند، همگی در این مسئله وحدت نظردارند که هیچ‌کس در امان از فتنه نیست.
فتنه به بهانه های متنوعی بروز می کند، یکی از نداشتن و نیازهای زندگی به این بلیه دچارمی شود و یکی به خاطر داشتن و داشته های زیاد، یکی به خاطر شهرت و یکی به خاطرغریبی، یکی به خاطر رای نیاوردن در انتخابات و دیگری به خاطر رای آوردن، یکی به خاطر دیده شدن زیاده از حد و دیگری به خاطر دیده نشدن غیرمنصفانه، حتی عاشقی هم در مواقعی که تبدیل به هوس وهوسرانی شود به ابزارهای فتنه مبدل می گردد.
برای اینکه به بحث اصلی درباره فتنه 88 نزدیک تر بشویم ابتدا به نظرصریح مرحوم آیت الله علامه طباطبایی درباره فتنه اشاره می کنم.
این مفسر که 33 سال پیش یعنی 27 سال قبل از فتنه 88 چهره درنقاب خاک کشید، درباره فتنه همان نظری را داده است که امروز مستندات آن را شاهدیم. ایشان می فرماید :” فتنه عبرت است، از این که بعضی از امت با بعضی دیگر اختلاف درامری می کنند که تمامی امت، حقیقت امر را می فهمند که کدام است ، ولی یک دسته از قبول آن سرپیچی می‌‌کنند و آگاهانه به ظلم و منکر اقدام می کنند. دسته دیگر هم که حقیقت امر را قبول کرده اند، آنان را نهی از منکر می‌کنند و در نتیجه آثار سوء آن دامن گیر همه امت می شود”.
درکلام رهبری هم درموضوع فتنه و نشانه‌های شناخت آن چنین تعابیری مشاهده می شود. ایشان بلافاصله بعد ازآغاز فتنه 88 برای آنکه دوستان ناآگاه را قبل از آنکه در این لجنزار غرق شوند، متوجه " دشمنان پنهان " کنند، تعریف جامع‌تری را ازفتنه ارائه می کنند ومی فرمایند: " فتنه، یعنی حادثه غبار‌آلودی که انسان نتواند بفهمد چه کسی دشمن است، چه کسی با غرض وارد میدان شده و از کجا تحریک می‌شود.”
اگرمواضع رهبری را در چند سال گذشته بعد از فتنه 88 یک بار دیگر مرور کنیم به علت دغدغه ها و تاکیدات مکرر ایشان مبنی بر عدم فراموشی مردم به عمق این فتنه پی خواهیم برد. ایشان روشنگری را تنها ابزار مناسب برای خاموش کردن فتنه ها می دانند ومعتقدند هرجا روشنگری باشد، فتنه انگیز دستش کوتاه می شود وهر جا حرف بی‌هدف، کار بی‌هدف، تیراندازی بی‌هدف، تهمت زدن بی‌هدف وجود داشته باشد، فتنه انگیزخوشحال می‌گردد.
رهبر معظم انقلاب با اشاره به این موضوع که خواست دشمنان در ایجاد فضای فتنه، غبارآلود کردن فضا برای عدم تشخیص راه صحیح است فرمودند: "در فضاى غبارآلود است، که می توانند به مقاصد خودشان نزدیک شوند و به حرکت ملت ایران ضربه بزنند. فضاى غبارآلود، همان فتنه است. فتنه معنایش این است که یک عده‌اى با ظاهر دوست و باطن دشمن وارد میدان شوند، فضا را غبارآلود کنند تا در این فضاى غبارآلود، دشمن سریع بتواند چهره‌ خودش را پنهان کند، سپس وارد میدان شود و ضربه بزند”.
مقام معظم رهبری تنها راه برون رفت ازاین نوع بلیه وسخت‌ترین کار در فضای غبار‌آلود فتنه را، تشخیص درست بیان می‌کنند و ضمن آنکه آن را دشوار و سخت می دانند، اما این نوید را هم می دهند که دست اشاره الهی همه جا قابل دیدن است، منتها چشم باز می خواهد و باید هشیار بود، چرا که خداى متعال حجت را همیشه تمام می کند، هیچ وقت نمی گذارد مردم از خداى متعال طلبکار باشند و بگویند تو حجت را براى ما تمام نکردى، راهنما نفرستادى و به همین خاطر گمراه شدیم.
رهبر معظم انقلاب چندی پیش هم در هفته دولت درحالی که اعضای کابینه به حضور شان رسیده بودند تا از رهنمودهای رهبری نظام بهره مند شوند، ضمن تقدیرازعملکرد مثبت دولت در یک سال اخیر به آسیب شناسی این عملکرد نیز پرداختند و در توصیه های 15 بندی به نکته بسیار مهم و حساس کشورمان مربوط به ضرورت موکد دوری وزرا و مجموعه دولت از جریان فتنه اشاره کردند و حجت خدا را برهمگان تمام کردند.
دکترفاطمه آلیا نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گوی صریح با گزارشگر کیهان درباره علت طرح صریح این موضوع ازسوی رهبری نظام در جلسه با اعضای دولت می گوید: "رهبرمعظم انقلاب کشتی هدایت مدیریت جامعه را در سطح کلان برعهده دارند، بارها فرموده‌اند که بنا ندارند در خیلی از مسائل ورود پیدا کنند و حل آن ها را به اختیار مسئولین می گذارند. مگر در مواقعی که احتمال بدهند عملکرد و دیدگاه های افراد باتوجه به جایگاهی که قراردارند تاثیرمنفی در مدیریت و روند کلی حرکت و هدایت جامعه می گذارد که در این صورت طبعا ورود پیدا می کنند. درمواقعی درقالب توصیه و تاکید و گاهی با صدور دستور به مسئولین و روسای سه قوه، مسئله را هم طوری عنوان می‌کنند که ضمن ابلاغ توصیه و تذکر به مسئولان موضوع به یک مسئله قابل پیگیری توسط مردم نیز تبدیل شود.”
او ورود رهبری در این گونه مسائل را یک رحمت و فصل‌الخطاب به برخی کج روی ها می داند و معتقد است: "این نوع ورود ایشان اولین بارنیست و در صورت لزوم آخرین بار هم نخواهد بود و همان طور که شاهد بودیم در دوره ها و روسای جمهور قبل هم تذکراتی از این دست داشته اند. مثلا در دولت قبلی وقتی آقای احمدی نژاد می خواستند از آقای مشایی در بعضی از مسئولیت ها استفاده کنند، ایشان در یک مقطعی درقالب ارشادی، رئیس جمهور وقت را توصیه و راهنمایی کردند و در مقطعی هم شفاف تر و به صورت مکتوب وحالت دستوری داشتند. در دولت جدید هم همین روال را در پیش گرفتند. لذا می بینید در فرمایشات اخیرشان هم توصیه موکد می کنند که فتنه " خط قرمز” نظام است و وزرا باید در این مورد مراقبت کنند تا خودشان را از این گونه جریان ها دور نگه دارند و مبادا ازعوامل و عناصرو اشخاصی که ارتباط با فتنه 88 دارند در مدیریت ها استفاده کنند.”
نظرات خانم آلیا مرا به یاد سخنان یکی از علمای علی‌شناس می اندازد که البته به نقل از خود حضرت(ع) برای کنترل فتنه تا رفع فتنه این نسخه را تجویزمی کرد که، هنگام بروز فتنه باید مانند شتر کم سن و سالی بودکه نه پشتى داردکه سوارت شوند و نه پستانى که بدوشندش!. او می گفت؛ بسیاری از دعواهای سیاسی و ناسیونالیستی که درجامعه و کشوری اتفاق می‌افتد و بسیاری از مشاجرات اجتماعی و خانوادگی از همین قبیل است.

نمونه به ثمررسیده فتنه 88 فتنه داعش است
در همین رابطه نظر دکتر محمد حسن قدیری ابیانه کارشناس عالی مدیریت استراتژیک را جویا شدم و از او پرسیدم که آیا نسخه های دیگری از این نوع فتنه ها در منطقه سراغ دارد و او بدون هیچ معطلی " داعش " را مثال می زند.
اومی گوید: "قیام داعش ملموس ترین فتنه در منطقه است. این فرقه ضد اسلامی و نامشروع دراین مدت کوتاه کثیف‌ترین جنایت ها را درعراق وسوریه و لبنان مرتکب شده است. دراین فتنه هم مانند فتنه 88 بعضی ازمسئولین استان‌های عراق با داعشی ها تبانی کردند به طوری که آنها توانستند در مدت بسیار کوتاهی بخش بزرگی از کشور را اشغال کنند و جنایت هایی که می بینیم در این کشور اسلامی به پا کنند، اگر این تبانی ها نبود امکان نداشت این کشتارها و این جنایت ها به این راحتی صورت بگیرد. همه جنایت هایی که شد و همه سرهای بی گناهی که توسط این فرقه از تن جدا شد ناشی از خیانت های مسئولانی بود که به وظایفشان وفادار نبودند.”
اگر درباره تحلیل دکتر ابیانه بیشتر دقت کنیم و این جریان (داعش) را که مدتی است جهان اسلام را با چالش جدی مواجه کرده است با 8 سال دفاع مقدس خودمان مقایسه کنیم به راحتی متوجه می شویم، که اگر برخی خیانت ها و خباثت های داخلی اعم از منافقین، برخی مسئولین و مدیران خودفروخته، خیانت های بنی صدر و اطرافیانش و جاسوسی عوامل جبهه ملی و برخی عناصر دولت موقت نبود، صدام اصلا نمی توانست بخش بزرگی از سرزمین های ما را در مدت بسیار کوتاهی اشغال و 8 سال و اندی در اختیار داشته باشد وبه قدری ذوق زده شود که بگوید تا 3 روز دیگر در تهران با خبرنگاران مصاحبه خواهم کرد! پس چه شد که به محض اینکه بنی صدر رفت، منافقین متواری شدند و عوامل خائن و خودفروخته، یکی پس ازدیگری دستگیر و اعدام شدند و با زعامت امام و رهبری، سپاه و ارتش و امت یکپارچه شدند و ورق کاملا برگشت؟!
کارشناسان معتقدند اینکه برخی نظریه پردازان مدعی فکر می کنند که اگر دل مردم عراق با حکومت بود داعش نیز نمی توانست این موفقیت ها را کسب کند و شهری مثل موصل را با آن جمعیت و قدمت زیاد به تصرف خود درآورند یا تکریت را در اختیار بگیرند خواسته یا ناخواسته یا دوست نادان هستند یا دشمن آگاه. قطعا این گونه تحلیل ها با توجه به نیش و کنایه هایی که به همراه دارد تلاشی است در جهت توجیه فتنه های سراسر خیانت برخی دوستان اصلاح طلب در سال های 78 و 88 و تضعیف امام و رهبری در سال های اول انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی است.
از سفیر سابق ایران در ایتالیا و مکزیک خواستم که قدری بیشتر دراین مورد توضیح دهد که او درادامه می‌گوید: " درایام فتنه 88 دقیقا اتفاقی شبیه جریان داعش در عراق افتاد و شرایطی حاکم شد که حتی سلطنت طلب ها و منافقین هم که برخی از آن ها خودشان را از مرزها به کف خیابان‌های تهران رسانده بودند در صدد تکمیل این پازل برآمدند و متاسفانه برخی از مسئولین هم بخش مهم تر این پازل را در دست گرفته و به فتنه پیوستند، یعنی به دشمنان دست یاری دادند و آن ها را برای براندازی نظام امیدوار کردند! کشور را به لبه پرتگاه بردند و به قول مقام معظم رهبری تهدیدها و تحریم ها و بحث هایی که آن روزها علیه ما برپا شده بود نتیجه این امیدواری ها بود. دشمن در این فتنه به این گونه مدیران و مسئولان کم جنبه دل بسته بود و اکنون نیز با توجه به اوضاع برخی از وزارتخانه ها به نظر می رسد این امیدواری همچنان برقرار است. لذا به تبعیت ازخط امام (ره) که تاکید داشتند، کسانی را در راس مسئولیت ها قراردهید که از نامحرمان نباشند، ما نیزنباید اجازه بدهیم دراین دولت و هر دولت دیگری، کسانی به کار گمارده شوند که از صحنه گردانان آن جریان باشند حتی اگر حمایت شان از فتنه به یک اشاره باشد مگر آنکه از کرده شان توبه کرده باشند چون چنین اشخاصی قطعا در لحظات حساسی مثل امروز خیانت خواهند کرد و منافع مردم و موقعیت نظام و امنیت کشور را به حراج خواهند گذاشت.
علی اصغر زارعی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز همین نظر قدیری ابیانه را دارد.او معتقد است با مشخص شدن توطئه ها و مشخص شدن خائنین، داعش هم به زودی با همت خود مردم عراق از بین خواهد رفت و به سرنوشتی بدتر از سرنوشت فتنه گران سال 88 گرفتار خواهند شد .
زارعی می گوید:” همچنان که ما فتنه 88 را اقدامی از سوی دشمنان بیرونی برای تحریک عوامل درونی انقلاب اسلامی می دانیم، داعش را هم تحریک شده از سوی آمریکایی ها و انگلیسی ها به بهانه داعیه ای که نسبت به اسلام و تشکیل حکومت اسلامی در جهان دارند می دانیم، یعنی همان طور که جریان نفاق هم عمل کرد.اعضای این گروهک از اول پیروزی انقلاب تحت مدیریت آمریکایی ها قرار گرفتند و سریع تحریک شدند و در میان خون و خونریزی و جنایت و خیانت سردرآوردند وسرانجام انقلاب نیز مجبور شد بعد از طی مراحل " امربه معروف” در صدد " نهی از منکر” آن برآید. همان طور که دیدیم همین ها باز عبرت نگرفتند و بعدها تبدیل به لایه های دیگری در درون کشورشدند و درسال 78 نیز دوباره فتنه دیگری از خود نشان دادند که آن هم سرکوب شد. لذا داعش هم تقریبا چنین وضعی در جهان اسلام و بین مسلمانان دارد و کاملا توسط انگلیسی ها و آمریکایی ها در حال مدیریت شدن است.”

تحرکات ضد انقلاب در پوشش فتنه!
جمعیت راهپیمایی 25 خرداد کاملا سازمان‌دهی شده بود. اکثریت قریب به اتفاق حاضرین در راهپیمایی، حضورشان را واقعا خودجوش، مردمی و با تصور مخدوش بودن نتیجه انتخابات (ولاغیر) می دانستند و قرار بود این راهپیمایی در سکوت کامل و بدون سردادن کوچک ترین شعاری در محدوده زمانی مشخص انجام یابد و از برنامه های دیگر و اینکه طولی نخواهد کشید توسط تعداد معدودی " کتانی پوش های نارنجی پوش " مدیریت خواهند شد، هیچ اطلاعی نداشتند.
ساعات اولیه راهپیمایی خیلی آرام و در سکوت کامل بود، اما از زمانی که " کتانی پوش های نارنجی پوش ! " خود را به بالای چند ایستگاهBRT رساندند و با سردادن شعارهای خاص، میدان اعتراض را وسیع تر کرده و به تدریج کنترل انبوه جمعیت را به دست گرفتند، اعتراض چهره دیگری به خود گرفت و مردم تا به خودشان آمدند متوجه شدند، آن اعتراضی که به خاطرش به کف خیابان ها آمده بودند، کارکرد سیاسی و ضد انقلابی پیدا کرده است!
البته پیش بینی این حادثه با توجه به تحرکات ضد انقلاب در خارج و عوامل داخلی آن و برخی مواضع و تحرکات خیابانی گروه های اجتماعی وابسته به کروبی و موسوی و NGO های سازمان یافته که مدام به لج بازی های دو نامزد بازنده دامن می زدند، کار خیلی سخت و دشواری نبود، همان‌طور که برخی از خبرنگاران هم در اولین کنفرانس خبری احمدی نژاد بعد از اعلام پیروزی در انتخابات به وی هشدار آن را داده بودند.
فاطمه آلیا در باره واقعیت های پشت صحنه این حادثه می گوید: در"اینکه فتنه سال 88 قصد براندازی داشت شکی نیست.در اینکه در لحظه به لحظه آن عناصر خارجی و صحنه به صحنه آن از قبل طراحی و براساس انقلاب های مخملین باز نویسی شده بود هیچ شکی نیست. در واقع خیز برداشته شده بود برای زدن ریشه اسلام و انقلاب اسلامی و واقعا خطر بسیار بزرگی بود که با هدایت‌های آقا و لبیک ملت این خطر نیز الحمدلله در آن مقطع رفع و رجوع شد. اما این به آن معنا نیست که در آینده ما مشابه این فتنه را در اندازه کوچک تر یا بزرگ تر شاهد نباشیم، لذا به همین خاطر است همان طور که مشاهده کردیم رهبری در دیدار اخیر هیئت دولت با احساس خطری که از جانب برخی از مسئولان در حوزه های مختلف کرده بودند، برای صیانت از اصل انقلاب اسلامی و نظام ورود پیدا کردند و هشدار دادند و با صراحت تمام فرمودند:” خط قرمز ما فتنه است ".بنابراین به نظر می رسد رئیس جمهور نیز با توجه به اتمام حجت حضرت آقا، باید دقت کنند که گاهی حمایت های بی پایه و اساس از اشخاصی که در جریان فتنه جرم مشهود داشته اند انجام ندهند و خود را مبرا از این حمایت ها کنند و قدر حکم تنفیذ مقام معظم رهبری را بدانند. "
به هرحال دولت ها یکی پس از دیگری می آیند و می روند این دولت هم مثل دولت های قبلی عبور می‌کند، اما چنانچه بی توجهی بکنند به این نوع هشدارها و این نوع هدایت ها و یا توجیه بکنند یا به آن ایرادهایی وارد کنند و بگویند که مصداق فتنه چیست چرا محاکمه شدند یا چرا محاکمه نشدند بدانند که این نوع توجیهات در مقابل چراغ هدایت مقام معظم رهبری از نظر مردم جایگاه پذیرش ندارد .

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کیهان نوشت: فتنه، خط قرمز نظام اسلامی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X