تقویم تاریخ/ درگذشت دکتر «عبدالحسین زرین کوب» استاد بنام ادبیات فارسی

تقویم تاریخ/ درگذشت دکتر «عبدالحسین زرین کوب» استاد بنام ادبیات فارسی

خراسان/ ۱۹ ذی القعده ۱۲۳۸ قمری/ انعقاد معاهده «ارزنة الروم» میان ایران و عثمانی

۱۵ سپتامبر ۱۸۲۱ میلادی/ استقلال و رهایی کشورهای آمریکای مرکزی از استعمار بریتانیا

۱۵ سپتامبر- ۱۹۱۷ میلادی/ اعلام حکومت جمهوری در روسیه و پایان امپراتوری روسیه تزاری

دکتر عبدالحسین زرین کوب، پژوهشگر برجسته ادبیات و تاریخ، در سال 1301 شمسی در بروجرد به دنیا آمد. استاد زرین کوب در سال 1330 ش، در کنار عده ای از دانشمندان و استادان برای مشارکت در طرح ترجمه مقالات دایرة المعارف بزرگ اسلامی دعوت شد و در این زمینه همکاری شایانی داشت. زمینه اصلی پژوهش استاد، مطالعه در تاریخ و فرهنگ اسلامی و نقد ادبی است. ایشان با تبحر در زبان فارسی و تسلط بر زبان و ادبیات عرب و آشنایی با چند زبان اروپایی و مشخصاً انگلیسی و فرانسوی، آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت که تألیف فلسفه شعر، نقد ادبی در 2 جلد، شعر بی دروغ، از کوچه رندان و نیز ترجمه ادبیات فرانسه در قرون وسطی، متافیزیک و فن شعر و... از آن جمله است. استاد زرین کوب که ماه های آخر عمر خویش را در تدوین آثاری درباره زندگی و اندیشه های عطار و سعدی سپری می کرد، سرانجام در 24 شهریور 1378 ش در 77 سالگی بدرود حیات گفت و در قطعه فرهیختگانِ بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تقویم تاریخ/ درگذشت دکتر «عبدالحسین زرین کوب» استاد بنام ادبیات فارسی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X