نخستین همایش ملی آسیب شناسی نظام آموزشی شهرسازی برگزار شد

نخستین همایش ملی آسیب شناسی نظام آموزشی شهرسازی برگزار شد

ایرنا/ نخستین همایش ملی آسیب شناسی نظام آموزشی شهرسازی امروز در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

نخستین همایش ملی آسیب شناسی نظام آموزشی شهرسازی روز چهارشنبه به همت هیات رییسه گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با همکاری شورایس اسلامی شهر تهران و جامعه مهندسان شهرساز ایران روز چهارشنبه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
الهام امینی دبیر اجرایی این همایش به خبرنگار ایرنا گفت: شهرسازی رشته ای است که حدود نیم قرن از آموزش آن در کشور می گذرد و در حال حاضر در جایگاه ویژه ای در مقاطع مختلف دانشگاهی برای خود کسب کرده است.

وی ادامه داد: افزایش صعودی فارغ التحصیلان دانشگاهی این رشته در کشور با وجود کمبود زیرساخت های لازم، اهمیت ندادن به امر پژوهش در برخی از مراکز علمی، فقدان سیاست و استراتژی کلان در هماهنگی بین دانشگاه ها و مراکز کاربردی این رشته از جمله چالش های پیش روی دانش آموختگان این رشته در حال حاضر است.
امینی افزود: از دیگر مشکلات آموزشی می توان به نبود توجه کاربردی کردن تحقیق و پژوهش در برخی مراکز آموزشی شهرسازی، نبود پویایی در برخی مراکز آموزشی، ناکارآمدی نظام کنترل، نظارت و ارزشیابی علمی از برنامه ها، طرح ها، روش ها و عملکردها و کم اثربخشی امر آموزش نام برد.

دبیر اجرایی این همایش تصریح کرد: این مجموع مشکلات هیات رییسه گروه تخصصی شهرسازی سازمان نظام مهندسی ساختمان را بر آن داشت تا این همایش را به منظور آسیب شناسی نظام آموزش شهرسازی کشور برگزار کند.
رضا احمدیان دبیر علمی این همایش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: اوایل امسال با تولی گری سازمان نظام مهندسی استان ها و جامعه مهندسان شهرساز و همچنین شهرداری استان تهران فراخوانی به صورت اطلاع رسانی به دانشگاه ها برای ارائه مقاله در زمینه آسیب شناسی نظام آموزشی انجام شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه نظام آموزشی دانشگاه ها به عنوان تامین کننده نیروی متخصص نظام مهندسی کشور است بر آن شدیم با برگزار این همایش چالش های پیش روی حوزه های آموزشی در این رشته توسط پژوهشگران این رشته نشان داده شود.

احمدیان در مورد اهداف برگزاری این همایش اظهار کرد: هدف اصلی از برگزاری این همایش بیشتر بررسی مشکلات شهرسازی در بعد فعالیت های اجرایی نظام مهندسی بود نه به صرف در رابطه با مباحث آموزشی باشد.
وی گفت: از محققان و علاقمندان در این حوزه درخواست شد تا براساس 10 محور مطرح شده مقالات خود را ارائه دهند.
احمدیان با اشاره به مقالات ارسال شده در اوایل تابستان امسال به دبیرخانه این همایش اظهار کرد: به دلیل علاقمندی به حضور و مشارکت تعدادی از اساتید به نام این رشته در این همایش، مقالات ارسال شده برای اظهار نظر علمی در اختیار این اساتید قرار داده شد.

وی افزود: پس از چندین نشست، براساس تعداد و محتوای مقالات ارسالی، همایش امروز براساس سه محور اصلی؛ شیوه های جدید آموزش شهرسازی، پیامدهای شکاف بین آموزش شهرسازی در دانشگاه ها ونیاز حرفه مندان نظام مهندسی، محتوای برنامه های آموزشی شهرسازی (تئوری،روش ها و کارگاه ها) تنظیم و برنامه ریزی شد.
دبیر علمی همایش تصریح کرد: در انتهای این همایش نیز بحث آزاد با عنوان 'چالش دیروز و امروز' با حضور دو گروه سنی از مهندسان این رشته از دو نسل متفاوت(دهه 50 شمسی و 90) دعوت شده است تا چالش های موجود در طول این دوران در زمینه تئوری ها، روش ها و تکنیک هایی که تغییر پیدا کرده است مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستین همایش ملی آسیب شناسی نظام آموزشی شهرسازی برگزار شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X