جایگاه های شغلی آینده در بستر فناوری کدامند؟‬

جایگاه های شغلی آینده در بستر فناوری کدامند؟‬

برسام/ ‫دنیایی را تصور کنید که بتوان به کمک فناوری، همه امور را تحت کنترل قرار داد. تصور چنین ویژگی‌ای در دنیای امروزی و مدرن که فناوری در آن نقش اصلی ایفا می‌کند چندان دور از ذهن نخواهد بود.
شاید بسیاری از واقعیت های علمی و عملی دنیای امروز، یک دهه پیش به عنوان ایده ای برای ساخت فیلم های علمی ـ تخیلی مطرح بود، اما روندی که اکنون در پیش گرفته ایم به این معنی است که کاربرد فناوری در آینده، زمینه های گسترده ای را در بر خواهد گرفت.
چاپگرهای سه بعدی، خودروهای بدون راننده، پهپادها، واقعیت افزوده، هوش مصنوعی و ابزارهای کنترل از راه دور از جمله فناوری هایی است که در تعیین جایگاه های شغلی آینده نقش بسزایی خواهد داشت. بنابراین با توجه به نیازهایی که در سطح جامعه مطرح می شود و فناوری هایی که به وجود خواهد آمد شغل هایی از نوع دیگر در بستر جامعه آینده تعریف می شود.

کاربردی شدن پهپادها متخصص می خواهد
احتمالا درباره طرح جدید آمازون برای استفاده از پهپاد ها به منظور ارسال سفارش خرید مشتریان خبرهایی شنیده اید. به گزارش Makeuseof بر اساس این طرح آمازون در مدت زمان ۳۰ دقیقه سفارش مشتریان را به دست آنها می رساند، اما حقیقت این است که کاربرد پهپادها در زندگی آینده فقط به این کار محدود نمی شود.
بررسی های کارشناسی نشان داده است می توان در حوزه های دیگر از جمله کشاورزی، امداد و نجات، جستجو و مکان یابی و همچنین عکاسی و فیلمبرداری از صحنه های متحرک از پهپادها استفاده کرد، اما به این معنی نیست که پهپادها می توانند بدون نیاز به کمک های تخصصی از عهده انجام همه این کارها برآیند. عملکرد این پهپادها مستلزم در اختیار داشتن برنامه هایی است که توسط برنامه نویسان توانمند نوشته شده باشد.
علاوه بر این باید افرادی به عنوان متخصص پهپاد تعلیم ببینند که بتوانند مسئولیت تعمیر و بازسازی پهپادها را در صورت نیاز به عهده گیرند. اگر بخواهید به عنوان یک فیلمساز از قابلیت های پرنده های بدون سرنشین کنترل از راه دور استفاده کنید یا حتی بخواهید به عنوان یک خبرنگار از پهپادها برای جستجوی اطلاعات مورد نظرتان کمک بگیرید، مهندسی، کنترل و تعمیر پهپاد ها یا تجارتی که بر اساس کارکردهای متنوع این پرنده های بدون سرنشین تعریف و پایه گذاری می شود از مشاغلی است که در آینده به آنها نیاز دارید.

چاپگرهای سه بعدی، کلید ورود به عصری جدید

یکی از فناوری های دیگری که به نظر می رسد در آینده می تواند بستری برای ایجاد مشاغل جدید باشد چاپ سه بعدی است.به گزارش Gizmag چاپگرهای سه بعدی به عنوان یکی از فناوری های خلاقانه مطرح شده در صنایع مختلف مثل دارو، لباس و کفش و غذا محبوبیت زیادی پیدا کرده و به عنوان یک صنعت پیشتاز جای خود را باز کرده است.
از تولید موادغذایی و خوراکی های مختلف گرفته تا ساخت خانه های پیش ساخته ای که بر اساس طرح و نقشه موردنظر افراد به آپارتمان های لوکس و بزرگ تبدیل می شود، همه و همه از پیامدهای نفوذ این فناوری به جنبه های مختلف زندگی بشر است.
این فناوری نشان دهنده فرارسیدن عصری است که می توانیم فقط با فشار دادن یک کلید همه نیازهایمان را برطرف کنیم. این فناوری به شما امکان می دهد تا بتوانید به آسانی طرح اولیه بسیاری از اجسام مختلف را از اینترنت دانلود کنید و آن را بسازید.

ممکن است سازندگان تلفن همراه از این پس به جای یک گوشی، طرح آن را برای شما ارسال کنند تا با استفاده از چاپگر سه بعدی که در خانه دارید گوشی موردنظرتان را بسازید. اگرچه در این شرایط هر فردی می تواند از این چاپگرهای سه بعدی به عنوان یک کارخانه اختصاصی برای تامین نیازهایش استفاده کند، اما بدون تردید باید متخصصانی باشند که طرح های اولیه برای چاپ این محصولات را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.
بنابراین یکی از مشاغلی که می تواند در بستر رشد و توسعه فناوری چاپگرهای سه بعدی ایجاد شود همین طراحی ساختار سه بعدی محصولات است که می تواند طیف وسیعی از نیازهای روزمره انسان از لوازم خانگی تا پوشاک و حتی دارو را هم شامل شود. علاوه بر این تهیه مواد لازم برای کارتریج های چاپگرهای سه بعدی از دیگر نیازهای مطرح در توسعه این فناوری است که با ایجاد مشاغل جدیدی برای تامین این نیاز همراه خواهد بود.

حضور ما در پشت صحنه زندگی هوشمند الزامی است
هوشمند شدن شهرهای آینده به این معنی است که باید در انتظار ایجاد شغل های جدیدی در این شهرها باشیم. به گزارش msn، خودروهای بدون راننده و خانه های هوشمند از نمادهای اصلی شهرهای آینده است. تعریف الگوریتم مناسب برای خودروهای بدون راننده تخصصی است که فقط از عهده یک متخصص ماهر و توانمند آشنا به رایانه و برنامه نویسی برمی آید.
در شهرهای آینده علاوه بر خودروها، خانه ها نیز هوشمندند. در خانه های هوشمند ​ شرایط فضای داخلی خانه از نور تا دمای محیط به طور خودکار تنظیم می شود، اما همه این امکانات مبتنی بر وجود زیرساخت های هوشمندی است که بتواند عملکرد این سیستم ها را تضمین کند. در این بستر، موقعیت های شغلی مختلفی می توان یافت.

اگرچه قرار است در شهرهای هوشمند مدیریت کارخانه ها هوشمندانه و توسط ربات ها انجام شود، اما در پشت صحنه باید برای مدیریت و نظارت بر این روند، موقعیت های شغلی خوبی با هدف کنترل بهینه این ابزارها و هوشمندسازی عملکرد کارخانه ها وجود داشته باشد.
وجود حسگرهای مختلف از خانه ها تا خودروها و کارخانه ها و به طور کلی در گوشه و کنار شهرهای آینده از دیگر ویژگی های حرکت در مسیر هوشمندسازی است که می تواند مشاغل مختلفی را در سطوح مختلف تخصصی و کارشناسی ایجاد کند. علاوه بر نرم افزارهای متعددی که امروزه برای گوشی های هوشمند کاربرد دارد، نسل جدیدی از نرم افزارها برای زندگی در خانه های هوشمند مورد نیاز است.
گذشته از این، حرکت خودروهای شخصی و عمومی بدون راننده و تردد پهپادها در سطح شهرها مستلزم دسترسی به نقشه های آنلاین و به روز شده ای است که بتوانند امنیت خودروها و پهپادها را تضمین کنند یا داده های جمع آوری شده در حسگرها را تحلیل کرده و مورد ارزیابی قرار دهند.
جمع آوری اطلاعات و ورود داده ها به سیستم و تحلیل اطلاعات از جمله کارهایی است که فقط از عهده نیروی انسانی بر می آید؛ بنابراین در اینجا نیز باوجود حرکت در مسیر هوشمندی و زندگی خودکار انسان ها باید به عنوان نیروی متخصص مسئولیت انجام امور را در سطح بالاتری عهده دار شوند.

ارتقای شغلی در بستر فناوری
اینها نمونه هایی از نیازهای شغلی آینده است که شاید بیش از هر شغل دیگری به فناوری های مدرن و امروزی وابسته باشد، اما اگر قدری عمیق تر درباره افق های فناوری های در حال رشد و توسعه و ترسیم دورنمایی از این فناوری ها بیندیشید قطعا شغل های دیگری هم به ذهنتان می رسد که برای پیش رفتن در مسیر تحولات فناوری به آنها نیاز دارید.
بنابراین می توان به این نتیجه رسید اگرچه فناوری در تسهیل فرآیند انجام امور مختلف نقش بسیار مهمی دارد، اما وجود فناوری بدون نظارت نیروی انسانی متخصص، کاربردی نخواهد بود. فناوری قرار نیست جایگزین انسان ها شود، بلکه می تواند مسئولیت افراد را به سطح بالاتری ارتقا دهد تا بتوانند کنترل اموری را که به کمک فناوری های روز دنیا انجام می شود، زیر نظر بگیرند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جایگاه های شغلی آینده در بستر فناوری کدامند؟‬» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X