تغذیه نادرست موجب کاهش قدرت یادگیری دانش‌آموزان می‌شود

تغذیه نادرست موجب کاهش قدرت یادگیری دانش‌آموزان می‌شود

ایمنا/ مرجان منوچهری کارشناس تغذیه در گفتگو با ایمنا بیان داشت: مصرف سه وعده غذایی اصلی جهت تامین نیازهای تغذیه‌‌ای انسان، حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها بسیار ضروری است و به هیچ‌وجه نباید وعده‌های اصلی غذایی را حذف کرد.
وی گفت: برخی از کودکان، با وجود اینکه در سال‌های ابتدایی زندگی خود هستند و طبیعتاً در این سن باید از هوش، تمرکز و حافظه خوبی برخوردار باشند، ولی تمرکز و قدرت یادگیری ضعیفی دارند و نمی‌توانند مطالب درسی را به خوبی درک کنند و به خاطر بسپارند.
تغذیه نادرست از علل اصلی کاهش قدرت یادگیری و تمرکز در دانش‌آموزان است
منوچهری یکی از عوامل مهم که موجب این حالت در کودکان می‌شود را افت قندخون که عمدتاً به علت نخوردن صبحانه در آنان بروز می‌کند، ذکر کرد و گفت: به طور کلی تغذیه نادرست و ناکافی از علل اصلی کاهش قدرت یادگیری، تمرکز و حافظه در کودکان است.
وی با تاکید بر اینکه بدن ما در هنگام صبح، بعد از برخاستن از خواب برای انجام فعالیت‌های جسمی و فکری نیاز به انرژی دارد، عنوان کرد: مغز یکی از اعضای کوچک در بدن است، ولی حدود ۲۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه را به خود اختصاص می‌دهد.
به گفته این کارشناس تغذیه تامین گلوکز کافی به عنوان انرژی مغز باعث می‌شود که تمرکز فرد چه در زمان مطالعه و چه در هنگام امتحان کاهش پیدا نکند.
دانش‌آموزانی که صبحانه نمی‌خورند عملکرد ضعیف‌تری در مدرسه دارند
وی با استناد به مطالعات که نشان می‌دهند افرادی که صبحانه نمی‌خورند عملکرد ضعیف‌تری در مدرسه دارند، ادامه داد: بنابراین کیفیت صبحانه و مقدار آ‌ن و ساعت مصرف آ‌ن از اهمیت فراوانی برخوردار است.
منوچهری با اشاره به اینکه وعده صبحانه باید به گونه‌ای باشد که حداقل یک‌ پنجم نیازهای تغذیه‌ای انسان را در طول شبانه‌روز تامین کند، افزود: مصرف زیاده از حد مواد شیرین در وعده صبحانه، علاوه بر ایجاد خطر افزایش وزن و چاقی؛ باعث پوسیدگی و خرابی دندان‌ها نیز می‌شود.
بهترین تامین‌کننده انرژی صبحگاهی نان و غلات و حبوبات است
وی در پاسخ به این سوال که چگونه و با مصرف چه موادی انرژی مورد نیاز خود را برای شروع یک روز پرتحرک از نظر جسمی و فکری تامین کنیم؟، گفت: بهترین مواد غذایی که می‌تواند به تامین انرژی کمک کند، کربوهیدرات‌های پیچیده یعنی مواد نشاسته‌ای مانند نان و غلات صبحانه و یا حبوبات است.
این کارشناس تغذیه از آنجایی این مواد غذایی حاوی ارزش تغذیه‌ای بالایی هستند، آنها را در تامین سایر نیازهای تغذیه‌ای بدن نیز موثر دانست و افزود: البته در مصرف مواد نشاسته‌ای نباید افراط کرد زیرا موجب افزایش وزن و بروز چاقی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه مصرف مقدار متعادلی از برخی مواد پر کالری مانند انواع مغزها (گردو، بادام، بادام‌زمینی و...) جهت تامین انرژی مورد نیاز ما در وعده ‌صبحانه مفید است، افزود: ضمنا مغزها، حاوی چربی‌های ضروری برای بدن و نیز سایر مواد مغذی هستند.
منوچهری یادآور شد: البته نباید در مصرف آ‌نها افراط کرد زیرا موجب چاقی می‌شوند.
به گفته وی خرما و عسل یا مربا نیز چنانچه به میزان متعادل میل شوند و در مصرف آ‌نها افراط نشود، می‌توانند به تامین انرژی مورد احتیاج ما کمک کنند.
وی بیان داشت: علاوه بر انرژی، بدن ما به مواد مغذی مانند پروتئین، انواع ویتامین‌ها و املاح نیاز دارد که این نیاز را می‌توانیم ضمن نان با مصرف یک لیوان شیر، پنیر، تخم‌مرغ، چند عدد بادام یا گردو تامین کنیم.
میوه‌ها بهترین موادغذایی برای تقویت قوای مغز است
این کارشناس تغذیه میوه‌ها را بهترین موادغذایی که می‌توان برای تقویت قوای مغز مصرف کرد، دانست و گفت: میوه‌ها حاوی آنتی‌اکسیدان بوده و قند طبیعی در آنها برای تأمین انرژی کمک‌کننده است.
وی عنوان کرد: مصرف میوه‌ها یا‌ آ‌بمیوه‌هایی که حاوی ویتامینc‌ هستند مانند مرکبات یا گوجه‌فرنگی در وعده‌ صبحانه مفید است به‌خصوص چون این ویتامین در افزایش قدرت ایمنی بدن نقش دارد می‌تواند به حفظ سلامت ما کمک کند.
وی گفت: ویتامین A یا پیش‌ساز آ‌ن نیز دارای همین خاصیت است و با مصرف گوجه‌فرنگی یا هویج یا آ‌ب آ‌نها می‌توانیم این نیاز را تامین کنیم.
به گفته منوچهری در مورد کودکان، نوجوانان و جوانان می‌توانیم گاهی اوقات کره را جانشین پنیر کنیم چون کره از منابع غنی ویتامین A محسوب می‌شود ولی در مصرف آ‌ن نباید افراط کرد زیرا موجب افزایش کلسترول خون و نیز بروز چاقی می‌شود.
وی عنوان کرد: توجه کنیم که آ‌ب‌میوه‌ها را باید به صورت طبیعی و تازه مصرف کرد چراکه آ‌ب‌میوه‌های فرآ‌ورده شده آ‌ماده اکثرا حاوی ارزش تغذیه‌ای کافی نیستند.
وی با اشاره به اینکه نوع دیگر از انواع صبحانه سنتی و معمول در کشورمان، عدسی و خوراک لوبیا (لوبیا چیتی یا لوبیا قرمز) است، خاطرنشان کرد: بررسی خواص تغذیه‌ای این دو غذا نشان می‌دهد که هر دو نوع این حبوبات یعنی عدسی و لوبیا از منابع غنی انرژی محسوب می‌شوند و اگر به مقدار کافی مصرف شوند می‌توانند قسمت مهمی از نیاز ما را به انرژی تامین کنند.
این کارشناس تغذیه ادامه داد: ضمنا از منابع خوب پروتیین گیاهی هستند و چنانچه با یکی از انواع غلات مانند نان استفاده شوند، پروتیینی با کیفیت بالا برای ما فراهم می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه حبوبات حاوی روی هستند، گفت: این ماده معدنی در رشد، بلوغ جنسی و سلامت پوست و مو و نیز در قدرت ایمنی بدن موثر است.
وی گفت: عدسی و خوراک لوبیا چیتی، مقداری ویتامین‌ A به بدن ما می‌رسانند و نیز حاوی مقداری آ‌هن هستند.
به گفته منوچهری حبوبات به علت اینکه از منابع غنی فیبر غذایی محسوب می‌شوند تاثیر مهمی در کاهش چربی‌های نامطلوب خون داشته و به حفظ سلامت قلب و عروق کمک می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: بنابر آنچه گفته شد؛ عدسی و خوراک لوبیا نیز جزو غذاهای مفید محسوب می‌شوند و می‌توانند صبحانه‌ای لذیذ و با ارزش تغذیه‌ای بالا برای ما فراهم نمایند.
میان‌وعده از ریزه‌خواری و مصرف هله‌هوله جلوگیری می‌کند
وی یکی از دلایل بروز خستگی و کاهش انرژی در طول روز را نخوردن میان‌وعده و فاصله طولانی بین ۲ وعده غذایی که خود باعث افت قندخون می‌شود، ذکر کرد و ادامه داد: همین اتفاق خود منجر به گرسنگی شدید و ولع به خوردن در وعده بعدی می‌شود که به دنبال زیاده‌روی در غذا خوردن و بالارفتن ناگهانی قند خون، حالت رخوت و بی‌حالی به فرد دست می‌دهد.
این کارشناس تغذیه علاوه بر مصرف روزانه صبحانه، استفاده از میان‌وعده‌های صبح و عصر را نیز مفید و حتی ضروری دانست و گفت: میان‌وعده به تامین نیازهای تغذیه‌ای انسان کمک می‌کنند و از گرسنگی و بروز دل ضعفه در فواصل بین وعده‌های اصلی غذائی پیشگیری می‌نمایند.
وی با بیان اینکه میان‌وعده از ریزه‌خواری و مصرف هله‌هوله در فواصل بین وعده‌های اصلی جلوگیری می‌کنند، افزود: علاوه براین در پیشگیری از پرخوری و مصرف غذاهای سنگین و پرکالری در وعده‌های اصلی غذایی موثرند.
وی یادآور شد: توصیه می‌شود با افزایش تعداد وعده‌ها و دریافت میزان مناسب غذا و پرهیز از پرخوری در وعده‌ها، قندخون را در سطح مناسبی در طول روز حفظ کنیم تا در بیشتر ساعات روز سرزنده و پرانرژی بوده و در انجام کارها موفق خواهیم شد.
**شما کاربران گرامی می توانید مطالب جذاب و خواندنی ما را در شبکه های اجتماعی فیس بوک، گوگل پلاس و توییتر در صفحه «باشگاه آخرین خبری ها» به آدرس های زیر دنبال کنید**
و در اینستاگرام هم ما را با عنوان akhareenkhabar جستجو کنید.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تغذیه نادرست موجب کاهش قدرت یادگیری دانش‌آموزان می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X