رصد روزانه تحلیل های رسانه های داخلی و خارجی/ روایت«راشا تودی» از تهدیدی به نام«خراسان»

رصد روزانه تحلیل های رسانه های داخلی و خارجی/ روایت«راشا تودی» از تهدیدی به نام«خراسان»

رصد/ یادداشت پیش رو در پایگاه تحلیلی«رصد» منتشر شده وانتشار آن در آخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.


فارس: قطع اتصال سانتریفیوژها؛ پیشنهاد هسته‌ای یا بازی «کودک درونِ» دیپلمات‌های غربی

اگرچه ایران برای اعمال حق خود نیازی به شناسایی از سوی غربی‌ها ندارد، اما قطعاً هدف از مذاکرات این بوده که غرب در برابر اقدامات شفاف‌ساز ایران، تضمین دهد که در مسیر اعمال حقوق هسته‌ای از جمله غنی‌سازی، دست به ایجاد مزاحمت از قبیل اعمال تحریم و… نخواهد زد.
در توافق ژنو، برای مدت گام نهایی که قرار است مدت زمانی طولانی (Long Term) باشد، باید «یک برنامه غنی‌سازی» از سوی دو طرف «تعریف» (Mutually Defined) و توافق شود. به این ترتیب، صحیح است که بگوییم غرب در این توافق نفسِ غنی‌سازی را در ایران پذیرفت، اما بشرطها و شروطها.
مبنای جمهوری اسلامی ایران در برنامه هسته‌ای، رسیدن به قابلیت خودکفایی در تولید سوخت هسته‌ای است و تنها تضمین موجود است که نظام بین‌المللی تهدید به ندادن سوخت را از معادلات خود علیه ایران حذف کند.
اما مبنای طرف غربی، کاملاً نظامی ـ امنیتی است و اصلی‌ترین نمود این مبنا نیز در عبارت «زمانِ گریز» (Breakout Time) خود را نشان داده است. از نظر طرف غربی، قابلیت تولید اورانیوم در ایران تنها به اندازه‌ای پذیرفتنی است که اگر روزی ایران عزم تولید سلاح هسته‌ای داشت، زمان تولید آن حداقل یک سال باشد.
مبنای طرف غربی با نگاه به توافق ژنو، دست‌کم دو نتیجه واضح دارد:
الف: ظرفیت کنونی غنی‌سازی ایران در طول گام نهایی باید کاهش یابد.

ب: هیچ تضمینی نیست که همین دیدگاه بعد از گام نهاییِ توافق ژنو ادامه نیابد و آن زمان هم در مسیر توسعه ظرفیت غنی‌سازیِ ایران مانع‌تراشی نشود.

ماحصل این پیشنهاد [قطع اتصالات سانتریفیوژها] چیزی نیست جز «کاهش توان غنی‌سازی ایران» و به عبارت دیگر تحقق همان غنی‌سازیِ ویترینی یا سمبلیک. نوعی از غنی‌سازی که به درد صنعت و تحقیقات نمی‌خورد و تنها نمایشی از چیزی است که باید وجود می‌داشت.
هفته‌نامه ۹دی: آیا روحانی حرکت نابجای سال گذشته را جبران می‌کند؟

حمید رسایی

شاخص و ملاک موضع‌گیری جمهوری اسلامی ایران، جنس مواضع و ادبیاتی است که رهبر کبیر انقلاب(ره) و در زمان حاضر امام خامنه‌ای در برابر جریان سلطه به ویژه آمریکا به کار می‌گیرند.
اکنون در آستانه سفر روحانی به آمریکا، واضح است که مواضع ضدآمریکایی و ضداستکباری امام خامنه‌ای صریح‌تر، غلیظ‌تر و راهبردی‌تر شده است. آخرین نمونه آن، مواضع ایشان به هنگام مرخص شدن از بیمارستان بود.
امام خامنه‌ای در دیدار با سفرای ایران در کشورهای خارجی به صراحت اعلام می‌کنند: «آمریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را کم نکرده‌اند، بلکه لحن آنها توهین‌آمیزتر و تحریم‌ها هم بیشتر حتی تحریم‌های جدید هم وضع شده» آقای روحانی در فرکانسی دیگر در سفر به مشهد ادعای قبلِ خود را تکرار می‌کند که تحریم‌ها ترک برداشته!
روحانی در پاسخ به منتقدان گفتگویش با اوباما، دستور انجام نظرسنجی چند مؤسسه برای به دست آوردن نظر مردم درباره اقدامات دولت در سفر به نیویورک را صادر کرد. این نظرسنجی البته هرگز صورت نگرفت، به ویژه که چند هفته بعد از مکالمه تلفنی روحانی با رئیس‌جمهور آمریکا، مقام معظم رهبری اقدام وی را حرکتی نابجا دانست.
یکی از مهم‌ترین ضررهای این اقدام نابجا و همچنین نشان دادن اشتها و علاقه برای مذاکره با آمریکا در یک سال گذشته، آن است که به تعبیر رهبر انقلاب سبب شد تا غربی‌ها با استفاده از تبلیغات عظیم رسانه‌هایشان، دوگانگی جمهوری اسلامی ایران در مواجه با آمریکا، تذبذب و انفعال را القا کنند و دلِ ملت‌ها را از مبارزه خالی کنند.
آقای روحانی در توجیه حرکت نابجایش نشان می‌دهد که برای جلوگیری از تحقیر اوباما حاضر به مکالمه تلفنی شده! و این در حالی است که اوباما در طول یک سال گذشته بارها و بارها به جمهوری اسلامی توهین کرد و درصدد تحقیر ما برآمد!
برخی از همراهان «آشنا»ی روحانی در سفر سال قبل سازمان ملل، برای توجیه این اقدام نابجای روحانی در برنامه تلویزیونی اعلام می‌کردند که ما باید آمریکا را درک کنیم و بین آمریکا و اسرائیل تفاوت قائل شویم!
این پدرخوانده‌ها وقتی رهبر انقلاب در بستر بیمارستان بودند، از اعلام آمادگی ایران برای همکاری با آمریکا در سرکوب داعش خبر می‌دادند. نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب برای رد آن حتی صبر نکردند تا از بیمارستان به بیت خود برسند.
سال گذشته روحانی در گفتگو با یکی از رسانه‌های غربی ادعا کرد که در مکالمه تلفنی‌اش با اوباما، وی را مؤدب و باهوش یافته است! همین اوبامای باهوش و مؤدب بر خلاف تمام قوانین بین‌المللی به دلایل واهی، اجازه ورود نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل را صادر نکرد، و جان کری، وزیر خارجه وی در مذاکرات اخیر تنها سه دقیقه در محل مذاکره حاضر شد تا به زعم خود، هیأت ایرانی را تحقیر کند.
فردا: جنگ روانی که آمریکایی‌ها پیش از مذاکرات نیویورک به راه انداختند

همیشه در پسِ مذاکرات دیپلماتیک، یک رویه غیردیپلماتیک و روانی نیز قرار داشته است و برخی از دیپلمات‌ها در کنار مذاکرات، وظیفه بهم ریختن تمرکز روانیِ طرف مقابل را برعهده داشته‌اند.
وندی شرمن از جمله دیپلمات‌هایی است که در تیم دیپلماتیک آمریکا این وظیفه را بر عهده دارد. وی همواره نماینده دیدگاه تند و رادیکال برخی از اعضای کنگره آمریکا در زمینه بحث هسته‌ای کشورمان بوده.
جنگ روانی آمریکایی‌ها که این مذاکرات را مهلت پایانی بر می‌شمارند، در اظهارنظرهای شائبه‌برانگیز خلاصه نمی‌شود. آمریکایی‌ها پیش از مذاکرات هسته‌ای، تحریم‌های جدیدی علیه کشورمان اعمال کردند تا در این روند مذاکرات آینده را به چالش بکشند. از سوی دیگر به مخالفان داخلی نیز با اعمال تحریم‌ها، پاسخ رضایت‌بخشی دادند.
با توجه به خط قرمز‌هایی که وجود دارد، آمریکایی‌ها به عدم توافق و بازگشت به گذشته نیز فکر کرده‌اند و در این باب سعی دارند هزینه عدم توافق را به گردن ایران بیندازند. راهبرد جنگ روانی آمریکایی‌ها در این زمینه، شعار و بهانه‌گیری است.
آمریکا با بازی روانی در مسئله ائتلاف ضدداعش، سعی دارد وجهه خود را ترمیم کند و در مذاکرات هسته‌ای با این ترفند سعی دارد خود را عاملی ضدتروریست جلوه دهد. وارد کردن موضوعات فرعی دیگر مانند حقوق بشر و تسلیحات نظامی نیز از جمله ترفندهای دیگری است که در این زمینه قابل بررسی است.
شایعه‌سازی نیز یکی از فعالیت‌های جنگ روانی آمریکا است. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی مدعی شد ایران آماده همکاری با آمریکا و متحدین آن برای متوقف کردن تروریست‌های داعش است، اما خواهان انعطاف‌پذیریِ بیشتر در برنامه غنی‌سازی اورانیوم است. موضوعی که با سیاست ایران رسماً منافات دارد.
مشرق: چرا داعش ترکیه را انتخاب نکرد؟

این پدیده منحصر بفرد [داعش] که متکی به تمامی تجارب کودتایی، شورش‌های اجتماعی و قابلیت‌های سرویس‌های استخباراتی است، بر ویرانه‌های نظریه «هرج و مرج سازنده» بنا شده، از ترکیبی ناهمگون و منفعل‌شونده برخوردار است، لذا نافرمانی هم از آن سر می‌زند.
اکنون که پس از فاز اول برنامه داعش در عراق و سوریه، نوبت فاز دوم و ورود قهرمانانه سازندگان آن به صحنه منطقه‌ای است، داعشی‌ها در سوریه در خیلی از مناطق شمالی در حال مخفی شدن هستند و در یک خیز بزرگ، خود را به مرزهای ترکیه در منطقه کُردی عین‌العرب چسبانده‌اند. در عراق، شرایط خوبی در انتظار آنها نیست و با سرعت و در یک سناریوی نمایشی، هدف عملیات‌های نظامی خواهند بود.
رهبران داعش اکنون برای مصون ماندن به دنبال مخفی‌گاه راهبردیِ مناسب هستند. قطعاً ترکیه که حکم ریه و نفس‌گاه لجستیکی آنها را دارد، نمی‌تواند گام جدید داعش را تشکیل دهد و بر اساس برنامه پیش‌بینی شده، در فازهای بعدی باید به سمت قفقاز حرکت کنند و لذا محیط ترکیه نباید سوخته شود.
حرکت به سمت ایران هم امکان‌پذیر نبوده و حکم خودکشی دارد. چرا که اهداف داعش در درون ایران، به محیط‌های حاشیه مرز محدود می‌شود و آن هم با ریسک و خطرپذیری بسیار بالا ارزیابی شده است.
دقیق‌ترین انتخاب داعش، اردن است که آن را به انبارهای نیروی انسانیِ وسیعی متصل خواهد کرد و ضعیف‌ترین حلقه از مجموعه‌های منطقه‌ای است. سیستم امنیتیِ فریب‌پذیر، جامعه عشایری، متصل بودن به محیط‌های راهبردی آبراهی و سرزمینی در شمال عربستان و دریای سرخ و زمینه‌های فرهنگی ـ مذهبیِ سلفی‌پروری، از جمله عوامل ترغیب‌کننده داعش است.
در ترکیب نیروی انسانی بدنه داعش، یک گرایش مهارنشدنی ضدصهیونیستی وجود دارد که رهبران داعش نمی‌توانند آن را کنترل کنند و ضمناً اینکه این تمایل را نیز برای خود دارای مزیت و جذابیت در افکار عمومی منطقه‌ای می‌دانند.
رهبران داعش به ناچار پذیرفته‌اند از تمایل ضدصهیونیستی در کنار ژست حمله آمریکا و غرب به داعش، بهره گرفته و موج گسترده‌ای از افکار عمومی و نیروی انسانی جدید را به نفع خود هدایت و جذب کنند.
نگرانی آمریکا و غرب این است که رهبران طراز اول داعش که آموزش دیده‌اند، در جریان اقدامات مستقل عراق و سوریه، از بین رفته و یک دگردیسی در درون داعش به وجود آید و در عمل با یک گرگ وحشی روبرو باشند که حرکت به سمت غرب، به همان میزان گسترش به شرق، برای آنها جذابیت داشته باشد.
این کابوس برای غرب، هم به معنای ناامنی گسترده در درون کشورهای غربی است، و هم از ابزار فوق‌استراتژیک برای شکل‌دهی به زیرساخت‌های نظم نوینِ جهانی محروم بمانند.
فرارو: جریان ثابتِ سربازگیری داعش از ترکیه

نیویورک‌تایمز

آمریکا، اردوغان را به شدت تحت فشار قرار داده تا نظارت جدی‌تری بر مرز ۵۶۰ مایلی خود با سوریه داشته باشد.
ترکیه سال‌ها است که با پیگیری استراتژی «به صفر رساندنِ مشکلات با همسایگان»، به عنوان نمونه‌ای از دموکراسی اسلامی در خاورمیانه شناخته شده است. اما محاسبات غلط مقامات این کشور، داووداغلو، نخست‌وزیری ترکیه را در منطقه‌ای که در جنگ فرو رفته، منزوی و آسیب‌پذیر کرده است.
جوانان ترکی که به استخدام داعش درآمده‌اند، می‌گویند خود را به آن نوع حکمرانیِ به اصطلاح اسلامی که داعش اجرا می‌کند، بیشتر نزدیک می‌بینند تا حکمرانیِ حزب حاکم ترکیه که ریشه در نوعی اسلام مدرن دارد.
محله حاجی بایرام در قلب منطقه توریستی آنکارا، طی یک سال گذشته به مرکز سربازگیری داعش تبدیل شده است.
آرون استین، از مقامات مؤسسه خدمات متحد سلطنتی مستقر در لندن می‌گوید: «مراکز سربازگیری دیگری نیز در آنکارا و دیگر نقاط ترکیه آشکارا در حال راه‌اندازی هستند، اما به نظر می‌رسد دولت اهمیتی به این موضوع نمی‌دهد. به نظر می‌رسد حس تنفر آنها از بشار اسد به سیاستی منجر شده که مفاهیم جدی دارد.»
مشرق: افزایش آزارهای جنسی در دانشگاه‌های آمریکا

بسیاری از دانشجویان در طول دوره دانشجویی و اغلب در سال اول تحصیل خود، به نوعی با آزار جنسی مواجه می‌شوند. از هر پنج دانشجوی دختر در دانشگاه‌های آمریکا، یک نفر مورد سوءقصد یا آزار جنسی قرار گرفته است.
اخیراً وزارت آموزش و پرورش آمریکا لیست ۵۵ دانشگاه را منتشر کرد که در حال حاضر، در آن‌ها تحقیقات درباره آزار جنسی و برخورد نامناسب مسئولین با شکایت دانشجویان در این‌باره، جریان دارد.
۶۲ درصد از دانشجویان دختر و ۶۱ درصد از دانشجویان پسر در آمریکا تاکنون گزارش داده‌اند که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند. این آمار بی‌شک شامل افرادی نمی‌شود که مورد آزار قرار گرفته، اما از گزارش این موضوع خودداری کرده‌اند. ۳۹ درصد از این دانشجویان می‌گویند در خوابگاه‌های دانشجویی مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌اند. دست‌کم ۳۵ درصد از دانشجویان آمریکایی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند، در این‌باره با هیچ‌کس حرفی نمی‌زنند.
“شارلوت” یک دانشجوی مهمان است که از فرانسه به آمریکا آمده است. وی می‌گوید: “من به مقامات دانشگاه اطلاع دادم، اما به من گفتند سیاست‌های دانشگاه، دست‌شان را بسته است. گفتند باید خدا را شکر کنم که اتفاق بدتری برایم نیفتاده است.”
“عنوان ۹″ بخشی از اصلاحیه قانون آموزش و پرورش آمریکاست که در سال ۱۹۷۲ تصویب شد و قرار بود به تبعیض جنسی در محیط‌های آموزشی پایان دهد. مشکل اینجاست که این قانون فقط درباره دانشگاه‌هایی قابل اجراست که بودجه دولتی دریافت می‌کنند.
تاکنر، فعال حقوق زنان، درباره ۵۵ دانشگاه تأکید می‌کند: به هر حال، این لیست شامل بهترین دانشگاه‌های آمریکا مثل هاروارد می‌شود و نشان می‌دهد که حتی این دانشگاه‌ها هم عنوان ۹ را رعایت نمی‌کنند. واقعاً دیدگاهی درباره تجاوز جنسی در دانشگاه‌ها وجود دارد که ترجیح می‌دهد در این‌باره روش “نادیده گرفتن” را پیش بگیرد.
دانشگاه‌ها معمولاً به جای آن‌که یک روند مشخص برای پذیرش شکایت در این زمینه داشته باشند، اغلب راهکارهایی غیرمنسجم دارند که دانشجویان نمی‌توانند به آن‌ها اعتماد کنند و بنابراین کم‌تر راغب هستند تا موضوع را پیگیری کنند. مقامات قضایی آمریکا نیز اغلب از پذیرش چنین پرونده‌هایی خودداری می‌کنند و موضوع را دوباره به مسئولین خوابگاه‌های دانشجویی پاس می‌دهند.
یک دانشجوی مقطع کارشناسی نمی‌خواهد واقعاً این مسئله را پیچیده کند. مراجعه به دادگاه فدرال، هم از نظر مالی و هم از ابعاد دیگر بسیار انرژی‌بر و زمان‌بر و دشوار است.
وزارت آموزش و پرورش می‌تواند بودجه دانشگاه خاطی را قطع کند؛ اما تاکنون، هیچ دانشگاهی بودجه خود را به خاطر زیر پا گذاشتن عنوان ۹ از دست نداده است.
دانشجویی که به خاطر تجاوز جنسی متهم می‌شود، تقریباً در همه موارد از دانشگاه و خوابگاه اخراج می‌شود و همه فرصت‌های تحصیلی و شغلی خود را از دست می‌دهد. بارها شده که دانشجویی از دانشگاه اخراج می‌شود و آبروی او زیر سؤال می‌رود، بدون آن‌که توجهی شود به این‌که دادگاه حکم به تبرئه وی داده است.
دانشجویی به نام “الیوت راجرز”، ویدیویی از خود در یوتیوب منتشر کرد و در این ویدیو گفت: “دوره دانشگاه زمانی است که انسان کارهایی از جمله سکس و خوش‌گذرانی را تجربه می‌کند. اما من در این سال‌ها تنها بودم. شما دخترها به من توجهی نمی‌کنید. من همه شما را به خاطر این تنبیه می‌کنم.” وی چند روز پس از ضبط این ویدیو، ۶ دختر را به ضرب گلوله به قتل رساند و ۷ نفر دیگر را نیز زخمی کرد.
شهروند: نوشتن را ترک کرده‌ام

رضا امیرخانی

سال‌ها پیش در دوره نوجوانی خاطره‌ای از طلبه‌ای فاضل شنیدم که در تهران شیدای بازی گل‌کوچکِ خیابانی شده بود. این طلبه به دلیل اهمیت زیادی که به بازی گل‌کوچک می‌داد، به نوعی معتاد آن شده بود و آن‌طور که خودش می‌گفت هر روز گل‌کوچک بازی می‌کرد. اما با توجه به مشغله زیاد کارش، تصمیم به تجدیدنظر درباره ادامه این روند گرفته بود.
وقتی او در توصیف علاقه و دوست داشتن فوتبال حرف می‌زد، چهره‌اش برافروخته می‌شد و می‌گفت: هیجان‌انگیزترین صوتِ عالم، صدای کشیده شدن توپ پلاستیکی روی زمین است!
من هم نسبتم با صفحه‌کلید همان نسبت او با توپ بود. زمانی که خواستم برای [دوستی] متن نامه‌ای را بفرستم، صدای صفحه‌کلید چنان تأثیری بر من گذاشت که حالم خراب شد!
به هر روی، چندی است به دلیل مشغله کاری، دیگر نمی‌نویسم و توصیف این حال نیز بسیار نزدیک به حال آن طلبه فاضل بود.
رویترز (Reuters): گفتگوی جان کری و همتای ایرانی خود بر سر مسائل هسته‌ای و داعش

در حاشیه نشست سازمان ملل، جان کری با همتای ایرانی خود جلسه‌ای یک‌ساعته برگزار کردند تا پیشرفتی در مذاکرات هسته‌ای حاصل شود.
طبق اظهارات یک مقام دولتی، کری و ظریف در کنار مبحث هسته‌ای، در مورد خطراتی که شبه‌نظامیان داعش در سوریه و عراق ایجاد کرده‌اند، نیز بحث کردند.
طبق اظهارات مقامات ارشد ایرانی، ایران برای همکاری با ایالات متحده و هم‌پیمانانش برای متوقف ساختن شبه‌نظامیان داعش اعلام آمادگی کرده است، اما در عوض خواستار سازش بیشترِ غرب با برنامه غنی‌سازی اورانیوم است.
جان کری در روز جمعه اعلام کرده بود که ایران باید نقش خود را در نابودسازی داعش ایفا کند؛ این سخنان نشان تغییر موضع احتمالیِ ایالات متحده در برابر ایران را دارد. او همچنین تأکید داشت که موضوع داعش باید جدای از مذاکرات هسته‌ای قرار بگیرد.
سی.ان.ان (CNN): تونی بلر: ما علاوه بر داعش باید با ایدئولوژی آن‌ها هم مبارزه کنیم

تونی بلر در مصاحبه روز یکشنبه خود، اقدامات رئیس‌جمهور باراک اوباما و تشکیل ائتلاف علیه داعش را کاملاً صحیح دانست، اما اظهار داشت که حملات هوایی به داعش کافی نخواهد بود و حمله زمینی، لازمه نابودی داعش است.
تونی بلر، ایدئولوژی شبه‌نظامیان داعش را مورد تنفر همه مسلمانان دانست؛ “اعدام‌ها و کارهایی که داعش انجام می‌دهد، شیطانی و کاملاً برخلاف اصول هر مذهبی است.”
غرب باید “شاخه انحراف” از اسلام را در خاورمیانه، آفریقا و اروپا، ریشه‌کن کند.
آسوشیتدپرس (Associated Press): امضای توافق‌نامه صلح دولت یمن با شیعه‌ها

روز یکشنبه، پس از روزها خشونت، کشته شدن بیش از ۱۴۰ تن و آواره شدن هزاران تن از مردم یمن، توافق‌نامه صلح میان مقامات دولت یمن و شورشیان شیعه بسته شد؛ اما طبق اعلام رسانه دولتی یمن، پیشروی صبح روز یکشنبه شورشیان، حس ناامنی و شک در کشور باقی گذاشته است.
یمن که یکی از فقیرترین کشورهای جهان عرب محسوب می‌شود، با چالش‌های چندگانه‌ای مواجه است؛ علاوه بر شورشیان حوثی، شاخه‌ای از القاعده در جنوب یمن، با تهدیدی مداوم تلاش می‌کند کنترل شهرهای این منطقه را به دست بگیرد.
ایالات متحده که این شاخه محلی القاعده در یمن را بسیار خطرناک می‌بیند، با استفاده از پهپادهای خود از حملات دولت یمن به این گروه پشتیبانی هوایی می‌کند.
راشا تودی (Russia Today): ایالات متحده تأیید کرد که گروه تروریستی “خراسان” خطرناک‌تر از داعش است

منابع اطلاعاتی اعلام کرده‌اند که مداخلات به وجود آمده در عراق و سوریه علیه داعش توسط واشنگتن، این کشور را از دیگر گروه‌های تروریستی غافل کرده است؛ از میان خاکسترهای جنگ سوریه، گروه تروریستی جدید و خطرناک‌تر از داعش برخاسته است، گروهی که برنامه‌های شفافی برای مورد حمله قرار دادن ایالات متحده و کشورهای اروپایی دارد. این گروه “خراسان” نام دارد.
“جیمز کلاپر” مدیر اطلاعات ملی آمریکا در کنفرانس خبری این سازمان در واشنگتن اعلام کرد که گروهی شناخته‌شده به اسم «خراسان» در حال حاضر در منطقه فعالیت می‌کند و می‌تواند همچون داعش، تهدید بزرگی علیه ایالات متحده آمریکا محسوب شود.
تحلیل‌گران سوریه اظهار داشته‌اند که اگر با این گروه مقابله نشود، قطعا به یک تهدید جدی برای غرب تبدیل خواهند شد.

*

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رصد روزانه تحلیل های رسانه های داخلی و خارجی/ روایت«راشا تودی» از تهدیدی به نام«خراسان»» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X