اشپیگل: استراتژی آمریکا در مقابله با داعش، آلمان را در تنگنا قرار داده است

اشپیگل: استراتژی آمریکا در مقابله با داعش، آلمان را در تنگنا قرار داده است

تسنیم/ یک هفته‌نامه آلمانی تاکید کرد که استراتژی آمریکا در رویارویی با داعش و تلاش این کشور برای تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی در مقابله با این تروریست‌ها آلمان در آستانه تصمیمی بزرگ و در تنگنا قرار داده است.

هفته نامه "اشپیگل" در تحیلی نوشت: حالا باید یک ائتلاف ده تایی علیه داعش تشکیل شود. باید با این تروریست ها مقابله شود. باید از عراق در مبارزات از جان گذشته خود در برابر تروریست ها حمایت شود و بالاخره پیشروی های داعش متوقف شود. وزیر امور خارجه آمریکا در نشست ناتو در شهر ولز این پیشنهادات را مطرح کرد.

اعضای احتمالی در این ائتلاف ده گانه علیه داعش عبارتند از کشورهای آلمان، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، دانمارک، لهستان، کانادا، استرالیا، ترکیه و البته آمریکا.
نویسنده در ادامه تصریح کرد که یک حسابگری ساده در پشت این رویکرد آمریکا وجود دارد و آن اینکه رئیس جمهوری آمریکا آماده است که وارد عمل شود. اما وی نمی خواهد مانند سلف خود جرج بوش به تنهایی اقدام کرده و بعدها هم تنها مسئول چنین اقدامی شناخته شود. به همین دلیل وی حدود دو هفته است که با کمک وزیر امور خارجه و رئیس پنتاگون خود به دنبال تشکیل یک ائتلاف بزرگ بین المللی علیه داعش است.

این رویکرد جدید آمریکا در یک نقطه دیگر هم متفاوت از اقدامات بوش در جنگ عراق است. اوباما در هر صورت این تصور را ایجاد کرده است که نه تنها روی شرکای خود که جنگنده یا موشک به عراق ارسال می کنند اشاره و تاکید دارد بلکه همچنین مد نظر وی در تشکیل این ائتلاف همه کشورهایی هستند که می توانند سهمی را در راستای کمک های بشر دوستانه، تحویل سلاح برای کردها یا حتی تدارکات ایفا کنند. با یک چنین ائتلاف گسترده ای تشدید حملات آمریکا در عراق و سوریه بهتر در منظر جهانیان نشان داده می شود.

جان کری اعلام کرد که برنامه ریزی برای مبارزه با تروریست های داعش باید قبل از مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر گرفته شود.
تشکیل ائتلاف ده علیه داعش در حال حاضر تنها یک طرح است که کشورهای نامزد برای ورود به آن درخواست شده اند. اگر چنین ائتلافی تشکیل شود تقریبا مدلی ضد تکروی های سلف اوباما، جرج بوش خواهد بود. جرج بوش مشکوکان به طرح حمله خود علیه صدام حسین در عراق در سال 2003 را به سادگی به عنوان دشمنان ایالات متحده طبقه بندی کرد.

اشپیگل در ادامه نوشت: در حل حاضر به نظر می رسد که انگلیس می خواهد در حملات هوایی علیه داعش مشارکت کند. نخست وزیر ااین کشور پیش شرط نهایی خود برای چنین اقدامی را تشکیل دولت جدید عراق که رسما کمک های نظامی را درخواست کند اعلام کرده است. اخیرا هم لندن کمک های تسلیحاتی را به کردهای عراق ارسال کرده است.

نویسنده در ادامه همچنین به حملات هوایی فشرده آمریکا علیه مواضع داعش در عراق اشاره کرده و نوشت: برای آلمان ورود به چنین ائتلافی به این سادگی نیست. بعد از اینکه دولت مرکل تابوی ارسال سلاح برای کردها را شکسته است، حالا به سختی بتواند انتظار درخواست های نظامی دیگر از ارتش آلمان را مطرح کند. با این حال مرکل دقیقا باید این مسئله را مورد ارزیابی قرار دهد که آیا می خواهد در چنین ائتلافی که جنگ جدیدی در خاورمیانه را آغاز می کند وارد شود و چگونه چنین تصمیمی در آلمان پذیرفته می شود.
در ابتدا صدر اعظم و وزیر امور خارجه آلمان از پیشنهاد آمریکا برای یک ائتلاف بین المللی علیه داعش استقبال کرده اند. البته مشخص است که مسئله یک ائتلاف معمول و منظم در مفهوم بارز آن مطرح نیست.

مرکل در نشست ولز اظهار داشت که آلمان در اینجا مسئولیت را بر عهده گرفته است. کشورهایی که در این عملیات شرکت کرده اند توافق تنگا تنگی با هم کرده اند.
وی این مسئله را شفاف کرد که این یک عملیات مشترک است که نیازی به درخواست و دعوت ندارد. مورد توجه دولت آلمان کمک های بشر دوستانه و حمایت از همه انسان هایی است که با تروریست های داعش مبارزه می کنند.

اشتاین مایر هم تصریح کر که در اینجا مسئله یک عملیات خارجی در میان است. ما هنوز در ابتدای یک درگیری با این تروریست ها قرار داریم. هنوز هیچ کس یک استراتژی را مد نظر ندارد.

وی تاکید کرد که این رویارویی نظامی در صورتی می تواند به پیروزی منجر شود که در آن یک راهکار سیاسی جا سازی شود که در آن مناسبات با کشورهای همسایه عراق و تشکیل دولتی در این کشور که گروه های مختلف در آن حضور داشته باشند مد نظر قرار داده شود. هدف این است که حمایت ها از این گروه تروریستی تضعیف شود.

لازم به ذکر است که دولت آلمان اخیرا با وجود مخالفت های زیادی که از طرف سیاستمداران و احزاب و گروه های مختلف مردمی وجود داشت ارسال سلاح برای کردهای عراق را در پیش گرفت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اشپیگل: استراتژی آمریکا در مقابله با داعش، آلمان را در تنگنا قرار داده است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X