طلا بر مدار نزولی باقی ماند

طلا بر مدار نزولی باقی ماند

باشگاه خبرنگاران/ در هفته گذشته افزایش چشمگیر ارزش دلار و شاخص سهام با وجود تنش ها و بحرانهای سیاسی بین المللی مانع بزرگی برای افزایش قیمت طلا طبق پیش بینی ها بود.

طلای جهانی در روز نخست کاری همزمان با اخبار جدید از تنش های شرق اوکراین شاهد قوی ماندن دلار در بازارهای جهانی بود که این امر کاهش نسبی اونس را رقم زد.

اما در روز سه شنبه با وجود اخبار جدید از تنش های سیاسی بازار طلا افت قابل توجهی را تجربه کرد و اونس به کانال 1260 دلاری کشانده شد و این در شرایطی است که کارشناسان با نظر به نگرانی های ژئوپلیتیک این هفته را افزایشی پیش بینی کردند.

تحلیلگران اقتصادی دلیل این امر را در عواملی همچون افزایش ارزش دلار، کاهش شدید قیمت های نفت خام، کاهش تولیدات صنعتی منطقه یورو، بهبود وضعیت بخش مسکن آمریکا و رشد بازارهای سهام دانستند که سبب خروج سرمایه از بازار طلا شد. البته افزایش تقاضای فیزیکی به واسطه تحولات سیاسی مانع از کاهش بیشتر قیمت ها شد.

کاهش شدید طلای جهانی در روز سه شنبه میزان تقاضا را در روز بعد بالا برد اما در روز پنج شنبه تقویت بیش از پیش دلار و دستیابی آن به بالاترین حد در 13 ماه گذشته طلا را مجدداٌ در سرازیری قرار داد و حتی نتایج نشست سیاست گذاری بانک مرکزی اروپا نیز نتوانست مانع از ریزش قیمتها بشود.

در روز جمعه طلای جهانی با فراز و فرود قیمتی مواجه شد که انتشار گزارش میزان اشتغال زایی در بخش غیر کشاورزی آمریکا برای ماه آگوست طلا را به 1275 دلار رساند اما نرخ بیکاری 1.6 درصدی سبب بازگشت قیمتها شد.

بازار طلای داخل:

بازار طلای تهران علی رغم افت اونس جهانی و بسته شدن آن بر 1288 دلار و 20 سنت، تحت تأثیر افزایش دلار و اخبار مربوط به اعمال تحریمهای جدید علیه شخصیت های حقیقی و حقوقی ایران هفته را با افزایش قیمت آغاز کرد و ارزش هر مثقال طلای 17 عیار را به 422 هزار تومان رساند.

در روز دوشنبه همزمان با افت نسبی اونس جهانی بازار طلای تهران شاهد کاهش دلار بود که اندکی از هر مثقال کاست اما در روز سه شنبه بازار تهران از یک سو شاهد افزایش بهای دلار و از سویی دیگر کاهش شدید نرخ اونس جهانی بود که روند متضاد این دو متغییر افت 1 هزار تومانی هر مثقال طلای 17 عیار را به همراه داشت.

بازار طلای تهران روزهای پایانی هفته را با آرامش سپری کرد که با قرار گرفتن بهای هر مثقال بر 420 هزار و 500 تومان، 1500 تومان نسبت به روز شنبه کسر داشت.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طلا بر مدار نزولی باقی ماند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X