شب اول و دوم نخستین فستیوال موسیقی تهران

شب اول و دوم نخستین فستیوال موسیقی تهران

آریا/ شب اول و دوم نخستین فستیوال موسیقی تهران در عمارت تاریخی مسعودیه با اجرای گروه هم آوایان و کامکارها در خلسه ای موسیقایی، به کار خود پایان داد تا در شب سوم میزبان گروه موسیقی پالت شود.
عمارت تاریخی مسعودیه واقع در قلب پایتخت، با خیابان ها و کوچه های تنگ و باریک از 12 ام همین ماه یعنی 3 روز پیش کار خود را به همت خانه موسیقی و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شروع کرد. شب نخستن این فستیوال به اجرای حسین علیزاده و محمد معتمدی با گروه هم آوایان اختصاص داشت.
حسین علیزاده سرپرست و آهنگساز گروه هم آوایان در اجرای شب نخست فستیوال موسیقی تهران با دو بخش مخاطبان عمارت تاریخی مسعودیه و موسیقی را میزبانی کرد. بخش اول کنسرت حسین علیزاده با پیش درآمد بیات ترک شروع شد. ساز و آواز با شعری از سعدی، چهارمضراب بیات ترک و دیرفانی از قطعات اجرا شده در بخش نخست کنسرت حسین علیزاده بود.
در بخش دوم این کنسرت نیز حسین علیزاده، نوازندگی تار را که در بخش اول انجام می داد به شورانگیز سپرد و این بار زخمه های علیزاده بر شورانگیز فرود آمد. سماع با شعری از سلمان ساوجی، مثنوی با شعری از مولانا، سرمست، بداهه نوازی، دل دیوانه با شعری از باباطاهر، هنگام با شعری از نیما یوشیج، باده توئی با شعری از مولانا از قطعات اجرا شده در بخش دوم این کنسرت بود.
خلسه موسیقایی و تقارن این فستیوال که به همت خانه موسیقی در عمارت تاریخی مسعودیه برگزار می شود در شب دوم با اجرای گروه کامکارها همراه شد. فضای موسیقی ملی و به کار بردن تمامی سازهای ایرانی به همراه سازهای کوبه ای و دف فضای شاد برای مخاطبان رقم زد.
در بخش اول این کنسرت، گروه کامکارها با موسیقی ملی و اشعاری از مولانا، خاقانی و اخوان ثالث میزبان مخاطبان موسیقی در عمارت تاریخی مسعودیه بودند. فضای خلسه آور این موسیقی و اشعاری تاریخی و در عین حال اجتماعی فضای عمارت را با تاریخ گذشته همراه کرده بود.

تفکر از جمله خصوصیت بارز گروه های موسیقی ایرانی با اشعار مولانا و ارایه ای تازه از گروه کامکارها با شب گذشته و اجرای گروه هم آوایان تفاوت های بی شماری داشت. ریتم در این اجرا مخاطبان را با خود همراه کرده بود، در حالیکه در اجرای بخش نخست کنسرت حسین علیزاده، انتظارات مخاطبان پاسخ داده نشد. اما در بخش دوم، شورانگیز از سازهای ابداعی علیزاده، فضای عمارت تاریخی مسعودیه را دگرگون کرد. به نظر می رسد اجراهای پی در پی در کیفیت ارایه کار این گروه حرفه ای موسیقی تاثیر زیادی داشته است.
اما گروه کامکارها اجرای خود را در دو بخش به مخاطبان ارایه کرد. بخش اول موسیقی ملی با همخوانی آقایان و خانم ها همراه بود و قطعات یار مرا، ایوان مداین، منظومه مولانا و زمستان را شامل می شد.
گروه کامکارها به سرپرستی و آهنگسازی هوشنگ کامکار برنامه خود را طبق روال همیشه در 2 بخش به اجرا درآورد. بخش اول این کنسرت که به قطعات ملی ایران اختصاص داشت با 4 قطعه یار مرا، ایوان مداین، منظومه مولانا و زمستان به اتمام رسید.
قطعه یارمرا به آهنگسازی ارسلان کامکار با شعری از مولانا اجرا شد. در این قطعه ارسلان و هانا کامکار به صورت همزمان خوانندگی را نیز برعهده داشتند. قطعه ایوان مداین نیز با آهنگسازی هوشنگ کامکار و شعر خاقانی همراه بود که در این قطعه نیز ارسلان و صبا کامکار همخوانی می کردند.
قطعه سوم بخش اول، منظومه مولانا با آهنگسازی هوشنگ کامکار و شعر مولانا با خوانندگی همزمان ارسلان و صبا همراه شد. قطعه پایانی بخش اول، زمستان را نیز ارسلان کامکار بر روی اشعاری از اخوان ثالث آهنگسازی کرد و ارسلان و صبا همخوانی را برعهده داشتند.
بخش دوم این کنسرت نیز با اجرای قطعات کردی همراه بود. این بخش با تشویق ممتد حضار همراه شد. کامکارها با پوشش کردی به صحنه آمدند و تشویق یک لحظه نیز قطع نشد. در این بخش، بیژن کامکار به مجموعه کامکارها افزوده شد و خوانش قطعات پر شور و نشاط کردی را برعهده گرفت. قطعات گه لاویژ- سنجانه (ستاره صبح- سربلند)، محلی کرمانجی (دلی که م بو- دلی که داشتم)، شعر مولوی کرد(اوراد- وردخوانی)، محلی سورانی (کراس کوده ری- پیراهن کوردی)، محلی (ئاریزم تو گله که می (عزیزم تو گل منی) و محلی اورامی (قاسم خان- ده قاسم خان) در میان شادی مخاطبان در عمارت تاریخی مسعودیه به اجرا درآمد.
گروه کامکارها به سرپرستی و آهنگسازی هوشنگ کامکار متشکل از بیژن، پشنگ، قشنگ، ارژنگ، ارسلان، اردشیر، اردوان، هانا، صبا، نیریز، سیاوش، سهراب، بهار، شهریار کامکار، مریم ابراهیم پور، احسان امامی، آوا رستمیان، امیرناصر رنجبر بود. ارکستر گروه کامکارها با سازهای دف، رباب، سنتور، سه تار، تنبک، عود، کمانچه، تار، سنتورباس، سازهای کوبه ای، ویولون و آلتو همراه بود.
در انتهای کنسرت شب گذشته گروه کامکارهای قطعه کردی قاسم خان را با صدای بیژن کامکار و همخوانی تمامی اعضای گروه کامکارها اجرا کردند.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شب اول و دوم نخستین فستیوال موسیقی تهران» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X