ابتکار نوشت: تجدید نظر انصار حزب الله

ابتکار نوشت: تجدید نظر انصار حزب الله

ابتکار/ متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

پس از چند روز جنجال‌ خبری پیرامون «گشت‌های موتوری انصار حزب الله» که گفته می‌شد برای انجام امر به معروف و نهی از منکر به خیابان می‌آیند، روز گذشته معاون اجتماعی نیروی انتظامی اعلام کرد که قرار است»انصار حزب‌الله روی طرح خود تجدیدنظر کرده و از قالب‌ها و ظرفیت‌های رسمی موجود نظام استفاده کنند.»

چندی پیش دبیرکل انصار حزب الله در دیدار برخی از اعضای این تشکل یا خانواده شهید علی خلیلی که در جریان امربه معروف و نهی از منکر با حمله اوباش به شهادت رسید،خبر داده بود که به زودی گشت‌های موتوری این تشکل و با تعداد4000 نفر به خیابان‌ها اعزام خواهند شد.
«عبدالحمید محتشم» دبیرکل «انصارحزب الله» در این دیدار گفته بود: «شهادت غریبانه برادرمان، اراده حزب الله را برای آغاز یک حرکت منسجم به حرکت درآورد و اکنون قصد بر این است تا با وجود همه حملات شبانه روزی معاندان و منافقان برای مجریان ام الفرائض، شیوه انجام عملیات به گونه ای باشد که مفسدان را که به دلیل فضای تسامح حکومتی تجری یافته اند منکوب و حامیان آنان را از صحنه عمل حذف کند.» عبدالحمید محتشم همچنین گفته بود که « میدان عمل در تهران بسیار وسیع وحجم عملیات بالاخواهد بود. به اذن خدا نامعادله غلط جاری که بر اساس آن وزن مفسدین و حامیان آنان در جامعه به ضرر متدینین تغییر یافته، را دگرگون خواهیم کرد زیرا اگر ما به مقابله با این جریان برنخیزیم، این جریان مفسد خواهد بود که در برابر حزب الله خواهد ایستاد.»پس از طرح این موضوع در رسانه‌ها برخی از مسئولان وزارت کشور و فرماندهاری تهران به موضوع واکنش نشان دادند و خواستار انجام امور از طریق مجاری قانونی کشور شوند. وزیر کشور نیز در در حاشیه برگزاری شصت و هفتمین جلسه شورای اجتماعی کشور درباره فعالیت‌های جدید انصار حزب الله گفت: «هر فعالیت اجتماعی باید مبتنی بر قانون باشد.»
نگرانی از رفتارهای فرقانونی حتی به رئیس مجلس هم رسید. دکترعلی لاریجانی در مراسم اختتامیه جشنواره کتاب سال رضوی گفته بود:« رفتارهای تندروها به عنوان امر به معروف و نهی از منکر را به عینه می‌بینیم؛ نگرانی ما از این رفتارهای غلط است. لازم است با توجه به بُعد اجتماعی، قضیه پیگیری بشود و باید تأمل عقلانی در حوزه اصلاحات دینی امری مستمر و فعال باشد.»این انتقادات سبب شد تا چند روز بعد دبیر انصار حزب‌الله مواضع خود را نسبت به روزهای قبل تلطیف کرده و بگوید که دیگر در سخنان شان عبارت «گشت موتوری» را به کار نمی‌برند. عبدالمجید محتشم گفته بود:« به وزیر کشور درباره توضیح اقدامات خود نامه‌ای نوشتیم و این مسأله را جایی زیاد مطرح نکردیم اما در متن نامه به طور مشروح توضیح دادیم که خاطر وی آسوده باشد.»
محتشم درباره استفاده از واژه «گشت موتوری» برای این نیروها گفت: نخستین بار این واژه در گزارشی در سایت انصار منعکس شد و متعاقبا در توضیح سوال یک خبرنگار درباره این واژه گفتیم، چون این واژه دارای ایهام و شائبه است و اینکه کار ما به نوعی تعارض و تداخل به وظایف نیروی انتظامی تلقی شده، از «گشت موتوری» عبور می‌کنیم و دیگر این کلمه را به کار نمی‌بریم. محتشم با تاکید بر اینکه بحث ما «گروه‌های سیار امر به معروف» است، خاطرنشان کرد: اینکه طرف با موتور و یا ماشین برود مسأله‌ای عادی است و گشت موتوری به آن صورت که نیروی انتظامی عمل می‌کند، قطعاً نخواهد بود.

سرانجام روز گذشته معاون اجتماعی نیروی انتظامی خبر از جلسه ای حمید محتشم دبیرکل انصار حزب الله با رییس پلیس امنیت اخلاقی داد که نتیجه آن «تجدید نظر» گروه انصار حزب الله در تصمیم جنجالی خود بوده است.
سردار سعید منتظرالمهدی گفت: «پس از طرح نظرات پیرامون اجرای طرح امر به معروف و نهی از منکر، مقرر شد آقای محتشم روی طرح خود تجدیدنظر کرده و از قالب‌ها و ظرفیت‌های رسمی موجود نظام استفاده کنند.»بنا به گفته معاون اجتماعی پلیس”در این جلسه مقرر گردید که هرگونه فعالیت سازمان‌یافته باید با مجوز مراجع رسمی صورت گیرد.»امری که به نظر می‌رسد می‌تواند سرآغازی بر گفتگوی رهبران این گروه‌ها با مسئولان مربوطه وبیان دغدغه‌های خود در فضایی آرام و قرار گرفتن آن‌ها در محدوده قانون اساسی کشور باشد.

[ منبع این خبر سایت خبر ایرونی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ابتکار نوشت: تجدید نظر انصار حزب الله » اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبر ایرونی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X